Jak dobierać kolory farb do malowania ścian
Ogolne

Jak dobierać kolory farb do malowania ścian, by optycznie powiększyć przestrzeń?

Projektowanie wnętrz to sztuka, która wymaga połączenia funkcjonalności z estetyką. Jednym z ważnych elementów, decydujących o charakterze i wrażeniu jakie wywołuje dane wnętrze, są kolory farb do ścian. Odpowiednio dobrane barwy mogą optycznie powiększyć pomieszczenie, nadając mu przestronności, co wpłynie pozytywnie na samopoczucie i komfort mieszkańców. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą dobrać kolory w taki sposób, by malowany pokój po zakończeniu pracy wydawał się większy, zachowując przy tym znakomitą estetykę.

Jasne kolory ścian

Jednym z najprostszych, a zarazem najpopularniejszych sposobów na optyczne powiększenie danej przestrzeni jest zastosowanie w aranżacji jasnych barw. Takie kolory farb do ścian odbijają światło i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe. Najlepsze barwy to odcienie białego, kremowe beże, pastele i jasne tonacje szarego. Dla uzyskania optymalnego efektu warto wybrać takie kolory dla całego pomieszczenia, a nie tylko dla jednej ściany. Zdecydowanie najlepiej sprawdzą się one w niewielkich wnętrzach, takich jak łazienki, kuchnie czy przedpokoje. W większych pokojach warto zastosować jasne barwy jako tło dla dodatków, mebli czy dekoracji w bardziej wyrazistych odcieniach.

Zobacz również: Idealne sukienki na imprezę w klubie – propozycje

Aranżacje monochromatyczne

Kolejną opcją jest zastosowanie barw monochromatycznych, czyli odcieni z jednej rodziny kolorystycznej. Dzięki temu uzyskamy jednolity i spójny efekt, który optycznie powiększy pomieszczenie. Na przykład, jeśli wybieramy kolor niebieski, warto w aranżacji wykorzystać różne odcienie tej barwy, w tym m.in. błękitny, szafirowy czy turkusowy. Dzięki temu uzyskamy głębię i złożoność kolorów, a jednocześnie sprawimy, że dany pokój będzie wydawał się zdecydowanie bardziej przestronny. Monochromatyczne palety kolorów sprawdzą się tak naprawdę w każdym pomieszczeniu, szczególnie jeśli zastosujemy różne faktury tkanin, dywanów, narzut i innych dodatków.

Przemyślane kontrasty

Kto powiedział, że aranżacja mniejszych przestrzeni musi być nudna? Kolory kontrastowe to opcja dla odważnych, którzy chcą stworzyć w pomieszczeniu wyjątkowy klimat. Warto jednak pamiętać, że zbyt intensywne kolory farb do ścian mogą optycznie zmniejszyć pomieszczenie. Dlatego warto zastosować kontrastujące ze sobą barwy z umiarem, np. na jednej ścianie lub w postaci dodatków dekoracyjnych. Podkreślona wyrazistym odcieniem ściana może stać się centralnym punktem pomieszczenia, który przyciąga uwagę i nadaje mu charakteru. Dobre kolory kontrastowe do jasnych barw to np.: granat, butelkowa zieleń, a także ciemniejsze odcienie szarości czy brązu.

Przeczytaj również:  Jakie buty do legginsów wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *