Czym powinny cechować się idealne płyty do produkcji mebli?
Ogolne

Czym powinny cechować się idealne płyty do produkcji mebli?

Meble są produkowane obecnie z wielu różnych materiałów, jednak dużą popularnością cieszą się płyty. Wiórowe w wielu odcieniach oklein do wyboru, meblowe, płyty pilśniowe – są one tańsze od drewna czy metalu, lecz wyglądają równie efektownie. To zasługa solidnego wykonania, które sprawia, że oprócz nieprzeciętnego designu są także niezwykle trwałe i gotowe do eksploatowania w różnych warunkach. Zobacz charakterystykę dobrych materiałów do produkcji mebli.

Rodzaje płyt meblowych i dopasowanie ich do produktu

Zacznijmy od tego, że obecnie producenci mebli korzystają z wielu wersji płyt meblowych, jako tańszej alternatywy dla drewna. Mamy tu na myśli takie materiały jak płyta wiórowa czy MDF wykończony laminatem, lakierem matowym, czy z połyskiem, sklejki, płyty komórkowe,  elementy melaminowane. Tak duży wybór to konieczność, ponieważ pozwala na dopasowanie konkretnego materiału do:

  • rodzaju i przeznaczenia mebla,
  • budżetu klienta,
  • miejsca, w którym mebel stanie.

Nie każdy materiał obrabia się w ten sam sposób. Czasem po obróbce traci on swoje właściwości, a uzyskanie niektórych efektów jest po prostu niemożliwe. Dotyczy to zwłaszcza płyt melaminowych, których nie da się zaokrąglić, za to świetnie wyglądają w konstrukcjach prostych. Z kolei płyta MDF sprawdza się tam, gdzie elementy mebli podlegają cięciu, szlifowaniu, frezowaniu – ma jednolitą strukturę, więc prezentuje się estetycznie po fragmentacji. 

Zobacz też: pojazdy elektryczne

Płyty meblowe o walorach dekoracyjnych i ozdobnych

Coraz częściej klienci oczekują wspaniałych efektów, ale nie chcą za nie zbyt dużo płacić. Dlatego płyty w formie materiałów bazowych lub dekorów są stosowane bardzo często, a wyglądają niemal tak samo jak drewno. Chyba, że klient oczekuje innego efektu to też można go w łatwy sposób uzyskać, wykonując frezowanie krawędzi czy malowanie na dowolny odcień z palety RAL.

Przeczytaj również:  Executive search – czym jest i kiedy warto stosować ten model rekrutacji?

Płyty meblowe https://e-markat.pl/plyty-meblowe są dostępne w wielu odcieniach – sosna, jasny orzech, olcha, wenge, biały, buk to najpopularniejsze propozycje, które świetnie sprawdzają się zarówno w produkcji mebli kuchennych, jak i pokojowych. 

Konstrukcja warstwowa płyt meblowych

Przy wyborze płyt do produkcji mebli nie można sugerować się wyłącznie wyglądem zewnętrznym. Ważna jest grubość elementu, czyli jego konstrukcja oraz wypełnienie. W warstwie środkowej zazwyczaj stosuje się klejone tarcice osiki, sosny czy świerku. Pomimo takiej konstrukcji płyty pozostają lżejsze od drewna, ale zachowują bardzo dobre parametry wytrzymałościowe oraz izolacyjne, co jest szczególnie ważne w produkcji zabudowy kuchennej czy łazienkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *