Ogolne

Nowe podejście do ceremonii pożegnalnych

Ostatnie pożegnanie zmarłego może mieć charakter religijny lub świecki. Ceremonia katolicka odbywa się z udziałem księdza i zgodnie z obrzędami religijnymi, takimi jak msza święta, modlitwy, poświęcenie trumny lub urny wodą święconą i kadzidłem, polecenie duszy zmarłego Bogu. Natomiast świecka ceremonia pogrzebowa pozbawiona jest elementów religijnych i prowadzona jest przez mistrza ceremonii, który wygłasza mowę laudacyjną o życiu i osobowości zmarłego. Jednak niezależnie od charakteru pogrzebu, w branży funeralnej pojawiły się nowe trendy wyznaczające popyt na określony rodzaj usług.

Jakie są nowe trendy w branży funeralnej?

Najbardziej widocznym trendem jest kremacja, gdyż coraz więcej osób, także w Polsce, decyduje się na nią. Popularnością cieszą się także pogrzeby świeckie, aranżowane w sposób zgodny z wolą zmarłego lub jego najbliższych. Pojawiła się też tendencja na znacznie skromniejszą oprawę uroczystości pogrzebowych. Na uroczystościach nie ma już tak dużo kwiatów, a w zamian częściej pojawia się prośba o wsparcie organizacji charytatywnej. Jednak najważniejszym nowym trendem stało się obecnie spersonalizowanie pogrzebów, zarówno tych o charakterze religijnym, jak i świeckim. Podczas ceremonii pogrzebowych podkreśla się zainteresowania i marzenia zmarłego, lub zaznacza jego przekonania np. ekologiczne. 

Nowe trendy pojawiają się także w sferze doboru kwiatów. Bywa, że klienci decydują się na wiązankę pogrzebową mającą odzwierciedlać charakter zmarłego. Bardzo popularna stała się personifikacja kompozycji nagrobnej. Chodzi tu o stworzenie wieńca, który będzie odzwierciedlał indywidualną naturę zmarłego. Modne jest także wkomponowanie w stroik jakiegoś przedmiotu, który był dla zmarłego szczególnie bliski. Większość osób decyduje się nadal na symetrycznie skomponowane wieńce wykonane z takich kwiatów, jak chryzantemy, kalie, róże i goździki. Popularne są też mieczyki lilie i storczyki. Liczba kwiatów zazwyczaj jest parzysta, a kolorystyka kompozycji funeralnych jest stonowana, mająca odzwierciedlać smutek i żal po zmarłym. Wraz z rosnącą popularnością kremacji wzrasta też zapotrzebowanie na dekorowanie kwiatami urn. Nowoczesne trendy dotyczą również materiałów urn, które są dostępne w różnych wzorach i kolorach. Zmieniło się też podejście do trumien. Nowym trendem, który zyskuje na popularności są trumny ekologiczne.

Przeczytaj również:  Czy wirtualne biura są legalne?

Usługi kompleksowe zakładów pogrzebowych

Pożegnanie bliskiej osoby jest dla rodziny ogromnym przeżyciem i stratą, z którą próbują się uporać. Chcą uczcić pamięć zmarłego i dlatego dokładają wszelkich starań, żeby ceremonia pogrzebowa była wyjątkowa. Dlatego klienci coraz częściej korzystają z kompleksowych usług pogrzebowych. W branży funeralnej, podobnie jak w ślubnej, coraz większego znaczenia nabierają oferowane przez niektóre firmy pogrzebowe usługi menadżerskie. 

Profesjonalna pomoc przy organizowaniu pogrzebów wpisuje się w nowy trend związany z branżą pogrzebową i jest w tych trudnych momentach jak najbardziej pożądana. Zakres obowiązków menedżera jest szeroki. Od organizacji ceremonii pogrzebowej, na konsultacji z prawnikiem w sprawach spadkowych kończąc. Wszystko uzależnione jest od woli klienta odpowiedzialnego za pogrzeb, jak również wyznania zmarłego. Można też we własnym zakresie ustalić z doradcą pogrzebowym szczegóły uroczystości pożegnalnej. Na życzenie klienta coraz częściej oferowana jest też usługa transmisji online z uroczystości pogrzebowej. Ponadto jak niemal każda branża, również funeralna, istnieje w social mediach. Profesjonalne profile przedstawicieli tej branży są coraz bardziej dostępne w internecie dla potencjalnych klientów.

Rola zakładu pogrzebowego w procesie żałoby jest niezwykle istotna, zapewniając wsparcie i profesjonalną organizację uroczystości pogrzebowych. Zakład pogrzebowy odpowiada za wieloaspektową logistykę i przygotowanie ceremonii, z uwzględnieniem wszelkich indywidualnych potrzeb i tradycji rodzinnych. W tym trudnym czasie zaklad-pogrzebowy.com.pl we Wrocławiu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom, oferując kompleksowe usługi pogrzebowe. Ich doświadczenie i empatia pozwalają zapewnić pełne zrozumienie dla potrzeb i wymagań rodzin w żałobie. Dzięki współpracy z zakładem pogrzebowym, bliscy zmarłego mogą skupić się na procesie żałoby i wspieraniu się nawzajem, mając pewność, że cała organizacja i detale uroczystości są w profesjonalnych rękach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *