holowanie warszawa
Ogolne

Executive search – czym jest i kiedy warto stosować ten model rekrutacji?

Znalezienie odpowiedniego pracownika dla swojej firmy, zwłaszcza na kierownicze, czy leaderskie stanowisko, to często nie lada wyzwanie. Tradycyjne i podstawowe metody rekrutacyjne mogą w wielu przypadkach okazać się przestarzałe i niewystarczające. Wielu pracodawców nie ma także czasu na ciągłe spotkania z ogromną ilością potencjalnych kandydatów, czy przeglądanie grubych stert CV. Na szczęście jednak współcześnie mamy możliwość sięgać po różne nowoczesne i innowacyjne rozwiązania, które mogą okazać się bardzo pomocne i znacząco usprawnić ten proces. Dziś skupimy się na modelu rekrutacji typu executable search. Sprawdzimy, na czym polega i czy warto się na niego zdecydować.

Co tak właściwie kryje się pod pojęciem Executive search?

W dzisiejszych czasach coraz częściej zdarza się tak, że to nie ludzie szukają pracy, ale praca szuka ludzi. Wraz ze spadkiem bezrobocia coraz ciężej o solidnych, zaufanych pracowników, a już zwłaszcza o specjalistów, osoby o bogatym doświadczeniu oraz bardzo wysokich kwalifikacjach. Najtrudniej znaleźć odpowiednich kandydatów na kierownicze stanowiska wyższego szczebla, gdzie niezwykle cenne są również umiejętności interpersonalne, zarządzania zespołem, dobrej organizacji i pracy pod presją czasu.

Executive search to bardzo pomocna metoda rekrutacji, która znacząco ułatwia dotarcie do bazy cennych, wartościowych i najodpowiedniejszych kandydatów właśnie na kierownicze stanowiska. Zamiast czekać aż ktoś zdecyduje się samodzielnie aplikować na proponowaną posadę, metoda skupia się na wyszukiwaniu potencjalnie odpowiednich osób na własną rękę i przedstawianie im korzystnych propozycji, nawet jeżeli aktualnie nie są na etapie szukania nowej pracy, czy nie planują zmieniać tej obecnej.

Taki typ rekrutacji, niejako od „drugiej strony” umożliwia szybsze i bardziej skuteczne znalezienie pracowników, którzy perfekcyjnie pasują do wymogów stawianych na danym stanowisku. Jedyna trudność polega na przekonaniu ich do zmiany pracy i zainteresowania się nową ofertą, zatem musi być ona bardziej korzystna i interesująca – zarówno finansowo, jak i zawodowo, będąc świetną szansą dalszego rozwoju kariery.

Przeczytaj również:  Czyszczenie klimatyzacji domowej

Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Powierzając działanie rekrutacyjne zewnętrznej firmie, takiej jak na przykład Bigram, pracodawca pozbywa się ze swoich barków ogromnego ciężaru, jakim jest ciągłe poszukiwanie nowych pracowników. Wdrożenie nowoczesnych metod, takich jak przykładowo właśnie Executive search to ogromna oszczędność czasu oraz większe prawdopodobieństwo znalezienia idealnego kandydata, niż w przypadku zapraszania na rozmowy przypadkowych osób.

Firmy rekrutacyjne, takie jak Bigram,  dysponują szerokimi bazami danych, mają dostęp do popularnych serwisów społecznościowych, zwłaszcza takich skupionych wokół budowania swojej kariery. Cały proces odbywa się w sposób profesjonalny, skuteczny, a jednocześnie dyskretny i w pełni poufny. Stosowane są różnego rodzaju strategie oraz techniki, których celem jest znalezienie idealnie pasującego kandydata na dane stanowisko i przekonanie go o jego wartości.

Firma specjalizująca się w Executive search może również pomóc już na etapie tworzenia profilu idealnej osoby na dane stanowisko i sporządzania interesującego, przyciągającego uwagę ogłoszenia. Co jeszcze można zyskać? Aktualne informacje o rynku pracy i konkurencyjnych firmach, redukcję kosztów w porównaniu z długimi i często bezowocnymi tradycyjnymi procesami rekrutacyjnymi, znacznie większe prawdopodobieństwo szybkiego i skutecznego znalezienia idealnego kandydata.

źródło zdjęć: freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *