blogs

Kim jest terapeuta zajęciowy?

Terapia zajęciowa zyskuje coraz szersze grono swoich miłośników. Zarówno eksperci, jak i sami pacjenci dostrzegają jej zalety. Dlatego rośnie też liczba osób, które zastanawiają się, kim właściwie jest terapeuta zajęciowy. Łódź, Rzeszów, czy Katowice to tylko przykłady miast, w których można edukować się w tym zawodzie. Być może warto więc zainteresować się możliwością pracy w takim właśnie charakterze.

Jak wygląda terapia zajęciowa?

W ramach terapii zajęciowej prowadzone są zajęcia i ćwiczenia dla osób, które różnią się wiekiem, stopniem samodzielności, czy sprawnością psychofizyczną. Często są to ludzie w jakiś sposób wykluczeni społecznie, którzy poprzez pracę na terapii zajęciowej mogą ponownie nauczyć się, jak funkcjonować w społeczeństwie. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, aktywizacja tego typu musi być więc nadzorowana przez specjalistę o odpowiednich kwalifikacjach.

W trakcie zajęć terapeuta zajęciowy w Łodzi (więcej na Studium Pracowników Medycznych i Społecznych), Poznaniu albo Bydgoszczy może korzystać z wielu różnorodnych metod, które wspierają ich uczestników w odzyskiwaniu sprawności. Bardzo często jest to przede wszystkim muzykoterapia, ale również socjoterapia, ergoterapia, arteterapia, czy estetoterapia.

Terapeuta zajęciowy – kto może nim być?

Sporo młodych ludzi zastanawia się nad tym, jakie cechy powinien mieć przyszły terapeuta zajęciowy. Łódź, Warszawa, czy Szczecin dysponują wieloma placówkami edukacyjnymi, które mogą przygotować swoich uczniów do tej pracy. Dobrze jednak, gdy kandydat na specjalistę w tym zakresie jest osobą o dużej empatii oraz cierpliwości w stosunku do drugiego człowieka. Powinna być to też osoba dostrzegająca potrzeby innych, która z chęcią będzie im służyła swoim wsparciem.

Warto pamiętać, że terapeuta zajęciowy pracuje na co dzień zarówno z dorosłymi, jak i dziećmi. Ważne jest więc, aby była to osoba otwarta i komunikatywna, która potrafi znaleźć z każdym wspólny język. Dużym atutem w przypadku tego zawodu są też zdolności manualne oraz zainteresowanie sztuką. Jest ona bowiem ważną częścią terapii tego typu.

Przeczytaj również:  Narzędzia chirurgiczne- klucz do precyzyjnych i skutecznych zabiegów

Gdzie pracuje terapeuta zajęciowy?

Terapeuci zajęciowy mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w placówkach opiekuńczo-leczniczych oraz w ośrodkach rehabilitacyjnych albo sanatoriach, oraz szpitalach. Bardzo często pracownie terapii zajęciowej działają też w ramach różnego typu stowarzyszeń, domów pomocy społecznej oraz poradni. Zajęcia takiego rodzaju coraz częściej są również prowadzone na przykład w zakładach karnych, czy domach dziecka. Wiele zależy w tym przypadku od tego w pracy, z jakimi grupami podopiecznych chce się specjalizować konkretny terapeuta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *