Stomatolog Warszawa
Ogolne

Przegląd stomatologiczny – procedura, częstotliwość i przygotowanie do wizyty

Regularna wizyta u stomatologa jest z całą pewnością podstawą zdrowego uzębienia. Wczesne wykrycie ubytków przekłada się na usprawnione leczenie oraz uniknięcie bolesnych zabiegów. Jak wygląda przegląd stomatologiczny i co ile miesięcy warto umówić się na tego rodzaju wizytę?

Jak wygląda przegląd stomatologiczny?

Przegląd stomatologiczny jest jedną z najczęstszych procedur, jakich podejmuje się dentysta w mieście Warszawa. Początek wizyty obejmuje zebranie najważniejszych informacji na temat przebytych chorób, aktualnych schorzeń, a także zażywanych leków. Na stan uzębienia mogą wpływać m.in. cukrzyca, nadciśnienie i zakrzepica, o co z pewnością zapyta lekarz w trakcie wywiadu.

W następnym etapie stomatolog dokonuje szczegółowych oględzin, sprawdzając powstałe ubytki oraz stan zastosowanych wypełnień. Analizie poddawana jest również błona śluzowa jamy ustnej w kierunku ewentualnych zmian nowotworowych. Sprawdzenie kondycji zębów kończy się przekazaniem niezbędnych zaleceń higienicznych oraz informacji o przewidywanym planie leczenia. W trakcie wizyty kontrolnej warto spytać dentystę o przewidywane metody naprawy ubytków oraz orientacyjny czas trwania terapii.

Gabinet dentystyczny zazwyczaj oferuje usługę kompletnego czyszczenia uzębienia, dokonywanego w trakcie przeglądu. Wspomniana procedura obejmuje usunięcie kamienia, osadu, a także płytki nazębnej zlokalizowanej poniżej linii dziąseł. Podejmowane przez dentystę działania często eliminują nieprzyjemny zapach z jamy ustnej bądź przyczynę bolesnych chorób dziąseł.

Pantomogram, czyli zdjęcie panoramiczne

W niektórych przypadkach zalecane jest wykonanie zdjęcia panoramicznego. Tzw. pantomogram jest zdjęciem rentgenowskim struktur szczęki, żuchwy oraz stawu skroniowo-żuchwowego. Badanie radiologiczne pozwala na dokładną analizę stanu kości i przyzębia, z jednoczesnym zobrazowaniem korzeni zębowych.

Przygotowanie przed przeglądem

Eksperci z gabinetu Miły Uśmiech zalecają dokładne umycie zębów przed przystąpieniem do przeglądu. Istotne jest również zabranie ze sobą szczotki, pasty oraz nici dentystycznej.

Jak często korzystać z przeglądu?

W przypadku przeglądu dentystycznego, gabinet stomatologiczny powinien być odwiedzany co pół roku. Cukrzyca, ciąża bądź palenie papierosów stanowią jednak czynniki skłaniające do częstszych wizyt.

Przeczytaj również:  Czyszczenie klimatyzacji domowej

Na przegląd stomatologiczny warto umawiać również dzieci – od 6 do 12 miesiąca życia. Stały kontakt z dentystą od najmłodszych lat zmniejsza ryzyko wystąpienia osłabionego stanu uzębienia bądź niepożądanych wad zgryzu.