Ogolne

Glebozgrabiarki – co warto wiedzieć przed zakupem?

Glebogryzarka to bardzo przydatne urządzenie do spulchniania i spłaszczania gleby. Zadania te są pracochłonne i wymagają dużo cierpliwości oraz wysiłku. Praca z łopatą i innym sprzętem nigdy nie jest przecież wygodnym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli ogród jest duży. W takim przypadku dobrze sprawdza się glebogryzarka: pozwala wykonać tę samą pracę szybciej, wygodniej i znacznie wydajniej, niż miałoby to miejsce ręcznie. Co warto wiedzieć przed zakupem glebogryzarki?

Rodzaje glebogryzarek

Głównym zadaniem glebogryzarki jest spulchnienie i wyrównanie powierzchni gleby. Zapewnia to dobre napowietrzanie,
usuwa nadmiar wilgoci i chwastów oraz stymuluje wzrost roślin. Jest zwykle używana przed siewem trawy i niektórych
roślin ogrodowych. Istnieje kilka rodzajów tych urządzeń, które różnią się sposobem działania.

Glebogryzarki ręczne

Glebogryzarka ręczna jest najprostszym typem opisywanego urządzenia. Jej działanie nie jest wspomagane pracą silnika, cała praca opiera się na sile operatora, a osiągnięcie efektu wymaga niemałego wysiłku. Zaletą glebogryzarki ręcznej jest jej lekkość. Waga zwykle nie przekracza 8–9 kg, a maksymalna szerokość części roboczej wynosi 50 cm. Dzięki temu można łatwo ją przenieść lub schować, gdy nie jest już potrzebna.

Glebogryzarki elektryczne

Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj glebogryzarki napędzany jest silnikiem elektrycznym, co wymaga podłączenia całości do prądu. Nie we wszystkich ogrodach jest to możliwe i przy dużych powierzchniach należy również zwrócić uwagę na przedłużacze. Glebogryzarki elektryczne najczęściej sprawdzają się na glebach miękkich, ale niewątpliwą zaletą tych urządzeń jest ich wydajność.

Glebogryzarka spalinowa

Glebogryzarka spalinowa to narzędzie, które sprawdza się szczególnie dobrze na dużych powierzchniach ogrodu. Dobrze radzi sobie również na zwięzłych glebach, co stanowi zdecydowaną przewagę nad glebogryzarkami elektrycznymi. Wiele modeli jest wyposażonych w dodatkowe biegi (przód/tył). Moc silnika jest różna, ale zwykle raczej wysoka. Korzystanie z tego rodzaju urządzenia jest mniej przyjazne dla środowiska, ale nie wymaga też wykorzystania prądu, a co za tym idzie przedłużaczy.

Kosiarka – niezbędne urządzenie w każdym ogrodzie

Posiadasz ogród i chcesz, aby wyglądał idealnie? Nawet jeśli masz trawę rosnącą na niewielkiej powierzchni, warto zdecydować się na kosiarkę spalinową, która z pewnością pomoże w pielęgnacji trawnika. Kosiarka spalinowa nie wymaga podłączenia urządzenia do gniazdka, co pozwala swobodnie kosić cały obszar ogrodu. Kosiarki spalinowe są funkcjonalne i łatwe w obsłudze, głównie dlatego, że nie trzeba ciągnąć długich kabli podczas koszenia (niebagatelne są tu także kwestie bezpieczeństwa wiążące się np. z możliwością przypadkowego przecięcia kabla).

Przeczytaj również:  Montaż balustrady szklanej z pomocą kompaktowego mini żurawia

Rozdrabniacz do gałęzi – najważniejsze cechy

Duża część osób nie wie, jak przydatny do pracy w ogrodzie może być rozdrabniacz do gałęzi. Krzewy i drzewa należy przycinać, aby rośliny prawidłowo rosły (jak mawiają ogrodnicy: lepiej źle przycinać, niż nie przycinać w ogóle). To sposób na ich wzmocnienie i ukształtowanie.
Jednak przycinanie oznacza, że trzeba oczyścić wiele gałęzi. Zwykle zajmują one dużo miejsca i należy je we właściwy sposób skrócić. Ręczna implementacja zajmuje dużo czasu, a rozdrabniacz do gałęzi może pomóc błyskawicznie wykonać zadanie. To urządzenie przetwarza kawałki roślin i przygotowuje je do przechowywania jako drewno opałowe lub w workach na śmieci. Możliwe jest zmniejszenie objętości gałęzi nawet o 70%. Takie urządzenia przydadzą się w ogródkach przydomowych, działkach rekreacyjnych, a także w sadach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *