Czym się kierować, wybierając buty sportowe dla dziecka do aktywności na zewnątrz?
Ogolne

Czym się kierować, wybierając buty sportowe dla dziecka do aktywności na zewnątrz?

W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów obuwia dziecięcego. Za uniwersalne można uznać buty sportowe, odpowiednie na co dzień, spacer, wyjście na miasto, do szkoły, podczas aktywności fizycznej. Obuwie sportowe ma być przede wszystkim wygodne, dopasowane do stóp, amortyzować wstrząsy, chronić przed kontuzjami, zapewniać stabilność. Oczywiście dla użytkownika znaczenie ma również wygląd butów, dlatego należy mieć na uwadze walory użytkowe i estetyczne. Najlepszym rozwiązaniem będzie wspólny zakup obuwia, zgodnie z preferencjami dziecka.

Co ma szczególne znaczenie w przypadku butów sportowych dla dziecka?

Buty sportowe nie powinny mieć sztywnej podeszwy, bo będą niepraktyczne. Należy poszukać obuwia elastycznego, co zapewni stopom swobodę, aby dziecko mogło wykonywać nimi naturalne ruchy. Ma to ogromne znaczenie, bo stopy u dziecka cały czas znajdują się w fazie wzrostu, więc nieprawidłowo dobrane buty mogą zaburzyć ten proces i przyczynić się do wystąpienia różnych nieprawidłowości, skrzywień i deformacji. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, ale niewygodne buty to prosta droga do wystąpienia wad postawy. Należy temu przeciwdziałać, dlatego trzeba zwrócić uwagę na konstrukcję butów. 

Mają one mieć odpowiedni kształt, nic nie może uwierać ani uciskać. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup butów z anatomicznym kształtem, dzięki czemu dziecko będzie w stanie bezproblemowo poruszać palcami, bez uczucia skrępowania. Sprzyja to prawidłowemu rozwojowi stóp. Buty sportowe powinny być także lekkie, aby jak najmniej obciążać nogi i kręgosłup. Nie można komfortowo wykonywać ćwiczeń fizycznych w przypadku ciężkiego, masywnego obuwia. Istotne są cienkie podeszwy, które umożliwiają rozwój funkcji czuciowej stopom.

O czym należy pamiętać przy zakupie sportowego obuwia dziecięcego?

Przy wyborze sportowego obuwia dziecięcego należy zwracać uwagę na to, aby podeszwy były płaskie. Powinno się unikać butów z podwyższeniem i profilowaniem. Dla zwiększenia bezpieczeństwa warto zdecydować się na zakup modelu wyposażonego w antypoślizgowe wstawki na podeszwach. Kolejną kwestią będzie materiał, z którego zostały wykonane buty. Najlepiej sprawdza się obuwie skórzane, można też wybrać modele bawełniane.  Mile widziana będzie siateczka oddychająca. Zapewni to właściwą cyrkulację powietrza, ochroni przed nadmiernym poceniem stóp. W sprzedaży znajdują się również buty z amortyzacją, wsparciem kostki i innymi modyfikacjami, ale nie jest to dobry wybór w przypadku obuwia dziecięcego. 

Przeczytaj również:  Odkrywanie historii poprzez antyki: Jak zacząć swoją kolekcję?

Rozwijające się stopy dziecka będą naturalnie wzmacniane podczas ruchu. Obuwie ma być przede wszystkim wytrzymałe, nie może ulec zniszczeniu przy intensywnej eksploatacji. Warto wobec tego zwracać uwagę na dodatkowe wzmocnienia w newralgicznych miejscach, czyli przy piętach i palcach. Buty sportowe dla dziewczynki mogą być w odcieniach pastelowych, ale nie trzeba ograniczać się wyłącznie do pudrowego różu. Mile widziane będą także dodatkowe zdobienia typu brokat lub metalowe aplikacje. Świetnie sprawdzają się również kolorowe sznurowadła. Chłopcom spodobają się odblaskowe buty sportowe, pomarańczowe, czerwone lub fioletowe. Należy dobrać je do uprawianej dyscypliny, czyli do biegania, piłki nożnej, koszykówki lub siatkówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *