Zmiana zawodu po 40
Ogolne

Zmiana zawodu po 40 – jakie masz możliwości?

„Czterdzieści lat minęło, jak jeden dzień…” – wielu z nas już może zaintonować tę melodię, niestety często z niekrytym niepokojem. Na rynku pracy pokutuje często przekonanie o kulcie młodości i doświadczenia – mawia się, że warto posiadać przynajmniej jedno z nich. Co jednak z osobami, które pełnoletniość osiągnęły już dekady temu, a z jakiegoś powodu chciałyby się przebranżowić? Powodów do rozwoju może być wiele, od wypalenia zawodowego, przez potrzebę zmiany, aż po poczucie nieusatysfakcjonowania, jednak nie na tym chcemy się skupić. W niniejszym artykule podpowiadamy najprostsze i najskuteczniejsze rozwiązania, które przywrócą Twoją atrakcyjność w oczach potencjalnych pracodawców.

Kursy i szkolenia wzbogacające kwalifikacje po 40

Możliwości budowania swojej kariery po 40. roku życia jest wiele. Jedną z najbardziej sprawdzonych, dających najwyższą gwarancję zatrudnienia, jest odbycie specjalnych kursów zawodowych. Istnieje wiele szkół, które oferują pomoc w tym zakresie – dokształcają swoich kursantów zarówno z zakresu teorii, jak i praktyki. Do takich szkół należy chociażby Centrum Szkoleniowe Lektor, działające w kilku miastach, które proponuje zarówno płatne, jak i darmowe formy nauki, niezależnie od wieku. Tego rodzaju centra oferują swoje szkolenia w różnych trybach – weekendowo lub wieczorami – tak, aby dostosować się do potrzeb swoich kursantów. W porównaniu z rozpoczynaniem studiów jest to dużo szybsza forma zdobycia nowych kwalifikacji, ponieważ trwa ona znacznie krócej. Chociaż można też zapisać się do szkoły policealnej lub podyplomowej, to podobnie jak w przypadku studiów – proces edukacji trwa długo. Trzeba też dostarczyć świadectwo egzaminu maturalnego czy dyplom szkolnictwa wyższego, a więc nie jest to prosta droga dla każdego. Specjalistyczne szkolenia pozwolą Ci w najszybszy sposób zdobyć kwalifikacje, które wyróżnią Cię na rynku pracy i pozwolą rozpocząć karierę w nowej branży.

Jakie branże dla osób po 40 roku życia?

Osoby, chcące się przebranżowić po 40, powinny celować w branże, które mają największy potencjał zatrudnienia. W zawodach gdzie widać większą konkurencyjność, może być trudniej stawiać pierwsze kroki w tym wieku. Dlatego poniżej polecamy szkolenia, dające najszersze spektrum możliwości zawodowych.

Przeczytaj również:  Pomysły na prezent z papierowych zdjęć

Szkolenia elektroenergetyczne

Elektrycy, energetycy czy gazownicy należą do zawodów cieszących się dużą popularnością nie tylko w obrębie firm, zajmujących się dystrybucją prądu lub gazu, ale również w zakładach przemysłowych, fabrykach, warsztatach, a nawet u osób prywatnych. Chcąc pracować w tych zawodach wystarczy zapisać się na wybrane kursy SEP, odbyć szkolenie i pozytywnie zdać egzamin państwowy.

Maszyny do robót ziemnych lub drogowych

Inną branżą o dużym zapotrzebowaniu pracowników jest branża budowlana. Tu potrzeba osób do obsługi maszyn zarówno na prywatnych niewielkich placach budowy, jak i przy budowaniu rozległej infrastruktury drogowej. Koparki, ładowarki, walce czy frezarki – na każdą z tych maszyn trzeba posiadać udokumentowane uprawnienia, które zdobędziesz po zapisaniu się na specjalistyczne kursy na maszyny budowlane.

Kierowca zawodowy

Wielu z nas posiada już prawo jazdy – najczęściej uprawniające do prowadzenia samochodu osobowego. Mając już tę podstawową umiejętność, dokształcenie się z zakresu dodatkowych kategorii będzie znacznie łatwiejsze. Uprawnienia do przewozu towarów i osób, uprawnienia do prowadzenia pojazdów z kategorii C, CE czy D, a może kursy ADR? Dzięki podwyższeniu swoich kwalifikacji w tym zakresie z pewnością dużo łatwiej będzie Ci znaleźć nową pracę.

Pracownicy po 40 mają wiele do zaoferowania

Jeżeli obawiasz się, że po 40. roku życia nie znajdziesz zatrudnienia, to uspakajamy. Do wielu zawodów często poszukuje się dojrzalszych i bardziej odpowiedzialnych osoby. A jeśli z jakichś powodów nie czujesz się komfortowo lub nie spełniasz w swoim zawodzie, to nie ma co zwlekać i czas się przebranżowić. Znajdź pracę, która da Ci satysfakcję i godne wynagrodzenie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *