jak dziala serwer proxy
Ogolne

Jak działa i co to jest proxy?

Serwer proxy – co to jest?

Serwer proxy to system lub router, który stanowi bramę między użytkownikami a Internetem. Dlatego pomaga zapobiegać przedostawaniu się cyberataków do sieci prywatnej. Jest to serwer określany mianem „pośrednika”, ponieważ znajduje się pomiędzy użytkownikami końcowymi a odwiedzanymi przez nich stronami internetowymi.

Gdy komputer łączy się z Internetem, używa adresu IP. Jest to adres podobny do adresu ulicy w domu, który wskazuje przychodzącym danym, dokąd mają się udać, a wychodzącym nadaje adres zwrotny, który służy innym urządzeniom do uwierzytelniania. Serwer proxy to w zasadzie komputer w Internecie, który ma własny adres IP.

Serwery proxy a bezpieczeństwo sieci

Serwery proxy stanowią cenną warstwę bezpieczeństwa dla komputera. Można je skonfigurować jako filtry internetowe lub zapory sieciowe, chroniące komputer przed zagrożeniami internetowymi, takimi jak złośliwe oprogramowanie.

To dodatkowe zabezpieczenie jest również cenne w połączeniu z bezpieczną bramą internetową lub innymi produktami zabezpieczającymi pocztę elektroniczną. W ten sposób można filtrować ruch sieciowy w zależności od poziomu jego bezpieczeństwa lub od tego, jak duży ruch może obsłużyć sieć lub poszczególne komputery.

Jak korzystać z serwerów proxy? Niektóre osoby używają serwerów proxy do celów osobistych, na przykład do ukrywania swojej lokalizacji podczas oglądania filmów online. W przypadku firm mogą one służyć do realizacji kilku kluczowych zadań, takich jak

  1. Zwiększenie bezpieczeństwa
  2. Zabezpieczenie aktywności internetowej pracowników przed osobami próbującymi ich podsłuchiwać
  3. Zrównoważenie ruchu internetowego w celu zapobiegania awariom
  4. Kontrolowanie stron internetowych, do których pracownicy mają dostęp w biurze
  5. Oszczędzać przepustowość łącza przez buforowanie plików lub kompresję ruchu przychodzącego

Jak działa serwer proxy?

Ponieważ serwer proxy ma swój własny adres IP, działa jak pośrednik między komputerem a Internetem. Twój komputer zna ten adres i gdy wysyłasz żądanie do Internetu, jest ono kierowane do serwera proxy, który następnie otrzymuje odpowiedź z serwera internetowego i przekazuje dane ze strony do przeglądarki internetowej Twojego komputera, takiej jak Chrome, Safari, Firefox czy Microsoft Edge.

Przeczytaj również:  Wyposażenie biura a BHP

Jak uzyskać serwer proxy?

Istnieją wersje sprzętowe i programowe. Połączenia sprzętowe znajdują się między siecią użytkownika a Internetem, gdzie pobierają, wysyłają i przekazują dane z sieci. Programowe serwery proxy są zwykle hostowane przez dostawcę lub znajdują się w chmurze. Użytkownik pobiera i instaluje na swoim komputerze aplikację, która ułatwia interakcję z serwerem proxy.

Często serwer proxy można uzyskać za miesięczną opłatą. Czasami są one bezpłatne. Wersje bezpłatne zwykle oferują użytkownikom mniejszą liczbę adresów i mogą obsługiwać tylko kilka urządzeń, natomiast płatne serwery proxy mogą spełnić wymagania firm posiadających wiele urządzeń.

Jak konfiguruje się serwer?

Aby rozpocząć pracę z serwerem proxy, należy skonfigurować go w komputerze, urządzeniu lub sieci. Każdy system operacyjny ma swoje własne procedury konfiguracji, dlatego należy sprawdzić, jakie kroki są wymagane dla danego komputera lub sieci.

W większości przypadków konfiguracja oznacza jednak użycie skryptu do automatycznej konfiguracji. Jeśli chcesz to zrobić ręcznie, dostępne będą opcje umożliwiające wprowadzenie adresu IP i odpowiedniego portu.

W jaki sposób serwer proxy chroni prywatność i dane komputera?

Serwer proxy pełni funkcję zapory sieciowej i filtra. Użytkownik końcowy lub administrator sieci może wybrać serwer proxy, którego zadaniem jest ochrona danych i prywatności. Analizuje on dane wchodzące i wychodzące z komputera lub sieci. Następnie stosuje reguły, dzięki którym użytkownik nie musi ujawniać światu swojego adresu cyfrowego. Hakerzy i inne osoby działające w złych intencjach widzą tylko adres IP serwera proxy. Bez Twojego osobistego adresu IP osoby korzystające z Internetu nie mają bezpośredniego dostępu do Twoich danych osobowych, harmonogramów, aplikacji i plików.

Dzięki temu żądania internetowe są kierowane do serwera proxy, który następnie dociera do użytkownika i pobiera z internetu to, co chce. Jeśli serwer ma możliwość szyfrowania, hasła i inne dane osobowe są dodatkowo chronione.

Przeczytaj również:  Dlaczego nie mogę korzystać randek na Facebooku? – Facebook randki nie mam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *