Konto osobiste
Ogolne

Konto osobiste – jakich dokumentów potrzebujesz, by je założyć?

Dostęp do konta osobistego ma ponad 88% dorosłych Polaków. Posiadanie rachunku w jednym banku wcale nie oznacza braku możliwości otwarcia kolejnego – w innej instytucji finansowej. Dowiedz się, jakie dokumenty są potrzebne do założenia konta osobistego.

Korzystanie z rachunku bankowego jest niezwykle wygodne. Pozwala nie tylko na wypłatę gotówki z bankomatów i dysponowanie nią, ale również umożliwia dokonywanie transakcji bezgotówkowych. Ponadto daje dostęp do innych produktów bankowych – począwszy od kredytów, a skończywszy na lokatach czy kontach oszczędnościowych.

Zakładanie konta osobistego – formalności  

Niezależnie od tego czy masz już konto osobiste w innym banku, czy zakładasz je po raz pierwszy, musisz dopełnić formalności. W większości banków sposób postępowania jest bardzo podobny, ale trzeba mieć na uwadze występujące różnice. Dlatego warto zapoznać się ze szczegółami, by poprawnie przejść całą procedurę.

Krok 1. Wypełnienie wniosku 

Pierwszym krokiem na drodze do otwarcia rachunku osobistego jest wypełnienie wniosku. W tym dokumencie należy podać wszystkie dane dotyczące osoby wnioskującej o konto. Będą to m.in.:

  • imię i nazwisko,
  • nazwisko rodowe,
  • nazwisko rodowe matki,
  • PESEL,
  • adres zamieszkania i adres do korespondencji,
  • data i miejsce urodzenia,
  • obywatelstwo,
  • seria i numer dowodu osobistego,
  • numer telefonu,
  • adres e-mail.

Gdy wszystkie pola w formularzu zostaną wypełnione, trzeba złożyć wniosek – zrobisz to online.

Krok 2. Weryfikacja tożsamości

Jeśli zakładasz konto osobiste online, koniecznością będzie zweryfikowanie swojej tożsamości. Na tym etapie będziesz potrzebować tylko jednego dokumentu – dowodu osobistego.

W przypadku weryfikacji za pośrednictwem kamery internetowej należy przedstawić dokument tożsamości – z obu stron.

Krok 3. Podpisanie umowy

Ostatni krok to podpisanie umowy. Jeszcze do niedawna jedną z opcji była możliwość podpisania dokumentu w obecności kuriera. Obecnie formalności można dopełnić znacznie szybciej – za pomocą kodu SMS.

Przeczytaj również:  Testy poziomujące z języka obcego – dlaczego warto?

Podpisanie umowy na tej zasadzie możliwe jest m.in. w przypadku Moto Konta dostępnego w ofercie Toyota Banku. To rachunek, który otworzysz bezpłatnie i zyskasz dostęp np. do aplikacji Tankuj Korzyści. 

Konto osobiste – jaki dokument tożsamości jest niezbędny?

Otwarcie konta osobistego nie wiąże się z koniecznością przedstawiania mnóstwa dokumentów. Tak naprawdę wystarczy tylko dowód osobisty – jest on niezbędny do potwierdzenia tożsamości.

Warto przy tym podkreślić, że tego dokumentu nie jest w stanie zastąpić żaden inny, a więc paszport nie będzie akceptowany. 

Zakładanie konta osobistego nie wiąże się z wieloma formalnościami. Jeśli więc oferta konkurencyjnego banku jest znacznie korzystniejsza (np. pozwala na udział w programie lojalnościowym zwracającym koszt tankowania paliwa), warto rozważyć otwarcie kolejnego rachunku. Dzięki temu możesz sporo zyskać. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *