Firma sprzatająca Kraków
Ogolne

Jak często i ile sprzątać w domu? Praktyczne porady

Ile i jak sprzątać w domu? Expert Cleaning, firma zajmująca się sprzątaniem w Krakowie podpowiada!

Jednym z najważniejszych obowiązków każdego człowieka jest sprzątanie. Nie tylko ze względów estetycznych, ale również ze względów zdrowotnych. Brudne powierzchnie mogą powodować rozprzestrzenianie się groźnych dla zdrowia bakterii, pleśni, a nawet insektów. Jest to szczególnie ważne dla alergików, duża ilość kurzu może powodować zaostrzenie przebiegu choroby. Jednak najczęściej zadawanym pytaniem w tym temacie jest – jak skutecznie sprzątać? Nie oszukujmy się, jest to męczące i zniechęcające zajęcie, dlatego warto nauczyć się sprzątać sprawnie i skutecznie.

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy artykuł, w którym specjaliści z firmy sprzątającej w Krakowie – Expert Cleaning, podzielili się swoimi doświadczeniami, oraz zaproponowali kilka pomysłów na temat efektywnego sprzątania.

Zobacz również: Kosze piknikowe z wyposażeniem na 2 i 4 osób? Bestsellery 2023

Ile czasu powinniśmy sprzątać?

Bardzo ważny jest czas jaki poświęcamy na sprzątanie. Pamiętaj, nie chodzi o to, aby poświęcać każdy wolny dzień na porządki, ani też o to, żeby sprzątać cały czas. W momencie, w którym zaczynasz tak myśleć, Twoja efektywność spada. Takie myśli męczą i są główną przyczyną odkładania sprzątania “na później”.

Dużo lepszym sposobem jest stworzenie solidnych zasad, oraz przeznaczenie na sprzątanie konkretną ilość czasu. Możesz przeznaczyć 15, 30 lub 45 minut dziennie, w zależności od potrzeb. Dodatkowo pomocne może się okazać stworzenie planu, w którym codziennie zajmujesz się innym pomieszczeniem. Wypróbuj przez miesiąc, a zobaczysz jak łatwe i szybkie może okazać się sprzątanie!

Przed Tobą 4 porady od specjalistów z firmy sprzątającej w Krakowie. Jakich zasad powinieneś przestrzegać?

1. Nie odkładaj rzeczy na później

Wiemy jak ogólnie to brzmi, ale jest naprawdę ważne. Dotyczy szczególnie zalegających mas naczyń w zlewie. Jeśli ciężko jest Ciebie przekonać do tego, żeby od razu myć po sobie naczynia, ustaw timer za każdym razem jak Ci się to uda. Dzięki temu, że zobaczysz jak niewiele czasu zajmuje, łatwiej będzie się za to zabrać od razu po zakończeniu gotowania lub jedzenia.

Przeczytaj również:  Lustrzany labirynt - doskonała rozrywka dla całej rodziny

Ta sama zasada tyczy się wyjmowania naczyń ze zmywarki. Jeśli zakończyła pracę, postaraj się od razu wyciągnąć z niej czyste naczynia. Sprawisz, że nie tylko łatwiej będzie poradzić sobie z bałaganem na blacie kuchennym, ale również w trakcie rozpakowywania zmywarki, będzie mogła ona odparować, dzięki czemu uporasz się z nieprzyjemnym zapachem.

Ciekawostka: Warto zapamiętać, żeby brudne naczynia układać od tyłu do przodu, dzięki temu łatwiej Ci będzie zapanować nad przestrzenią w zmywarce, a Twoje rękawy pozostaną czyste.

Zobacz również: Dlaczego wiosną warto postawić na sportowe sneakersy?

2. Utrzymuj powierzchnie w czystości.

Po każdej aktywności w kuchni, pamiętaj o regularnym przecieraniu blatów uniwersalnym środkiem czyszczącym. To samo dotyczy płyt indukcyjnych i kuchenek gazowych. Zaschnięte zabrudzenia będą dużo trudniejsze do doczyszczenia, w porównaniu do tych świeżych.

Jak czyścić płytę kuchenną: Jeśli jednak już pojawiły się zaschnięte i tłuste zabrudzenia, warto będzie je namoczyć. Bardzo ważne jest, aby unikać ostrych narzędzi i mocnych środków chemicznych. Warto zaopatrzyć się w gąbkę ze specjalnego materiału, dzięki której unikniemy zarysowań oraz używać tylko dedykowane środki czystości. W przypadku kuchenek gazowych, często mamy kontakt ze stalą nierdzewną i tutaj szorowanie może być konieczne. Staraj się szorować delikatnie, oraz zgodnie z kierunkiem ruchu, żeby to produkt, a nie siła oczyściła płytę.

Jak czyścić małe urządzenia: Zewnętrzną stronę urządzeń, takich jak tostery, ekspresy do kawy i roboty kuchenne, które stoją na blatach, należy często wycierać, używając uniwersalnych środków czyszczących, aby zapobiec gromadzeniu się zacieków i tłustych plam powstających w trakcie gotowania. Jeśli jednak trzeba dokładniejszego czyszczenia, zdejmij wszystkie części i umyj je ręcznie lub w zmywarce. Aby dostać się do ciasnych zakamarków i innych trudno dostępnych miejsc, przemyj zewnętrzną powierzchnię uniwersalnym środkiem czyszczącym, używając wacików lub starej szczoteczki do zębów.

Przeczytaj również:  Rodzinne zwiedzanie Szczecina i okolic

3. Małe rzeczy – duży bałagan

Największym przeciwnikiem porządku są małe rzeczy: szklanki, balsamy, ładowarki i inne przedmioty codziennego użytku. Nie dość, że utrudniają nam dbanie o powierzchnię, to po prostu wyglądają nieestetycznie. Kończy się to zazwyczaj przekładaniem przedmiotów z kąta w kąt, generując niepotrzebny bałagan. W momencie gdy pracujemy w domu, mogą być źródłem niepotrzebnego rozpraszania się i złego samopoczucia.

Warto wykorzystać jedną szufladę lub pudełko na takie przedmioty. Dzięki temu nie będziesz musiał tracić zbędnej energii na ciągłe układanie rzeczy na półkach, a dalej będziesz miał do nich łatwy dostęp. To znacznie skróci czas Twoich domowych porządków.

Dobra rada: Jeśli lubisz wypić wieczorem filiżankę herbaty lub zostawić przy łóżku szklankę wody na wypadek, gdyby w nocy zachciało ci się pić, wyrób nawyk przenoszenia jej rano do kuchni, aby zapobiec zaśmiecaniu sypialni brudnymi naczyniami pod koniec tygodnia.

4. Ściel łóżko

Jest to dość kontrowersyjny temat, jedni popierają, inni nie. Nie pozostawia jednak wątpliwości, że łóżko zajmuje dużą część Twojej sypialni. Nie pościelone łóżko jest głównym źródłem bałaganu na tej przestrzeni, dlatego warto mieć to na uwadze.

Jeśli masz w domu zwierzęta, pościelenie łóżka daje Ci ochronę przed plamami ze śliny czy łap, oraz sierścią, szczególnie jeśli masz problemy z alergiami. Takie sytuacje mogą mieć dodatkowo wpływ na pogorszenie się stanu skóry twarzy, a nawet mogą powodować różnorakie schorzenia. Poza tym, ścielenie łóżka przedłuży świeżość i trwałość Twojej pościeli.

Podsumowanie

Jeśli wprowadzisz tych kilka rzeczy do swojej codziennej rutyny, gwarantujemy sukces w robieniu codziennych porządków. Eksperci z firmy sprzątającej w Krakowie podzielili się swoimi doświadczeniami oraz wskazówkami, dzięki którym Twoja praca będzie bardziej efektywna. Czysty dom to dbałość o zdrowie, również te psychiczne, staraj się przestrzegać z góry ustalonych zasad, które wprowadzasz, a my gwarantujemy sukces!

Przeczytaj również:  Armatki hukowe – zastosowania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *