blogs

Jak odnowić drewniane ogrodzenie?

Ogrodzenie z drewna, choć piękne, jest narażone na wpływ czynników atmosferycznych, co z czasem może prowadzić do utraty jego estetycznego wyglądu. Nie oznacza to jednak konieczności wymiany płotu na nowy. Wystarczy trochę wolnego czasu, dobra emalia alkidowa oraz nasz krótki poradnik, by przywrócić ogrodzeniu dawny blask! Podpowiadamy, jak przeprowadzić proste prace renowacyjne krok po kroku, aby cieszyć się piękną, zadbaną posesją.

Krok 1: Oceń stan drewnianego ogrodzenia

Przed przystąpieniem do odnawiania ogrodzenia, warto dokładnie ocenić jego stan. Sprawdź, czy drewno nie jest uszkodzone, czy nie ma oznak gnicia lub działalności szkodników. Jeśli napotkasz poważne uszkodzenia, może być konieczne wykonanie napraw lub wymiana poszczególnych elementów płotu na nowe. Na tym etapie warto również zabezpieczyć otoczenie np. foliami malarskimi przed zabrudzeniem emalią.

Krok 2: Czyszczenie drewnianego ogrodzenia

Kolejnym krokiem w odnawianiu drewnianego ogrodzenia jest dokładne wyczyszczenie jego powierzchni. W razie potrzeby usuń luźne warstwy farby i brudu. Jeśli płot ma dobrze przylegającą do podłoża starą powłokę, przeszlifuj ją, oczyść i odtłuść, wykorzystując np. benzynę ekstrakcyjną. Upewnij się, że wyczyszczona powierzchnia jest sucha przed przejściem do kolejnych kroków.

Krok 3: Wybór emalii do malowania drewnianego ogrodzenia

Zakup odpowiedniego produktu to połowa sukcesu w renowacji drewnianego ogrodzenia. Dobrym wyborem będzie wysokiej jakości olejna emalia alkidowa, taka jak Jedynka Drewno i Metal Mat, która nie tylko świetnie znosi warunki atmosferyczne, ale także wyróżnia się doskonałą przyczepnością do podłoża. Praca z nią jest łatwa i komfortowa. Ponadto emalia alkidowa tworzy powłokę wysoce odporną na wgniecenia i uderzenia. Nie bez znaczenia będzie również wydajność takiego produktu – w przypadku farby Jedynka Drewno i Metal Mat wynosi ona ok. 14 m²/l przy jednokrotnym malowaniu.

Przeczytaj również:  Miejsce na imprezę firmową - jakie udogodnienia są najważniejsze?

Krok 4: Malowanie drewnianego ogrodzenia

Przed przystąpieniem do malowania, upewnij się, że powierzchnia ogrodzenia jest dobrze przygotowana, a farba dokładnie wymieszana. Emalia alkidowa Jedynka Drewno i Metal Mat (www.farbyjedynka.pl) może być aplikowana trzema metodami – pędzlem, wałkiem lub natryskiem pneumatycznym. Wybierz taki sposób, który sprawi Ci najmniej problemów. Emalię nakładaj równomiernie cienką warstwą. Aplikacja powinna zostać powtórzona po minimum 24 godzinach, aby uzyskać jeszcze lepsze krycie i maksymalną trwałość powłoki. Pamiętaj, że utrzymanie drewnianego ogrodzenia w doskonałym stanie przez lata, wymaga regularnej konserwacji. Właśnie dlatego od czasu do czasu przeprowadź jego przegląd i napraw ewentualne uszkodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *