Wstajesz rano z uczuciem zmęczenia, bo boli Cię szyja? Nie warto lekceważyć tego problemu: nawet, gdy nie jest to objaw poważnej choroby (a może tak być), zdecydowanie zakłóca normalne funkcjonowanie, może prowadzić do rozwoju innych problemów o charakterze nie tylko fizycznym, ale również psychicznym.
Jak zasnąć gdy boli szyja?
Przyczyny bólu karku są naprawdę liczne: może to być długie siedzenie przy biurku, stres, przeciągi, a nawet spanie w nieprawidłowej pozycji. Dyskomfort może sprawiać nie tylko ból szyi, ale i uczucie sztywności, które nie pozwala swobodnie poruszać głową, a jeśli na czas ten problem nie zostanie wyeliminowany – prowadzi w końcu do poważnych schorzeń kręgosłupa.
Przy złej postawie Twoje naczynia krwionośne są ściśnięte, dlatego kręgosłup i głowa nie otrzymują wystarczającego dopływu krwi. Jak poprawnie spać, jeśli boli Cię szyja, gdy idziesz do łóżka? Oto trzy pozycje do snu, które pomogą Ci złagodzić problem:
- Na karku ze zgiętymi nogami. W tej pozycji kręgi szyjne pozostają w swojej naturalnej pozycji anatomicznej;
- Na boku, zginając nogi i przyciągając je do klatki piersiowej. Ta pozycja umożliwia maksymalne rozluźnienie kręgosłupa;
- Na boku (prawym lub lewym). Ta pozycja będzie skuteczna, jeśli Twoje ramię spoczywa na materacu, a głowa na małej, miękkiej poduszce.
Przeczytaj również: materiały ścierne najwyższej jakości
Zalecenia dotyczące zdrowego snu
Przed wyjaśnieniem, co robić na ból karku, należy zrozumieć skąd się on bierze. Przeciążenie kręgów kręgosłupa powoduje następnie napięcie mięśni. Problemem może się również stać zbyt uniesiona głowa, kiedy patrzymy na przykład na stojący wysoko monitor komputera lub częste skręcanie głowy i jej opuszczanie, na przykład, jeśli lubimy pracować siedząc lub leżąc z laptopem. Jak złagodzić ból szyi? Odpowiedź jest oczywista – przynajmniej podczas snu trzeba zapewnić jej prawidłową pozycję.
Oto zalecenia dotyczące zdrowego snu:
- Wybierając wygodną poduszkę, pomożesz swojemu ciału spać spokojnie i łatwo się obudzić. Idealna poduszka ortopedyczna na szyję powinna być niewielka: optymalna wysokość, odpowiednia dla większości osób, to 10-14 centymetrów, z kolei szerokość powinna odpowiadać szerokości ramion.
- Dobry mikroklimat w sypialni to najważniejszy warunek zdrowego snu. Optymalna temperatura powietrza do snu to 20-22 ℃, wilgotność – 50-60%.
- Kolację należy zjeść nie później niż 3-4 godziny przed snem.
- Nie czytaj i nie oglądaj filmów w łóżku, nie korzystaj z telefonu komórkowego.
Jak prawidłowo spać na poduszce ortopedycznej?
Chcesz uczynić swój sen maksymalnie zdrowym? Wówczas zwróć uwagę na poduszki zdrowotne pod głowę. Anatomiczna poduszka do spania to bardzo przydatny produkt, który pomoże zapewnić komfortowy i zdrowy sen, stanie się dla Ciebie skutecznym środkiem zapobiegającym osteochondrozie szyjnej, pomoże poprawić ogólne samopoczucie, doda wigoru i siły. Spanie na poduszce ortopedycznej pomaga zredukować ból mięśni szyi, jednak pamiętaj, że na takiej poduszce trzeba znajdować się w odpowiedniej pozycji.
Jak prawidłowo spać na boku? Poduszki korekcyjne najczęściej mają dwa wałki. Jeśli wolisz spać na boku, poduszkę należy umieścić dużym wałkiem pod szyją. Tak można zachować naturalny kształt kręgosłupa i pozycję głowy podczas snu w dowolnej pozycji. Naczynia i nerwy nie będą uciskane, a napięcie mięśniowe będzie optymalne. Jak ułożyć poduszkę do spania, jeśli lubisz spać na karku? Kontroluj, żeby poduszka leżała tak, by mały wałek znajdował się pod szyją.
Jak ułożyć poduszkę do spania? Należy spać tylko po wypukłej stronie – poduszki nie można odwracać. Na początku używanie poduszki ortopedycznej może wydawać się dziwne . Zazwyczaj jednak bardzo szybko można się do tego przyzwyczaić, a dobroczynny efekt wysokiej jakości produktu znacznie przewyży chwilowe niedogodności.
Źródło: https://www.ortek.pl/