Drzewa są niezwykle ważnym elementem naszego krajobrazu, a zawód rzeczoznawcy dendrologa jest niezwykle istotny. W dzisiejszym artykule omówimy, kim jest dendrolog i jakie ma uprawnienia. Zapraszamy do lektury!
Kim jest rzeczoznawca dendrolog?
Dendrolog, inaczej drzewoznawca, to specjalista, który zajmuje się zarówno drzewami, jak i krzewami. Osoba ta posiada wiedzę z zakresu fizjologii, morfologii, genetyki, anatomii, a także bardzo dużo wie o występowaniu poszczególnych przedstawicieli świata dendroflory. Dendrolog jak np. taxus.pl zajmuje się również introdukcją, czyli wprowadzeniem do uprawy oraz aklimatyzacją obcych gatunków roślin.
W zakres obowiązków drzewoznawcy wchodzi nadzór dendrologiczny, czyli m.in.:
- opieka nad krzewami i drzewami,
- inwentaryzacja zieleni,
- operaty dendrologiczne,
- przeglądy drzew pod kątem bezpieczeństwa,
- ekspertyzy,
- pogotowie dendrologiczne,
- projekty ochrony drzew,
- projekty gospodarki drzewostanem,
- wyceny wartości odszkodowań,
- szacunki brakarskie drewna,
- badanie wytrzymałości drzew na złamanie pnia,
- badanie stabilności drzew w gruncie.
A jak zostać dendrologiem? Otóż zawód ten można wykonywać po ukończeniu kierunkowych studiów wyższych bądź też po dodatkowych kursach czy seminariach, odbywających się właśnie po studiach.
Czym jeszcze zajmuje się rzeczoznawca dendrolog?
Do obowiązków rzeczoznawcy dendrologa zaliczyć można także tworzenie opracowań i niezbędnych dokumentacji do różnych projektów inwestycyjnych, określanie klasy ryzyka zalecanych prac arborystycznych czy też ustalenie wartości obiektów zadrzewionych. Dodatkowo dendrolog tworzy dokumentację konieczną podczas procesu uzyskania zezwolenia od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na wykonanie prac związanych z pielęgnacją lub usuwaniem drzew na terenach wpisanych do rejestru zabytków, ustala ilość i formę kompensaty przyrodniczej niezbędnej do wykonania w związku z usuwaniem drzew czy też określa miąższość, udział sortymentów oraz wartość przewidzianego do pozyskania drewna metodą szacunku brakarskiego na pniu. Dendrolog rzeczoznawca pomaga również inwestorom w uzyskaniu pozwolenia na usunięcie drzew, wykonuje ekspertyzy z zakresu ornitologii oraz ocen oddziaływania na środowisko.
Jakie uprawnienia ma dendrolog rzeczoznawca?
Aby profesjonalnie móc wywiązywać się ze swych obowiązków, dendrolog rzeczoznawca powinien legitymować się odpowiednimi uprawnieniami. Możemy zaliczyć do nich uprawnienia brakarskie, służące do określania miąższości, udziału sortymentów oraz wartości drewna, biegłego sądowego z zakresu leśnictwa i ornitologii, Certyfikowanego inspektora drzew czy instruktora drwali operatorów pilarek spalinowych. Nie można również zapominać o uprawnieniach dendrologa SITO NOT: inspektora nadzoru prac w zieleni na terenach zurbanizowanych i rzeczoznawcy terenów zieleni, a także MTUiOD rzeczoznawcy w zakresie dendrologii, ochrony i uprawy drzew oraz inspektora nadzoru robót arborystycznych.
Jak widać, rzeczoznawca dendrolog to specjalista, którego wiedza jest niezbędna przy wielu projektach i inwestycjach. Mamy nadzieję, że udało nam się przybliżyć ten ciekawy zawód i zachęcić do poszerzania swojej wiedzy.
Artykuł sponsorowany