Ogolne

Formy i zalety psychoterapii online

Postępująca digitalizacja życia codziennego związana z dynamicznym rozwojem technologii oraz wciąż rosnące zapotrzebowanie na alternatywne formy terapii w dużej mierze przyczyniły się do powstania oraz popularyzacji psychoterapii online, która pomimo trudnych początków, a także braku zaufania ze strony naukowych autorytetów dzisiaj odbierana jest już tylko i wyłącznie jako w pełni wartościowa oraz skuteczna forma leczenia. Spróbujmy przyjrzeć się bliżej jej fenomenowi.

Jak rozumiemy pojęcie psychoterapii online?

Psychoterapia online jest uwspółcześnioną, osadzoną w realiach spotkań online formą klasycznej, gabinetowej wersji terapii. Dzięki użyciu takich urządzeń jak laptop, smartfon, tablet oraz wielu innych posiadających wbudowaną kamerę lub możliwość jej podłączenia, możemy połączyć się z dowolnego miejsca na świecie z naszym terapeutą i przeprowadzić sesję terapeutyczną.

Jak pokazują statystyki, najczęściej korzystamy w tym celu z aplikacji wspomagających spośród których najczęściej wymienianymi są Skype, Zoom, Google Meets, WhatsApp.

Warto jednak zwrócić uwagę, że największe i najbardziej renomowane serwisy internetowe zrzeszające certyfikowanych terapeutów oraz oferujące usługi terapii online takie jak trzymsie.pl, intensywnie pracują nad własnymi rozwiązaniami, które umożliwią pacjentom łączenie się ze swoimi terapeutami za pomocą wewnętrznych kanałów komunikacyjnych własnej strony internetowej.

Jakie są zalety tej formy terapii?

Spośród wielu zalet psychoterapii online, respondenci biorący udział w badaniach tego typu najczęściej wskazują na:

  • Dostępność tej formy leczenia, dzięki czemu mamy możliwość uczestniczenia w sesjach terapeutycznych z dowolnego miejsca w którym aktualnie przebywamy.
  • Wygoda tego rozwiązania, dzięki któremu wygenerujemy realne oszczędności czasu i kosztów związanych z dojazdem do placówki stacjonarnej.
  • Anonimowość, dzięki której będziemy mogli ukryć się przed znajomymi, których możemy spotkać w drodze do gabinetu naszego psychoterapeuty lub w poczekalni, w trakcie oczekiwania na naszą sesję terapeutyczną.
  • Dostęp do szerokiej bazy terapeutów, który relatywnie łatwo pozwoli nam znaleźć terapeutę spełniającego nasze oczekiwania oraz wpisującego się w nasze preferencje, a ponadto poruszającego się w nurcie psychoterapii dopasowanym do specyfiki problemów z którymi pragniemy się uporać.
  • Bezpieczeństwo, często wskazywane przez badanych jeszcze w trakcie trwania pandemii COVID-19, kiedy narzucone ograniczenia w przemieszczaniu się oraz konieczność zachowania dystansu społecznego zmusiły wielu potrzebujących do poszukiwania możliwości bezpiecznej formy terapii, która w formule online ograniczała ryzyko zakażenia się wirusem do zera.

Czy psychoterapia online jest w pełni skuteczną formą leczenia?

Obecnie prowadzone badania w tym zakresie jednoznacznie wskazują psychoterapię jako w pełni skuteczną formę leczenia zaburzeń psychicznych i emocjonalnych tak jak między innymi depresja, zaburzenia odżywiania, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne oraz wiele innych.

Przeczytaj również:  Dlaczego warto inwestować w wysokiej jakości narzędzia glazurnicze od Mensura?

Należy jednak wspomnieć, że omawiana skuteczność zawsze dodatkowo będzie zależeć od indywidualnych preferencji oraz potrzeb samego pacjenta, a także od umiejętności i stopnia doświadczenia terapeuty w pracy z pacjentami w tej formule spotkań.

Czy i kiedy powinniśmy skorzystać z formy terapii online?

W sytuacji w której nie mamy możliwości odbycia stacjonarnych sesji terapeutycznych lub nie leżą one w granicach naszych osobistych preferencji związanych z tą formą spotkań, psychoterapia online będzie świetnym rozwiązaniem, dzięki któremu zadbamy o tą tak przecież ważną sferę naszego życia.

Dodatkowo, psychoterapia online będzie zdecydowanie bardziej dostępną oraz wygodną dla wszystkich tych borykających się z niepełnosprawnościami, ograniczeniami czasowymi oraz dla osób zamieszkujących tereny podmiejskie i wiejskie, gdzie najczęściej występuje ograniczony dostęp do placówek świadczących pomoc psychologiczną.

Kiedy powinniśmy udać się do psychologa?

Jeśli doświadczamy problemów związanych z radzeniem sobie z emocjami, stresem, depresją, uzależnieniami, relacjami międzyludzkimi lub innymi kryzysami życiowymi z którymi nie potrafimy sobie sami poradzić, powinniśmy udać się na wizytę do specjalisty, który pomoże określić nasze bieżące położenie oraz wskaże kierunek dalszych działań, dzięki którym odzyskamy równowagę psychiczną w naszym życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *