Technologia

Druk lateksowy — do jakich formatów stosujemy druk lateksowy?

Nadruki na odzież roboczą, projektowanie reklam o mniejszej czy większej powierzchni lub oklejanie pojazdów – to najczęstsze sposoby reklamowania firmy, produktu czy wydarzenia. Wśród wielu sposobów nadruku często wykorzystywanym jest druk lateksowy. Sprawdza się zwłaszcza tam, gdzie potrzebna jest wysoka szczegółowość i trwałość. Przeczytaj!

Czym jest druk lateksowy?

Głównymi elementami potrzebnymi do zastosowania tej metody są atrament oraz folia do nanoszenia wzoru na materiał. Druk lateksowy to technologia, która umożliwia wykonanie projektu w wielu kolorach, z wysoką rozdzielczością, na wielu materiałach naturalnych i syntetycznych oraz o sporej powierzchni. W ten sposób można uzyskać świetnie odwzorowany element, który będzie odporny na działanie promieni słonecznych i czynniki atmosferyczne.

Zobacz też: Pomysły na prezent z papierowych zdjęć

Jakie formaty są popularne przy druku lateksowym?

W zasadzie nie ma ograniczeń wielkościowych, jeśli mowa o projekcie tego typu. Druk lateksowy sprawdza się zarówno w projektach o niewielkiej powierzchni, jak i wielkoformatowych. Najczęściej właśnie stosuje się go do przygotowywania reklam i grafik na panelach, płytach czy innych elementach płaskich o dużej powierzchni. Dlaczego wykorzystuje się go w ten sposób?

Kluczowe znaczenie ma sposób przygotowania wzoru. Druk lateksowy bazuje na specjalnym lateksowym atramencie, który stanowi mieszankę żywic syntetycznych, wody i organicznego rozpuszczalnika. Projekt wymaga również posłużenia się specjalną folią, na którą nakłada się atrament. Dopiero po wygrzaniu wzoru w wysokiej temperaturze barwnik zostaje przeniesiony na materiał docelowy. Dlatego drukowanie lateksowe zwykle nie jest stosowane do zamówień wielkoseryjnych. Stanowi raczej świetny wariant nadruku wielkoformatowego dla pojedynczych projektów.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by w ten sposób stworzyć indywidualny projekt o mniejszym formacie. Dla przykładu atrament lateksowy bardzo dobrze sprawdza się na tkaninach, tworząc idealnie odwzorowany projekt graficzny. Dla osób, którym zależy na wysokiej szczegółowości nadruku, jest to świetna opcja. Można posłużyć się nią zwłaszcza przy projektowaniu pojedynczych elementów lub większych serii, gdy jakość ma najwyższe znaczenie.

Przeczytaj również:  Sklep komputerowy – czym kierować się przy jego wyborze?

Największe korzyści z zastosowania druku lateksowego

Mieszanina potrzebna do stworzenia atramentu lateksowego nie jest tak szkodliwa dla środowiska, jak inne podobne produkty. Poza tym wygrzany na materiale wzór metodą lateksową jest odporny na zmienne warunki pogodowe i promieniowanie UV. Może zostać umieszczony na tworzywach sztucznych, produktach metalowych czy pochodzenia naturalnego. Świetnie też sprawdza się na nieregularnych powierzchniach i zachowuje swoje właściwości na bardzo długi czas.

Właśnie dlatego spora grupa inwestorów korzystających z reklam wielkoformatowych stawia na drukowanie lateksowe. Właściwości tego typu nadruku sprawiają, że przez długi czas można korzystać z tak zaprojektowanej reklamy umiejscowionej na zewnątrz lub wewnątrz pomieszczenia. Dla zapewnienia sobie najlepszego efektu warto skorzystać z usług firmy, która ma narzędzia i doświadczenie w realizacji wymagających projektów.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.promonadruk.pl/nadruki-na-ubraniach/nadruki-na-odziezy/druk-cyfrowy-druk-lateksowy/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *