Poradniki

Gdzie i jak sprawdzić historię samochodu po VIN-ie za darmo?

Czynność, jaką jest zakup samochodu, może stanowić nie lada wyzwanie. Zwłaszcza w przypadku auta używanego. Znalazłeś ofertę sprzedaży interesującego Cię egzemplarza z rynku wtórnego? Zanim sfinalizujesz umowę, zweryfikuj najpierw kilka kwestii. Przede wszystkim starannie sprawdź stan techniczny pojazdu. Postaraj się też jak najwięcej dowiedzieć o jego przeszłości, najlepiej jeszcze przed oględzinami. Pozwoli to uniknąć kosztownych rozczarowań, a także ułatwi podjęcie świadomej decyzji zakupowej. W tym poradniku znajdziesz instrukcję, jak bezpłatnie sprawdzić historię samochodu po numerze VIN.

Historia pojazdu po VIN

Zacznijmy od wyjaśnienia czym właściwie jest numer VIN (Vehicle Identification Number). Otóż jest on unikalnym kodem, który jest nadawany pojazdowi przez jego producenta. W latach osiemdziesiątych został on ustandaryzowany i od tego czasu składa się z ciągu 17 znaków: liter i cyfr, w celu uniknięcia pomyłek bez „I”, „O” oraz „Q”. Na podstawie numeru VIN można zdobyć wiele cennych informacji na temat auta. Rozkodowanie VIN-u pozwala zidentyfikować i zweryfikować konkretny egzemplarz samochodu, a tym samym umożliwia sprawdzenie jego historii. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie kluczowych z punktu widzenia potencjalnego nabywcy danych.

Czego dowiemy się z historii pojazdu po VIN-ie?

Sprawdzenie historii auta na podstawie numeru VIN dostarcza nam wielu cennych informacji, które zostały odnotowane od daty pierwszej rejestracji samochodu. Dane z cyklu życia pojazdu przedstawione są w formie zwięzłego raportu, prezentującego przeszłość auta bazującą na VIN-ie. W większości przypadków raport historii pojazdu zawiera:

  • dane techniczne auta, m.in. pojemność, moc silnika i rodzaj paliwa,
  • przebiegi zarejestrowane w trakcie okresowych przeglądów oraz kontroli drogowych,
  • informacje o wynikach przeglądu technicznego i dodatkowych badaniach,
  • informacje o ewentualnych uszkodzeniach samochodu,
  • informacje o liczbie właścicieli i współwłaścicieli,
  • informacje czy pojazd był zarejestrowany jako taksówka,
  • informacje czy pojazd był kradziony.

Dlaczego warto sprawdzić historię pojazdu po VIN-ie przed jego zakupem?

Sprawdzenie historii pojazdu jest kluczowe podczas zakupu samochodu z drugiej ręki. Ta wiedza może okazać się bardzo przydatna, ponieważ pozwala zweryfikować prawdomówność sprzedawcy i poznać faktyczny stan auta. Zdarza się, że sprzedawcy ukrywają pewne wady, umiejętnie kamuflując rzeczywisty stan danego egzemplarza. Logiczne jest, że osoba planująca zakup używanego samochodu z komisu lub od prywatnego właściciela chce mieć całkowitą pewność, że auto jest w pełni sprawne technicznie. Chcemy w końcu, aby nasz nowy nabytek zapewniał nam komfort i bezpieczeństwo, a nie żeby okazał się jeżdżącą trumną. Rozkodowanie numeru VIN pozwala dowiedzieć się o największych mankamentach danego modelu, a także upewnić się co do legalności jego pochodzenia.

Przeczytaj również:  Co to jest twarda spacja. Jak zrobić twardą spacje w Microsoft Word?

Jak sprawdzić historię pojazdu po VIN krok po kroku

Żeby dowiedzieć się o kondycji używanego auta musimy poznać jego historię. Jak wspomnieliśmy, w większości przypadków do ustalenia przeszłości samochodu potrzebny jest numer VIN. Znajdziemy go w dowodzie rejestracyjnym (w rubryce oznaczonej literą „E”), a także na poszczególnych elementach samochodu. W zależności od producenta może on być umieszczony w okolicy silnika, na podszybiu (po stronie kierowcy) lub na elementach nadwozia. Jak sprawdzić historię pojazdu po VIN-ie? Możemy zrobić to co najmniej na kilka sposobów. Pierwszym sposobem jest skorzystanie z usługi Historia Pojazdu GOV na stronie rządowej. Aby uzyskać informacje na temat konkretnego samochodu musimy podać w formularzu jego podstawowe dane, tj. numer VIN, numer rejestracyjny oraz datę pierwszej rejestracji. W Polsce działa również kilka komercyjnych serwisów oferujących bezpłatne i błyskawiczne sprawdzenie historii na podstawie informacji zawartych w numerze VIN. W tym przypadku niepotrzebny jest numer rejestracyjny. Nie trzeba też podawać daty pierwszej rejestracji. Co więcej, internetowa usługa Historia Pojazdu za pośrednictwem wspomnianych serwisów jest całkowicie darmowa. Po wpisaniu VIN-u na stronie natychmiast wyświetla się raport, który możemy pobrać w formacie PDF i wydrukować. Zawarte w nim dane pochodzą wyłącznie z wiarygodnych źródeł, m.in. największych baz szkód samochodowych w Polsce, Europie oraz USA. Dostępna jest również płatna wersja raportu, zawierająca szczegółowe informacje o odnotowanych szkodach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *