Gdzie wyrzucić śmieci po remoncie?
Ogolne

Gdzie wyrzucić śmieci po remoncie?

Budowa, remont, prace w ogrodzie, czy jakakolwiek większa inwestycja zwykle wiąże się z powstaniem dużej ilości odpadów. To gruz budowlany, śmieci gabarytowe, ziemia i wiele innych elementów, które nie mogą znaleźć się w zwykłym śmietniku komunalnym. Co zatem z nimi zrobić? Najwygodniej zamówić specjalny kontener.

Odpady remontowo-budowlane – co do nich zaliczamy?

Zasadniczo osobna procedura składowania i utylizacji dotyczy wszystkich odpadów innych niż komunalne. Są to między innymi:

  • Gruz budowlany, który tworzą przede wszystkim pokruszone elementy ścian, podłóg i innych elementów konstrukcyjnych. Najczęściej są to bloczki silikatowe, cegły, beton i dachówki.
  • Inne odpady będące fragmentami instalacji, armatury sanitarnej, takie jak przewody, rury, baterie, zawory, brodziki, wanny itd.
  • Gabaryty – często są to stare meble, okna, drzwi, duże sprzęty bez elektroniki, które, nawet jeśli nie są bardzo ciężkie, zajmują wiele miejsca i trudno je przenosić.
  • Materiały niebezpieczne, takie jak niektóre materiały izolacyjne (azbest, wełna mineralna), farby, lakiery i impregnaty, kleje i wszelkie substancje chemiczne stanowiące potencjalne zagrożenie dla środowiska lub zdrowia człowieka.

Zasadniczo specjalne zasady składowania i utylizacji dotyczą wszystkich odpadów niebędących odpadami komunalnymi. Przez śmieci komunalne rozumiemy te, które powstają na co dzień w gospodarstwach domowych – są to głównie opakowania różnego typu, ubrania czy resztki żywności.

Jak pozbyć się odpadów innych niż komunalne zgodnie z prawem?

Wszystkie śmieci, które nie mieszczą się w kategorii odpadów komunalnych, można zawieźć do punktów zbiórki organizowanych przez gminę. Trzeba przy tym pamiętać, że w punktach tych funkcjonują limity – każdy mieszkaniec może dostarczyć tam nieodpłatnie tylko określoną śmieci. Co ważne, śmieci trzeba tam również zawieźć osobiście. Jak powiedzieliśmy, są one zwykle ciężkie, nieporęczne, nierzadko także brudzące wszystko wokół. W przypadku budowy lub remontu PSZOK nie jest zatem zbyt praktycznym rozwiązaniem.

Przeczytaj również:  Odkrywanie historii poprzez antyki: Jak zacząć swoją kolekcję?

Duży wygodniejszą opcją jest zamówienie specjalnego kontenera od lokalnej firmy. Taka usługa jest relatywnie tania i można ją zrealizować od ręki.Kontener na gruz w Kobierzycach, a także w innych miejscowościach na terenie Dolnego Śląska można zamówić na przykład za pośrednictwem firmy Skiprex. Aby to zrobić, wystarczy zadzwonić do biura obsługi klienta – zamówienia nierzadko realizowane są jeszcze w ten sam dzień. Więcej szczegółów oraz dane kontaktowe można znaleźć na stronie: https://skiprex.com/.

Jaki kontener wybrać?

To, jaki kontener będzie odpowiedni w Twoim przypadku, zależy głównie od dwóch elementów:

  • ilości śmieci, których chcesz się pozbyć,
  • rodzaju tych śmieci.

Kontenery są dostępne w wielu pojemnościach – od około 2 do nawet 36 m³. Dla niewielkiego remontu zwykle wystarczy pojemność do 5 m³, dla większych – do 12. Pamiętaj, że jeśli nie wiesz. jakiej wielkości kontener sprawdzi się w Twoim przypadku, możesz poprosić o poradę konsultanta odbierającego zamówienie. Doradzi Ci on także w kwestii rodzaju kontenera – najczęściej wybierane są kontenery na odpady zmieszane. Można do nich wyrzucać znaczną większość odpadów remontowo-budowlanych. Ich posortowaniem zajmie się firma, która te odpady odbiera. Nieco tańsze są pojemniki na konkretne typy śmieci, np. czysty gruz budowlany, opakowania, gabaryty, czy odpady zielone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *