enureza
Ogolne

Jak często występuje enureza?

Enureza to problem zdrowotny, który może występować w populacji osób starszych. Warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej, a także zapoznać się z częstotliwością występowania tego zjawiska.

Czym jest enureza?

Enureza to inaczej moczenie nocne. Może występować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych w różnym wieku. Moczenie nocne definiowane jest jako dolegliwość, która polega na mimowolnym popuszczaniu moczu w trakcie snu. Enureza może występować w różnych formach. Bardzo często jest to wyciek niewielkiej ilości moczu, co oznacza kropelkowe nietrzymanie moczu. Jednak może pojawiać się także nagłe opróżnianie całego pęcherza, które jest bardziej problematyczne, ponieważ wiąże się ze sporym dyskomfortem. Wtórne moczenie nocne najczęściej występuje u osób w podeszłym wieku, głównie z uwagi na ich stan zdrowia.

Przyczyny enurezy

Enureza u dorosłych może mieć dość zróżnicowane przyczyny, które mogą zależeć zarówno od czynników genetycznych, jak i psychologicznych oraz środowiskowych. Dlatego tak istotne jest udanie się do lekarza specjalisty, który na podstawie wywiadu i niezbędnych badań będzie mógł postawić trafną diagnozę. Wśród głównych przyczyn występowania enurezy u dorosłych można wskazać następujące:

– zaburzenia w wydzielaniu hormonu antydiuretycznego, czyli wazopresyny,

– choroby układu moczowego, takie jak na przykład wszelkiego rodzaju infekcje bakteryjne oraz grzybicze,

– demencja starcza,

– picie zbyt dużych ilości alkoholu, który rozluźnia mięśnie.

Leczenie enurezy

Leczenie nocnego nietrzymania moczu u dorosłych będzie związane przede wszystkim z koniecznością ustalenia przyczyn takiego stanu rzeczy. Dlatego tak ważna jest diagnostyka występujących problemów zdrowotnych. Leczenie nietrzymania moczu obejmuje leczenie pierwotnego schorzenia, którego skutkiem jest właśnie popuszczanie moczu podczas snu. Bardzo często stosowane jest leczenie farmakologiczne. Konieczne jest ono między innymi w przypadku występowania chorób układu moczowo-płciowego. Jednak w sytuacji bardziej zaawansowanych problemów może pojawić się konieczność wykonania zabiegu lub operacji, których celem będzie poprawa funkcjonowania organizmu pacjenta.

Przeczytaj również:  Sekrety dobrego selfie.

Ochrona przed wilgocią

W przypadku enurezy bardzo istotna jest ochrona przed wilgocią. Nietrzymanie moczu podczas nocy wiąże się ze sporym dyskomfortem dla osoby zmagającej się z tego typu problemami. Dlatego warto stosować odpowiednie środki ochronne, które zminimalizują negatywne skutki popuszczania moczu w nocy. Wśród nich szczególnie polecana jest bielizna chłonna dla kobiet, która wchłonie nadmiar moczu i zapewni komfort podczas snu.

Częstotliwość występowania enurezy

Szacuje się, że taki problem zdrowotny jak enureza występuje w populacji dorosłych osób w dwóch lub trzech procentach. Przyczyny zmagania się z tego typu problemami są dość zróżnicowane, dlatego trudno jest je jednoznacznie określić. Wdrożenie skutecznego leczenia może znacząco zmniejszyć ilość osób, które zmagają się z tego typu problemami zdrowotnymi. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, iż enureza częściej występuje u dzieci, nawet tych, które opanowały już kontrolę pęcherza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *