Windows boot manager
Technologia

Co to jest Windows Boot Manager? Menedżer rozruchu systemu Windows

Menedżer rozruchu systemu Windows to oprogramowanie, które ładuje system operacyjny komputera podczas procesu rozruchu. Nie tylko to, ale może również pomóc wybrać konkretny system operacyjny z listy, jeśli korzystasz z kilku. Jest to jedno z wielu przydatnych narzędzi do naszej dyspozycji, które ułatwiają nam życie w środowisku Windows. Poniżej przedstawimy krótkie wprowadzenie do Boot Managera. Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Dlaczego Windows Boot Manager jest niezbędny?

Windows Boot Manager jest również znany jako Boot loader. Powód jest techniczny. Wszystkie pliki – w tym system operacyjny i inne krytyczne dane systemowe – są przechowywane na dysku twardym, gdy jest on wyłączony.

Gdy włączasz system, zadaniem menedżera rozruchu jest przeniesienie systemu operacyjnego – wraz z innymi plikami – do pamięci RAM komputera, aby mógł się on uruchomić. W rzeczywistości menedżer rozruchu może również pozwolić na uruchomienie urządzenia z napędu CD/DVD, napędu USB lub napędu dyskietek, oprócz samego systemu operacyjnego.

Lub jak Microsoft ujmuje to na swoim blogu:

„Windows Boot Manager jest dostarczoną przez Microsoft aplikacją UEFI, która konfiguruje środowisko rozruchowe. Wewnątrz środowiska rozruchowego poszczególne aplikacje rozruchowe uruchamiane przez Boot Managera zapewniają funkcjonalność dla wszystkich scenariuszy skierowanych do klienta przed uruchomieniem urządzenia.”

Jak widać, Boot Manager odgrywa dość istotną rolę w pracy systemu Windows. Zasadniczo jest to część architektury ładowania systemu Windows Boot, która obejmuje program ładujący system operacyjny Windows (Winload.exe) i program ładujący wznowienie systemu Windows (Winresume.exe), oprócz samego Windows Boot Manger (Bootmgr.exe).

Boot Manager jest przechowywany w katalogu głównym i jest nie tylko odpowiedzialny za uruchomienie komputera, ale robi wiele innych rzeczy, takich jak:

 • Wyświetla menu startowe.
 • Ładuje specyficzny dla systemu bootloader.
 • Przenosi parametry startowe do programu ładującego.
 • Czy można wyłączyć Boot Managera?
Przeczytaj również:  Nowoczesne trendy w automatyce przemysłowej

Wady windows Boot Manager

Teraz, tak poręczne jak narzędzie Boot Manager jest, nie jest pozbawione wad. Jedną z największych wad Boot Managera jest to, że znacznie spowalnia on proces uruchamiania systemu Windows. I choć nie możesz go usunąć ze swojego komputera z oczywistych powodów technicznych, to co możesz zrobić, to dostosować jego ustawienia tak, aby zmniejszyć ilość czasu potrzebną do uruchomienia komputera. Oto jak:

 1. Uruchom Panel sterowania systemu Windows. Przejdź do paska wyszukiwania menu Start, wpisz „panel sterowania” i wybierz najlepsze dopasowanie.
 2. Wybierz System i zabezpieczenia, przewiń w dół do Narzędzi administracyjnych i kliknij je.
 3. Stamtąd otwórz Konfigurację systemu.
 4. Teraz skieruj się do karty Boot w oknie dialogowym Konfiguracja systemu.
 5. Wybierz określony system operacyjny i ustaw Timeout na najniższą możliwą liczbę.
 6. Na koniec kliknij na OK lub Apply.
 7. konfiguracja systemu

Gdy tylko to zrobisz, szybkość uruchamiania systemu Windows zostanie znacznie zwiększona.

Wybieranie systemu operacyjnego

Jak powiedzieliśmy powyżej, Boot Manager pomaga wybrać system operacyjny podczas dual booting (uruchamianie wielu systemów operacyjnych na jednym komputerze). Jeśli masz zainstalowane dwa lub więcej systemów operacyjnych, ważne jest, abyś skonfigurował rzeczy w sposób, który pozwoli ci wybrać system operacyjny, który chcesz uruchomić, przy każdym uruchomieniu. Oto jak możesz to zrobić:

Przejdź do paska wyszukiwania menu Start, wpisz 'msconfig,’ i wybierz Najlepsze dopasowanie.
Przejdź do zakładki Boot, i z listy dostępnych systemów operacyjnych usuń opcję domyślnego systemu operacyjnego.
Od tej pory przy każdym uruchomieniu komputera będziesz proszony o wybranie systemu operacyjnego.

Menedżer rozruchu systemu Windows

Menedżer rozruchu jest istotnym aspektem działania systemu operacyjnego Windows. I to jest powód, dla którego Microsoft zaprojektował rzeczy tak, że nie można go wyłączyć lub usunąć w ogóle. Mam nadzieję, że ten krótki przewodnik pomógł Ci zrozumieć, czym jest Windows Boot Manager i dlaczego jest tak istotnym składnikiem nie tylko systemu Windows, ale także innych systemów operacyjnych.

Przeczytaj również:  Pozycjonowanie stron internetowych- klucz do sukcesu w biznesie online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *