albatrosfota
Ogolne

Historia paralotniarstwa – skąd się wzięło to nietypowe hobby?

Choć marzenia o lataniu towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów, próby wzbicia się ponad ziemię nie zawsze należały do najłatwiejszych. Nie inaczej było z paralotniarstwem, które uważane jest za najmłodsze ze sportów lotniczych. Przedstawiamy najważniejsze fakty związane z paralotniami, historię tej aktywności oraz wskazujemy szkołę paralotniową z tradycjami, która organizuje kursy i szkolenia, także te dające uprawnienia do lotów w tandemie.

Czym jest paralotniarstwo?

Ta wspaniała forma rekreacji daje możliwość latania przy użyciu paralotni. Paralotnia zwana inaczej glajtem lub parapentem to szybujący miękkopłat, który, aby wznieść się w powietrze, nie potrzebuje silnika. Dzięki wykorzystaniu zbocza i pędu powietrza pilot może zasiąść w uprzęży znajdującej się pod skrzydłem, do którego dołączone są linki. To one pozwalają na sterowanie paralotnią i utrzymanie właściwego kształtu skrzydła.

Sport ten najpopularniejszy stał się w Europie i Ameryce Południowej, lecz zwolenników takiej formy oderwania się od ziemi zyskał na całym świecie. Większość z nich traktuje paralotnie amatorsko, choć istnieje możliwość sportowego konkurowania w takich dyscyplinach jak paralotniarstwo przelotowe czy precyzyjne.

Jakie były początki paralotniarstwa?

Początki paralotniarstwa związane są z działalnością NASA, gdyż uważa się, że pierwszy spadochron o właściwościach szybujących miał służyć jako sposób na bezpieczny powrót kapsuł kosmicznych na Ziemię. Twórca spadochronu Sailwing – David Barish – zajmował się tego typu konstrukcjami na początku lat 60. i mniej więcej w tym samym czasie inny Amerykanin – Domin Jalbert – opatentował Parafoil, czyli dwupowierzchniowy, wielokomorowy spadochron ram-air. Szybowanie było możliwe dzięki ruchowi powietrza, nadając skrzydłu kształt płata.

Pierwsze szkoły i profesjonalne próby latania odbywały się po 1978 roku, lecz sport ten szczególnym zainteresowaniem zaczął cieszyć się w Europie i USA w latach 80. i 90. Powstawały pierwsze zawody, na których rywalizowali adepci latania, oraz pierwsze rekordy długości lotu.

Przeczytaj również:  Czy można zrobić beton bez żwiru?

Obecnie sport jest dużo bardziej bezpieczny, a dużym zainteresowaniem cieszą się tzw. loty tandemowe z instruktorem. Paralotnie są również stale doskonalone, sprawiając, że są lżejsze, dużo bardziej stabilne i łatwiejsze w pilotażu.

Paralotnie – jak zacząć swoją przygodę z lataniem?

Obecnie nie trzeba należeć do elitarnego klubu, aby zacząć latać na paralotniach. Istnieje wiele szkół paralotniowych, które organizują kursy w Polsce i zagranicą. Jedną z najpopularniejszych jest Albatros, gdzie kursanci zdobywają umiejętności techniczne nie tylko w zakresie pilotażu, ale także wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa, meteorologii, aerodynamiki czy przepisów lotniczych. Dzięki wykorzystaniu połączenia radiowego kursanci są w stałym kontakcie w instruktorem, mając możliwość na bieżąco korygować błędy i uzupełniać wiedzę. Loty próbne oraz cały kurs odbywają się w Beskidach, gdzie na co dzień stacjonuje biuro szkoły paralotniowej Albatros. Kursy kończą się egzaminami, które dają stosowne uprawnienia do samodzielnych lotów oraz lotów w tandemie. Doświadczenie i umiejętność przekazania wiedzy sprawia, że szkoła Albatros przyciąga pasjonatów paralotniarstwa z całej Polski, dlatego na kursy należy zapisywać się z wyprzedzeniem.

Paralotniarstwo to stosunkowo młoda dyscyplina, która bardziej kojarzy się z rekreacją niż z rywalizacją. Zwolennicy oderwania się od ziemi wskazują wiele powodów, dla których warto rozpocząć swoją przygodę z lataniem. Po pierwsze, niesamowite widoki i szansa na oglądanie świata z lotu ptaka, a zaraz potem możliwość poznania ciekawych ludzi i miejsc. Oczywiście samodzielne latanie nie jest łatwe i wymaga wielu godzin szkoleń i nauki, lecz aby poczuć tę niesamowitą wolność, warto zdecydować się na lot w tandemie. Taką możliwość daje również szkoła paralotniowa Albatros, która organizuje tego typu atrakcje na Skrzycznem i na Górze Żar w Beskidach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *