Szybkozłaczki
Ogolne

Szybkozłączki pneumatyczne – efektywne rozwiązania w przemyśle

W przemyśle niezależnie od branży trzeba szukać rozwiązań, które rzeczywiście wpływają na efektywność pracy, ale pozwalają też obniżyć jej koszty. Na pewno na szeroką skalę wykorzystuje się szybkozłączki. Warto na ich temat dowiedzieć się więcej. Dlaczego ich stosowanie jest niezbędne?

Czym jest szybkozłaczka pneumatyczna?

Sprężone powietrze jest czystym medium. Oznacza to, że zasadniczo można stosować je w różnych warunkach. Jednocześnie jego użytkowanie jest bezpieczne i nie generuje zanieczyszczeń. Ale z drugiej strony to medium nie jest tanie. Dlatego tak ważne jest, by jego przepływ i ukierunkowanie było efektywne i nie dochodziło przy tym do wycieków, które rzecz jasna spowodowałyby przestoje w pracy. Aby zapewnić rzeczywiście maksymalną efektywność stosuje się szybkozłączki pneumatyczne.

Te elementy układów pneumatycznych rzeczywiście są niewielkie, a jednak pełnią nader ważną rolę. Szybkozłącze do kompresora pozwala na przepływ sprężonego powietrza poprzez przewody aż do odbiornika, którym jest urządzenie czy maszyna wykorzystująca sprężone powietrze. Pamiętajcie więc, że szybkozłącza pneumatyczne umożliwiają połączenie ze sobą przewodów, a także konkretnych urządzeń czy narzędzi. Na końcu przewodu znajduje się szybkozłączka pneumatyczna, która np. umożliwia podłączenie klucza pneumatycznego. Oznacza to, że sprężone powietrze z kompresora popłynie przez przewód, ale i króciec szybkozłączki, a na samym końcu zasili głowicę klucza.

Króciec należy więc traktować jako zakończenie szybkozłącza pneumatycznego. Pamiętajcie jeszcze, że do wyboru są różnorodne typy szybkozłączek pneumatycznych, które posiadają certyfikację i spełniają restrykcyjne normy europejsie. W ten prosty sposób dobranie ich pod kątem pracy urządzenia rzeczywiście będzie łatwe. Należy tutaj kierować się jakością i zwrócić uwagę także na materiał, z jakiego dany model szybkozłącza do powietrza jest wykonany. Możliwości jest sporo. Można zdecydować się na szybkozłączkę do powietrza z tworzywa sztucznego, choć jej Wam nie polecamy. Wynika to z faktu, że tego typu model bardzo szybko ulega uszkodzeniom mechanicznym.

Szybkozłączki

Nie jest też odporny na temperaturę. Zdecydowanie lepszym wyborem jest szybkozłączka powietrza wykonana z mosiądzu, która wykazuje dużą odporność na zmienne warunki, temperaturę, ale i drgania. Do najbardziej specjalistycznych prac wykorzystuje się szybkozłączkę do sprężonego powietrza z dodatkiem niklu. Takie rozwiązanie jest bardzo efektywne. Warto jeszcze pamiętać, by przy wyborze zwracać uwagę na określone parametry techniczne, np. dopuszczalny zakres temperatur, w którym dane szybkozłącze do powietrza może pracować. Ważne jest też jaką ma średnicę przepływu, średnicę złączy, a także rodzaj gwintu. 

Przeczytaj również:  Jaką tkaninę na kurtkę wybrać i dlaczego?

Szybkozłącza pneumatyczne rodzaje stosowane w układach pneumatycznych

Typy szybkozłączek pneumatycznych mogą być różne. Możemy dokonać podziału, biorąc pod uwagę, choćby liczbę wlotów oraz wylotów. Szybkozłączka pneumatyczna może rozprowadzać sprężone powietrze do kilku przewodów. Może być także łącznikiem pomiędzy dwoma przewodami. Wtedy mówimy, że są to złącza przelotowe. Do podłączenia przewodu z kompresorem bądź odbiornikiem należy wykorzystać szybkozłączkę pneumatyczną prostą, która jest wyposażona w jeden wlot oraz jeden wylot. Do rozprowadzania sprężonego powietrza służą zaś trójniki Y lub T, które posiadają jeden wlot i dwa wyloty. Można też używać czwórników X, które wyposażone są w dwa osobne wloty i dwa osobne wyloty. Dzięki temu, że jest tak wiele rodzajów i typów szybkozłączek pneumatycznych rzeczywiście można szybko, ale i efektywnie łączyć nawet kilka elementów. Dostępne są nawet listwy rozdzielające, które mają szczególne zastosowanie w warsztatach czy serwisach. 

Gdzie stosuje się szybkozłączki pneumatyczne?

Szybkozłączki pneumatyczne stosuje się na szeroką skalę niemal w każdym przemyśle. Znajdują się więc w układach, które odpowiadają za linie produkcyjne o napędzie pneumatycznym. Szybkozłączkę pneumatyczną używa się również w liniach transportowych, czy na stanowiskach do obróbki elementów. Można wykorzystać szybkozłączkę pneumatyczną w kompresorach zasilających narzędzia, a także w urządzeniach pneumatycznych bądź pojazdach wyposażonych w napęd pneumatyczny. Wybierając modele najwyższej jakości nie trzeba obawiać się, że dojdzie do wypływu sprężonego powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *