automatyka domowa
Technologia

Jaka jest rola automatyki w bezpieczeństwie budynku?

Jeżeli zastanawiasz się, czym tak właściwie jest automatyka budynku, to dobrze trafiłeś. Z tego materiału dowiesz się, co składa się na system smart home i jaką odgrywa on rolę w bezpieczeństwie domu i budynku.

Inteligentne instalacje – bezpieczne i sprawne sterowanie domem

Jeżeli mielibyśmy jednym słowem opisać smart home, to użylibyśmy słowa – kooperacja. System inteligentnego budynku składa się z wielu różnych elementów, które łączą się w jednej wspólnej centrali. Wszystkimi instalacjami możesz sterować z niezwykłą łatwością za pomocą inteligentnych przycisków oraz z poziomu aplikacji mobilnej. Bez względu na to, w jakim miejscu jesteś – czy znajdujesz się w domu, czy poza nim.

W kwestii bezpieczeństwa jest podobnie. W smart home możesz umieścić takie rozwiązania zabezpieczające Twoją przestrzeń domową, jak:

  • czujniki ruchu – pomagają one w wykrywaniu nieproszonych gości i intruzów;
  • bariery podczerwieni i kontaktrony – wysyłają informację o wtargnięciu do domu już podczas próby przekroczenia strefy ochronnej;
  • czujniki dymu i gazu – uruchomią system bezpieczeństwa po wykryciu ulatniającego się gazu, czadu i dymu;
  • kamery – pozwalają śledzić sytuację podczas nieobecności w domu, działają w czasie rzeczywistym i zapisują obraz z monitoringu;
  • zamki elektryczne – możesz wyposażyć je w czytnik linii papilarnych i zabezpieczyć swój gabinet oraz ważne dokumenty przed dzieckiem lub innymi nieproszonymi osobami;
  • czujniki jakości powietrza – w przypadku wykrycia zanieczyszczenia (złej jakości powietrza), czujniki automatycznie uruchomią system wentylacji w danym pomieszczeniu lub całym budynku;
  • czujnik zalania – system automatycznie powiadomi Cię o zaistniałym problemie oraz wyłączy zawór wody w mieszkaniu;
  • videomofon – pozwala dostrzec obraz z kamery w domofonie, kto aktualnie przyszedł z wizytą.

Wszystkie wymienione wyżej instalacje możesz dopasować do własnych potrzeb i stworzyć swój własny scenariusz bezpieczeństwa – oparty na harmonogramie.

Scenariusze bezpieczeństwa

Odpowiednio zaprogramowany scenariusz czuwa nad tym, aby Twój dom był w stu procentach bezpiecznym miejscem. Po wykryciu niebezpieczeństwa smart home automatycznie uruchomi poszczególne urządzenia oraz alarm i niezwłocznie wyślę Ci powiadomienie, jak również informację o zagrożeniu odpowiednim służbom. Gdy w Twoim mieszkaniu wybuchnie pożar, system smart home zareaguje od razu – zamknie okna, tym samym odcinając dopływ powietrza do pomieszczenia, w którym doszło do zagrożenia.

Przeczytaj również:  Jaka będzie przyszłość kryptowalut?

Jeżeli zdecydujesz się na instalację podobnych rozwiązań dla siebie i swojego domu lub mieszkania, pamiętaj o tym, że bardzo ważne są odpowiednio dobrane elementy systemu smart home. Pierwsze doświadczenie z automatyką budynkową może być dość skomplikowane, szczególnie jeżeli do tej pory mało o niej słyszałeś. Nie musisz się jednak martwić o kwestię montażu – wystarczy, że skontaktujesz się z odpowiednią firmą, a wszystkie formalności – począwszy od projektu, wyboru odpowiednich integratorów, po montaż i instalację oraz uruchomienie – będziesz mieć z głowy. Późniejsza obsługa systemu jest bardzo prosta, a w razie awarii, która zdarza się bardzo rzadko, możesz liczyć na sprawne serwisowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *