Umywalki wiszace
Ogolne

Jak zamontować umywalkę?

Umywalka to nie tylko nieodzowny element każdej łazienki, ale także jej najczęściej używany komponent. Montaż umywalki wymaga odpowiedniego doboru rodzaju umywalki i jej dostosowania do przestrzeni łazienki. W tym celu należy wcześniej podjąć decyzję odnośnie sposobu montażu, który zależy od modelu i wymaga odpowiedniego zagospodarowania przestrzeni. Przygotowanie do montażu umywalki jest proste, a do tego mogą pomóc gotowe zestawy montażowe. Należy jednak pamiętać, że umieszczenie umywalki zależy od przygotowania instalacji wodno-kanalizacyjnych, które powinny zostać wykonane przez fachowca.

Jak montować umywalki wiszące?

Umywalki wiszące są stosowane nie tylko w łazienkach, ale również w oddzielnych toaletach, a ich montaż polega na przykręceniu do ściany za pomocą specjalnych kołków rozporowych lub śrub mocujących. Aby umywalka wyglądała estetycznie, można zastosować dekoracyjny syfon lub zainstalować pod nią postument lub półpostument. Postument nie jest elementem nośnym, tylko kamuflującym, więc umywalka musi zostać zamocowana do ściany.

Aby zamocować umywalkę do ściany, należy najpierw zaznaczyć miejsce, w którym zostaną zamocowane kołki rozporowe lub śruby, zależnie od umiejscowienia otworów montażowych w umywalce. Następnie w ścianie należy wiercić otwory. Jeśli ściana jest wykończona płytkami, warto najpierw wybić punktakiem niewielkie otwory, aby wiertło nie ślizgało się po gładkiej powierzchni. Do wiercenia w glazurze najlepiej stosować wiertło widiowe lub do szkła. Po wykonaniu otworów, należy umieścić w nich kołki rozporowe, które muszą być umieszczone w ścianie, a nie w płytkach czy tynku. Następnie umywalkę należy zakładać i dokręcać wkręty. Mocowanie będzie wytrzymałe, jeśli wkręt przejdzie przez kołek i będzie wystawał z jego końcówki na jedną średnicę, a cały kołek rozporowy rozeprze się w podłożu.

Jeśli umywalka jest ciężka lub ściana wykonana jest z cegły dziurawki bądź pustaków, warto wzmocnić mocowanie, np. poprzez zastosowanie zaprawy iniekcyjnej. Po zamocowaniu umywalki należy nałożyć nylonowe nakrętki oraz ozdobne zaślepki i wypełnić szczelinę między umywalką a ścianą silikonem sanitarnym, zawierającym środki grzybobójcze.

Przeczytaj również:  Biurko gamingowe – 5 wskazówek, jak wybrać odpowiednie

Nowoczesną wersją umywalki wiszącej jest umywalka wisząca na stelażu, której montaż nie różni się od montażu misek podwieszanych. Stelaż przykręca się do ściany za pomocą śrub mocujących, a następnie montuje przyciętą na odpowiednią długość rurę odpływową, którą łączy się z syfonem butelkowym. Do instalacji wodociągowej przykręca się wężyki zasilające, a podtynkowy element baterii umywalkowej umieszcza się na stelażu. Dzięki temu elementy odpływowe mogą zostać całkowicie

Zobacz też: Jak wybrać sukienkę dla puszystych?

Jak montować umywalki nablatowe?

Montaż umywalki na blacie łazienkowym jest obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem, które pozwala na wykorzystanie przestrzeni wokół i pod nią. Umywalki przeznaczone do takiego umieszczenia są zazwyczaj duże i eleganckie, a cała misa znajduje się nad blatem, pod którym umieszczony jest jedynie syfon. Jeśli chcemy zamontować umywalkę na blacie, musimy najpierw wywiercić jedno lub dwa otwory w blacie – dwa otwory są potrzebne w przypadku, gdy umywalka nie ma otworu na baterię. Następnie montujemy odpływ i nakładamy silikon na uszczelkę. Aby umywalka była stabilnie przytwierdzona do blatu, należy użyć silikonu sanitarnego (najlepiej bezbarwnego), a po jej postawieniu mocno docisnąć ją przez kilka minut. Nadmiar silikonu należy usunąć mokrą ściereczką lub palcem, a następnie uszczelnić przestrzeń pomiędzy umywalką a blatem. Ostatnim krokiem jest instalacja baterii i syfonu, po czym należy poczekać, aż klej całkowicie wyschnie, aby uniknąć przesunięcia umywalki.

Jak montować umywalki wpuszczane w blat?

Montaż umywalki wpuszczanej w blat wymaga przede wszystkim wycięcia otworu w blacie, dzięki czemu jedynie rant umywalki wystaje ponad blatem, a pozostała część misy znajduje się poniżej jego poziomu. Montaż takiej umywalki przebiega bardzo podobnie do umywalki nablatowej. Jednakże, wycinanie otworu w blacie zajmuje najwięcej czasu i pracy, a jego jakość i trudność uzależnione są od materiału, z jakiego wykonany jest blat. Często producenci umywalek wpuszczanych w blat dostarczają do kompletu wzorniki, które ułatwiają dopasowanie otworu do ceramiki. Ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami producenta, aby praca przebiegła sprawnie i zakończyła się sukcesem.

Przeczytaj również:  Na czym polega wsparcie koordynatorów opiekunek zatrudnionych w Niemczech?

Umywalki

Umywalki podblatowe – jak zamontować?

Umywalki podblatowe charakteryzują się tym, że ich misa znajduje się poniżej poziomu blatu. Aby zapewnić odpowiednie zabezpieczenie blatów i prawidłowy montaż umywalki, należy zadbać o to, aby umywalka przylegała do spodu blatu. W tym celu zazwyczaj mocuje się ją od spodu blatu za pomocą specjalnych śrub, a następnie montuje blat już z umywalką.

Jak zamontować umywalkę na szafce łazienkowej?

Jeśli chcemy uniknąć potrzeby mocowania umywalki do ściany, możemy wybrać umywalkę zintegrowaną ze szafką łazienkową. W takim przypadku umywalka osadzana jest na szafce jedynie przy użyciu silikonu sanitarnego. Aplikujemy go na styczne krawędzie szafki z umywalką oraz styk umywalki ze ścianą. W ten sposób zapobiegamy przesuwaniu się umywalki oraz przedostawaniu się wody do szafki.

Umywalki stojące – jak zamontować?

Umywalki stojące to modele, w których misa jest połączona z postumentem, co daje wrażenie jednej bryły. Te modele umywalek mogą być umieszczone przy ścianie, wtedy odpływ jest najczęściej prowadzony do ściany, lub też jako wolno stojące, co wymaga wykonania odpływu umywalki oraz przyłączenia baterii do podłogi. Umywalki stojące mocuje się do podłogi za pomocą specjalnych elementów, które zazwyczaj znajdują się w komplecie. Aby zapobiec przedostawaniu się wody pomiędzy umywalką a podłogą, należy uszczelnić krawędzie silikonem sanitarnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *