kataforeza parownik
Ogolne

Pokrywanie parownika warstwą ochronną

Parownik to element urządzenia chłodniczego, który odgrywa ważną rolę w procesie chłodzenia. Poddawany jest ciężkim warunkom, dlatego należy o niego dbać i regularnie go konserwować. Proces odszraniania parownika to jedna z takich czynności, dzięki którym parownik może działać dłużej oraz efektywniej. Parownik, oprócz regularnego procesu odszraniania, powinien zostać zabezpieczony również w dodatkowy sposób.

Powłoka ochronna – zabezpieczenie parownika przed korozją

Parowniki są poddawane ciężkim warunkom w urządzeniach chłodniczych. Występuje tam dużo wody oraz wilgoć, przez co są bardzo narażone na zjawisko korozji. Ważne jest więc, aby prawidłowo zabezpieczyć wszystkie metalowe elementy wewnątrz urządzenia. Można to zrobić w łatwy sposób decydując się na jedną z metod nakładania powłok ochronnych.

Czym właściwie jest powłoka ochronna?

Powłoka ochronna to cienka warstwa farby lub innego materiału, która zabezpiecza urządzenie przez procesem korozji. Metalowe powierzchnie urządzeń mogą być pokrywane różnymi powłokami, na wiele różnych sposobów. W sektorze chłodniczym szczególnie często wykorzystywane są metody takie jak: cynkowanie, malowanie proszkowe oraz malowanie kataforetyczne. 

Różnice pomiędzy poszczególnymi powłokami

Powłoki ochronne różnią się od siebie wytrzymałością oraz ceną. Jedne rozwiązania są bardziej zaawansowane technologicznie od innych, dzięki czemu są dużo bardziej efektywne, ale jednocześnie również droższe. Niezależnie od rodzaju powłoki ochronnej, posiadanie jakiegokolwiek z rozwiązań jest dużo lepszym wyborem niż całkowity brak powłoki.

Wykorzystanie zjawiska kataforezy

Kataforeza to proces wykorzystujący zjawiska elektrokinetyczne. Opiera się na ruchu rozproszonych cząsteczek pod wpływem pola elektrycznego. Podłączony do prądu przedmiot (w tym przypadku parownik) staje się elektrodą, dzięki czemu cząsteczki koloidalne farby przemieszczają się w stronę parownika i osadzają się na nim.

Kataforeza jest procesem, który posiada wiele zalet. Głównymi zaletami są: łatwe kontrolowanie grubości powłoki, równomierne rozłożenie powłoki po całej powierzchni parownika oraz jego dokładne pokrycie i krótki czas pokrywania. Do tego jest to rozwiązanie wysoce ekologiczne, ponieważ w prosty sposób można zebrać pozostały roztwór i użyć go ponownie. Kataforeza nie jest jednak procesem idealnym i przeznaczonym dla każdego, ponieważ wymagana jest odpowiednia instalacja do przeprowadzenia tego zabiegu, której wykonanie wiąże się z dużymi kosztami.

Przeczytaj również:  Prywatne liceum: Czym jest edukacja Montessori?

W takim przypadku warto więc wybrać po prostu przedmioty pokryte powłoką ochronną nałożoną w procesie kataforezy. Parowniki malowane kataforetycznie dostępne są w AiFO, czyli czołowego producenta i dystrybutora komponentów dla branży chłodniczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *