Ogolne

Wypadek samochodowy – odszkodowanie i zadośćuczynienie

Jako że samochód to najpopularniejszy środek transportu, często dochodzi z jego udziałem do różnego rodzaju zdarzeń drogowych. Zarówno jeżeli jesteś poszkodowanym w wypadku (kierowcą, pasażerem czy pieszym) jak i jeżeli w wyniku wypadku zginęła bliska Ci osoba możesz domagać się zadośćuczynienia. Co warto podkreślić, nawet jeżeli to Ty przekroczyłeś dozwoloną prędkość masz szansę na uzyskanie zadośćuczynienia i odszkodowania.

Czego można żądać?

Doznając urazu w wyniku wypadku samochodowego można żądać m.in.:

  • Zadośćuczynienia – ma ono rekompensować pokrzywdzonemu (również i osobie, która w wypadku straciła bliską osobę) straty moralne, a zatem ból, cierpienie fizyczne i psychiczne. 
  • Odszkodowania – ma ono zrekompensować poniesione straty materialne, np. rozbity telefon, samochód, ale także wszelkie ponoszone koszty leczenia (wizyt lekarskich, leków, dojazdów do placówek medycznych), a także to co straciliśmy wskutek tego, że byliśmy niezdolni do pracy (utracone dochody).
  • Renty – renta zasądzana jest m.in. w przypadku gdy cyklicznie ponosimy stałe koszty, które mają związek z wypadkiem (np. wizyty u lekarzy) bądź też jeżeli w wyniku wypadku straciliśmy częściowo lub całkowicie zdolność do pracy lub zmniejszyły się nasze szanse powodzenia na przyszłość. 

Kto wypłaci odszkodowanie po wypadku?

Z reguły odszkodowania komunikacyjne wypłacają towarzystwa ubezpieczeniowe, w których sprawca wypadku miał wykupioną polisę OC. Zdarza się jednak, że sprawca nie miał wykupionej polisy OC wówczas należy zwrócić się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Wypadek samochodowy – wysokość zadośćuczynienia 

To w jakiej wysokości będzie należne zadośćuczynienie będzie zależało m.in. od doznanych obrażeń, czasu leczenia i rehabilitacji, tego czy obecnie utrzymują się jakieś skutki wypadku, intensywności bólu, wcześniejszego trybu życia, jak i wielu innych czynników. Dlatego też nie da się podać jednej właściwej kwoty zadośćuczynienia. Kwotę tą można oszacować dopiero po zapoznaniu się ze sprawą i zgromadzoną dokumentacją. Co niezwykle ważne, ubezpieczyciele często proponują poszkodowanym ugody, które zawierają zaniżone kwoty należnych roszczeń. Nie warto ich od razu podpisywać. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy prawnika, który oceni czy dana ugoda jest dla nas korzystna. Jest to tak ważne, z tego powodu, że podpisując taką ugodę często zrzekamy się wszystkich roszczeń w związku z wypadkiem. A zatem po podpisaniu ugody nie będzie możliwości dochodzić swoich praw w sądzie, nawet jeżeli po kilku latach od wypadku ujawnią się nowe dolegliwości.

Przeczytaj również:  Kariera wojskowego - Jak długa droga do zostania zawodowym żołnierzem?

Wypadek samochodowy z winy kierowcy a odszkodowanie

Często można spotkać się z przeświadczeniem, że kierowcy, który spowodował wypadek lub przekroczył dozwoloną prędkość nic się nie należy. Jest to błędne myślenie! W wielu przypadkach okazuje się bowiem, że czynników, które miały wpływ na wypadek może być kilka. Tym samym wina kierowcy również nie jest stuprocentowa. Wówczas są szanse na uzyskanie odszkodowania czy zadośćuczynienia, które będzie pomniejszone o stopień przyczynienia się sprawcy. Takie i podobne sprawy prowadzi kancelaria MMF.

Dlaczego warto uważnie wybrać kancelarię, która zajmie się Twoją sprawą?

Obecnie na rynku jest wiele podmiotów, które oferuje szybkie uzyskanie odszkodowania dla pokrzywdzonych. Duża część z nich to jednak ogromne firmy odszkodowawcze, w których pracownicy często nie mają wykształcenia prawniczego. W sprawach dotyczących wypadków drogowych niezwykle ważne jest indywidualne podejście do sprawy, którego duże firmy nie zapewnią. Zmieniający się pracownicy i duża ilość spraw sprawia, że sprawy te często nie są dokładnie analizowane. Oczywiście może mieć to przełożenie na końcowy wynik sprawy, a więc mniejsze odszkodowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *