Ogolne

Terapia manualna kręgosłupa – kiedy może pomóc?

Terapia manualna kręgosłupa jest jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych obecnie podejść do leczenia.

Ta specyficzna metoda kuracji, opierająca się na zrozumieniu i umiejętnym wykorzystaniu związku między strukturą ciała a jego funkcją, pozwala łatwo i szybko przywrócić kręgosłupowi pierwotną sprawność i mobilność. Dlatego wielu pacjentów w potrzebie zwraca się do osteopaty, specjalisty od takiej terapii.

Kiedy warto się zapisać na terapię manualną kręgosłupa?

Wskazaniem do terapii manualnej jest utrzymujący się przez długi czas lub często nawracający ból kręgosłupa. Jego przyczyną mogą być zarówno problemy natury fizycznej takie jak urazy, choroby zapalane lub zwyrodnienia, jak i objawy psychosomatyczne związane ze stresem, nerwicą czy depresją. W żadnym z tych przypadków ból kręgosłupa nie powinien być bagatelizowany, dlatego z każdym bez wyjątku należy zgłosić się do osteopaty. Terapia manualna zalecana jest także po operacji kręgosłupa, kiedy lekarz kieruje pacjenta na rehabilitację, by przyspieszyć jego rekonwalescencję.

Ilu zabiegów wymaga terapia manualna kręgosłupa?

Trudno powiedzieć, jak wielu zabiegów będzie wymagać terapia manualna. Każdy przypadek jest inny. Niektórym osobom wystarczy jedna lub dwie wizyty u osteopaty, inne potrzebują ich więcej, czasami dużo więcej. Z reguły już na pierwszym spotkaniu, po wstępnym badaniu palpacyjnym, terapeuta jest w stanie określić stopień zaawansowania problemu, z jakim ma do czynienia, więc pacjent od razu jest informowany o tym, jak długo potrwa kuracja, jakiego techniki zostaną zastosowane w jej trakcie i jak wysoki będzie jej koszt.

Czy terapia manualna kręgosłupa jest bezpieczna?

Terapia manualna w wielu przypadkach bardzo pomaga na ból kręgosłupa – a czy może też zaszkodzić? Teoretycznie tak, ale tylko wtedy, gdy jest wykonywana przez nieuprawnione do tego osoby, tj. samozwańczych specjalistów bez wykształcenia medycznego i doświadczenia w fizjoterapii. Unikaj więc wszelkiego rodzaju kręgarzy i chiropraktyków. Bezpieczna terapia manualna kręgosłupa może być prowadzona wyłącznie przez certyfikowanego osteopatę – tylko wizyta u takiego specjalisty wyjdzie Ci na zdrowie.

Przeczytaj również:  Skraplacze - duża różnorodność modeli

Dowiedz się więcej od specjalistów z Osteoklinika.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *