Ogolne

Serwisowanie kompresorów. Jak często je wykonywać i dlaczego to takie ważne?

Serwis kompresorów to podstawa utrzymania urządzeń dostarczających sprężonego powietrza w dobrym stanie technicznym. Jest to także jeden z najistotniejszych aspektów kontrolowania kosztów w przedsiębiorstwie. Dopełnienie związanych z nim obowiązków pozwala uniknąć wysokich kosztów związanych z naprawą zepsutych urządzeń, a także strat spowodowanych ich czasowym unieruchomieniem. Sprawdźmy, jak często warto przeprowadzać prace serwisowe, jakie koszty się z nimi wiążą i dlaczego lepiej zapobiegać niż naprawiać!

Na czym polega serwis kompresorów? Czemu służy?

Kompresory to urządzenia pracujące w trybie ciągłym. Taka specyfika ich działania sprawia, że są szczególnie narażone na występowanie różnego rodzaju usterek. Ich wczesnemu wykryciu i wyeliminowaniu bez potrzeby długiego unieruchomienia urządzenia służą rutynowe przeglądy techniczne. Należy przeprowadzać je zgodnie z harmonogramem ustalonym przez producenta danego urządzania i powierzyć profesjonalnej firmie zajmującej się serwisowaniem kompresorów.

W harmonogramie prac serwisowych, dołączonym do instrukcji obsługi każdej sprężarki, są wyszczególnione wszystkie prace, jakie należy wykonywać oraz czas, w którym powinny zostać one przeprowadzone, w oparciu o liczby roboczogodzin lub okres pracy urządzenia. Warto stosować się do zaleceń producenta w zakresie prac serwisowych, gdyż wszelkie zaniechania w tym zakresie mogą skutkować utratą gwarancji, zwłaszcza jeśli okaże się, ze urządzenie zepsuło się z winy użytkownika.

Utrata gwarancji to jednak nie jedyne ryzyko, jakie wiąże się z zaniedbaniami w zakresie serwisowania kompresorów. Rutynowe, systematycznie przeprowadzane kontrole mają bowiem na celu utrzymanie urządzeń na wysokim poziomie wydajności. Dzięki nim kompresory pracują sprawnie, a ryzyko ich nagłego zepsucia się jest ograniczone do minimum. Serwis kompresorów daje więc firmie pewność, że urządzenia są w pełni gotowe do pracy, pozwala utrzymać je w dobrej kondycji przez długie lata, a także obniżyć koszty związane z koniecznością ich wymiany na nowe.

Zobacz też: Najlepsze torowe auta sportowe: Przegląd najnowszych modeli

Przeczytaj również:  Wzdęcia - co warto o nich wiedzieć?

Ile kosztuje serwis sprężarek? Za co płacimy w trakcie przeglądu technicznego?

Koszt serwisowania kompresorów jest zróżnicowany. Usługa obejmuje bowiem nie tylko samo sprawdzenie stanu technicznego poddawanych mu urządzeń, ale także wymiany elementów, które zużyły się w czasie lub dla których istnieje ryzyko wystąpienia awarii w bliskiej przyszłości. Na koszt wykonania usługi składają się trzy podstawowe elementy – cena części zamiennych, koszty prac serwisowych oraz koszty dojazdu firmy serwisującej kompresory do klienta.

Do najczęściej wymienianych części w ramach serwisu należą filtry powietrza, filtry oleju oraz separatory oleju. Dodatkowo, w czasie prac serwisowych często bywa także wymieniany olej. Warto decydować się na oryginalne części zwłaszcza w okresie gwarancyjnym. Koszt pracy serwisanta zależy natomiast od czasu, jaki specjalista będzie musiał poświęcić na przegląd. Im mniej jest do zrobienia, tym niższa cena, co również powinno zachęcać do wykonywania regularnych przeglądów – serwisowane systematycznie kompresory wymagają mniej pracy niż urządzenia zaniedbane. Jeśli chodzi natomiast o koszty dojazdów firmy, warto postawić na usługi serwisu, który działa w okolicy lub wybrać serwis kompresorów oferujący bezpłatny dojazd do klienta.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *