Inwestycja w fotowoltaikę to przede wszystkim rozwiązanie ekologiczne i opłacalne pod względem finansowym. Panele fotowoltaiczne są przyjazne dla środowiska naturalnego i nie generują hałasu czy zanieczyszczeń. W dobie rosnących cen energii fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością. Decydując się na taką inwestycję, warto skorzystać z usług doświadczonego wykonawcy. Jak go wybrać?
Farmy fotowoltaiczne — wykonawca
Zadaniem instalatora fotowoltaiki będzie nie tylko dostosowanie liczby i mocy modułów PV do specyfiki danego budynku, ale również przygotowanie projektu zgodnego z obowiązującymi normami bezpieczeństwa. Warto bowiem wiedzieć, że słabej jakości panele fotowoltaiczne lub niewłaściwie podłączone urządzenia mogą doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji. Co więcej, taka instalacja będzie po prostu niewydajna.
Farmy fotowoltaiczne mogą przynosić oczekiwane efekty, o ile wykonawca zadba o wszystkie najmniejsze szczegóły. Powinien on posiadać niezbędne przygotowanie teoretyczne i praktyczne, ale to nie wszystko. Wybór najlepszego instalatora fotowoltaiki zacząć można od porównania dostępnych na rynku ofert.
Doświadczenie i portfolio firmy
Kolejnym krokiem jest weryfikacja tego, jak długo dany wykonawca fotowoltaiki jest obecny na rynku i jakimi projektami może się on pochwalić. Można wówczas poprosić firmę o referencje i sprawdzić, czy instalatorzy posiadają wszelkie niezbędne uprawnienia. Warto kierować się rekomendacjami i opiniami innych klientów. Następnie trzeba sprawdzić zakres usług, które są objęte umową. Nie można też zapominać o weryfikacji kosztorysu takiego projektu.
Profesjonalna firma fotowoltaiczna powinna zadbać również o tzw. audyt energetyczny, czyli zaprezentowanie klientowi pełnych danych dotyczących miejsca planowanego montażu paneli oraz określenia mocy instalacji. Na tym etapie doświadczony instalator powinien już zapytać o ewentualny montaż pompy ciepła, klimatyzacji czy o powiększenie parku maszynowego. Każda z tych rzeczy ma wpływ na budowę farmy fotowoltaicznej.
Montaż i gwarancja
Doświadczony wykonawca fotowoltaiczny powinien posiadać własny zespół montażowy złożony ze specjalistów, którzy posiadają ważne certyfikaty. Istotna jest też gwarancja, jaką oferuje wybierana firma. Od momentu montażu klientowi powinien przysługiwać bezpłatny serwis na okres przynajmniej jednego roku.
Wykonawca fotowoltaiki powinien przekazać także dokumentację powykonawczą i poinstruować klienta, w jaki sposób prawidłowo i bezpiecznie korzystać z instalacji fotowoltaicznej. Warto też zwrócić uwagę, czy w ofercie znajduje się zdalny monitoring wdrożonych przez firmę instalacji.
Znany na rynku wykonawca fotowoltaiki posiada najczęściej własną przestrzeń do przygotowania konstrukcji, a także dysponuje magazynami i doświadczonymi pracownikami. Warto porównywać ceny i oferty różnych wykonawców, choć należy pamiętać, że cena nie jest czynnikiem decydującym — najtańsza oferta może znacząco obniżyć jakość i wydajność systemu fotowoltaicznego.