blogs

Jeżówki — kolorowe i różnorodne

Piękne i kolorowe kwiaty to coś, czego nie może zabraknąć w żadnym ogrodzie. Ich obecność pozwala na znaczne ożywienie całej przestrzeni i wprowadzenie do niej potrzebnego kolorytu. Jednym z ciekawszych wyborów, jeśli chodzi o takie ozdobne kwiaty, mogą być jeżówki, czyli dobrze prezentujące się byliny.

Jeżówki — co to za rośliny?

Rośliny, jakimi są jeżówki, należą do bardzo bogatej rodziny astrowatych, która liczy sobie nawet 25 tysięcy różnych gatunków. Jeżówka to jednak dość mały rodzaj roślin, do którego należy zaledwie dziewięć gatunków. Wszystkie z nich wywodzą się z Ameryki Północnej i to właśnie stamtąd trafiły na cały świat, w tym do Europy, gdzie pojawiła się pod koniec XVII wieku. W Polsce uprawiane są przede wszystkim trzy gatunki jeżówek. Mowa o jeżówce bladej, jeżówce purpurowej oraz jeżówce wąskolistnej. W ogrodach jeżówki należą do bylin, czyli niskich roślin, które rosną przy samej glebie, nieznacznie wybijając się ponad trawę.

Jeżówki można poznać po ich charakterystycznych kwiatach. Mają one dość cienkie, kolorowe płatki ułożone w kształcie koszyczka. Ich barwa to z reguły purpura lub fiołkowy róż. Lata hodowli sprawiły jednak, że obecnie wybór jest znacznie większy. Można znaleźć jeżówki białe, zielone, żółte, czy nawet czerwone.

Jeżówki — jak je uprawiać?

Jeżówki w ogrodach nie są szczególnie wymagające. Co ważne, potrafią przetrwać zimę w naszym klimacie, co sprawia, że mogą stać się bardzo cennym elementem ogrodu. Gleba, na której będą sadzone jeżówki, powinna być lekko wilgotna, średnio zasobna i gliniasta lub ewentualnie piaszczysto-gliniasta. Do tego stanowisko musi być dobrze nasłonecznione lub znajdować się co najwyżej w półcieniu.

W trakcie wzrostu jeżówki warto zwrócić uwagę na jej wysokość i ułożenie. Czasem, by zachować wzniesiony pokrój, może wymagać podwiązania, które ułoży ją we właściwej pozycji. Co ważne, jeżówki nie są podatne na choroby. Nie przyciągają również zbyt wielu owadów i ślimaków. Jest to efekt ich dość szorstkich oraz twardych liści.

Przeczytaj również:  Kalosze myśliwskie w praktyce- opinie i doświadczenia polskich myśliwych

Jak dobrać jeżówki i odpowiednio je wykorzystać?

Najpopularniejsze w naszym kraju są jeżówki purpurowe, które doczekały się nawet 100 odmian. Z tego powodu wybór w trakcie urządzania ogrodu jest wprost ogromny. Popularne są np. odmiany Green Jewel, czy też Maui Sunshine. Te pierwsze charakteryzują się mocno zielonymi kwiatami. Drugie mają z kolei kwiatostan o barwie intensywnej żółci.

Inną dość nietypową propozycją mogą być jeżówki Green Twister. W ich wypadku kwiaty zmieniają swoją barwę. Zaczynając od wewnątrz, przechodzą z mocno fioletowego aż do zielonego koloru. Białe odmiany, które są warte uwagi to z kolei jeżówki White Swan lub Virgin. Miłośnicy ciepłych barw mogą też postawić na pomarańczowe jeżówki Julia lub Big Kahuna. Niezależnie od wybranej barwy, warto zadbać o odpowiednie wkomponowanie kwiatów w aranżację ogrodu. Można je zastosować np. w rabatach letnich. Jeżówki dobrze prezentują się też w towarzystwie traw ozdobnych, takich jak trawa pampasowa, którą można posadzić za nimi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *