Poradniki

Na co zwrócić uwagę kupując nowoczesne żelazko?

Prasowanie może być bardzo zniechęcającym zajęciem – zwłaszcza jeżeli masz w domu twardą wodę a do tego Twoje ubrania są z różnych tkanin. Zmusza to, aby za każdym razem dostosowywać temperaturę i czekać na wychłodzenie się lub nagrzanie stopy. Jeżeli do tego kabel jest krótki, a gniazdko daleko za kanapą, stosowanie przedłużacza to dodatkowy wysiłek. Jaki model żelazka kupić, aby maksymalnie ułatwił Ci to zadanie? Poniżej nasze podpowiedzi.

Funkcje w żelazku, które cenimy najbardziej

Solidne żelazko prasuje wydajniej, a przez to szybciej. Nowoczesne rozwiązania technologiczne z użyciem pary pomagają poradzić sobie z trudnymi zagnieceniami. Wyrzut stały, wyrzut dodatkowy – wszystko możesz dostosować do materiału jaki akurat prasujesz. W przypadku tkanin delikatnych, możesz też prasować „ na sucho”, tzn. całkowicie odłączając wytwarzanie pary. Najnowsze technologie same ustawiają pasującą temperaturę i ilość pary do rodzaju materiału, który zamierzasz prasować.

Gdy  doliczymy do tego ochronę przed wyciekaniem i kapaniem, oraz system automatycznie odcinający prąd gdy żelazko nie jest używane przez dłuższą chwilę, to otrzymamy sprzęt naprawdę warty uwagi. Zyskujesz nie  tylko dodatkową asekurację dla swoich ubrań i unikasz ryzyka że świeżo wyprane, czyściutkie i szykowane na ważną imprezę ubrania zostaną zachlapane i zabrudzone zanim w ogóle zdążysz je założyć. Nie dość, że stracisz czas i energię, to i złe emocje gwarantowane.

Technologie na szczególne przypadki

Urządzenie do prasowania jest tym skuteczniejsze im wyższy wyrzut pary, ale to nie wszystko aby jego użytkowanie było komfortowe i służyło przez lata. Przed zakupem danego modelu polecamy zorientować się jakie są kluczowe warunki w jakich będzie użytkowany dany sprzęt. Jeżeli masz w domu twardą wodę, to wewnętrzne części mogą być szybko pokryte kamieniem. To z kolei spowoduje obniżenie siły i ilości wytwarzanej pary. A więc co z tego, że w dniu zakupu będziesz miał jej sporo, a po poł roku będzie ona tylko miłym wspomnieniem. Dlatego warto zwrócić uwagę na modele z szufladką antykamienną lub chociaż opcją samooczyszczenia stopy. Dzięki temu na dłużej utrzymasz produkt w nienagannym stanie technicznym i będziesz czerpać z jego niezakłóconej pracy.

Przeczytaj również:  Jak wybrać dobry kurs języka angielskiego?

Z kolei jeżeli często nosisz marynarki, których nie da się rozprasować na sztorc na desce do prasowania, albo sukienki z falbankami, których też nie wyprasujesz na sztywno, bo zniszczy się cały ich urok i puszystość, to warto uwzględnić opcję prasowania w pionie. Polega ona na tym, że para bucha z otworów nawet gdy postawisz żelazko na podstawce na desce lub będziesz trzymać w ręku przyłożoną do ubrań wiszących na wieszaku.

Polecane modele żelazek

Jedną z czołowych propozycji na rynku jest żelazko Philips GC5039/30, z serii Azur. Ma solidny wyrzut pary, innowacyjną szufladkę antykamienną oraz opcję prasowania w pi9onie. Zdecydowanie jest wart uwagi. Więcej na temat tego żelazka przeczytasz na https://www.ranking-zelazek.pl/zelazko/philips-gc5039-30-azur-elite/, gdzie dowiesz się dlaczego zdecydowanie wyróżnia się pośród innych produktów do prasowania na rynku.