Wzdęcia brzucha to jedna z najpowszechniej występujących dolegliwości związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego. Stanowią one czynnościowe zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Często współtowarzyszącym objawem jest wzmożone wydzielanie gazów takich jak metan, siarkowodór, czy dwutlenek węgla, w związku z ich nadmiernym zaleganiem w przewodzie pokarmowych.
Wzdęcia – jak się objawiają i w jaki sposób można je leczyć?
Wzdęcia w szczególności u zdrowych osób ustępują po przyjęciu odpowiednich leków, występujących w takiej postaci, jak tabletki na wzdęty brzuch, kapsułki, płyn doustny, czy zioła. W sytuacji, w której objaw często nawraca, niezbędne będzie wprowadzenie do codziennego jadłospisu lekkostrawnej diety. Aby zweryfikować, czy powtarzające się wzdęcia nie są przyczyną choroby, warto skonsultować się z gastrologiem, który przeprowadzi szczegółowy wywiad lekarski, a gdy zajdzie taka konieczność zleci dodatkowe badania np.:. fizykalne, czy morfologię krwi, a także USG brzucha. Warto podkreślić, że wzdęcie jest często uczuciem subiektywnym i taka sama ilość gazów u różnych osób możne być odczuwana w zróżnicowany sposób.
Wzdęcia – z czego mogą wynikać?
Przyczyny wzdęć mogą być niezwykle zróżnicowane. Prawdopodobnie każdy człowiek, choć raz w życiu zmagał się z tym nieprzyjemnym uczuciem wynikającym przede wszystkim ze zjedzenia ciężkostrawnego posiłku. Inne okoliczności, które mogą powodować wystąpienie takich dolegliwości u osoby całkowicie zdrowej to duża ilość napojów gazowanych, połykanie powietrza wynikające m.in. z rozmawiania podczas jedzenia, czy też zwiększone spożycie roślin strączkowych, które są znane ze swoich właściwości wiatropędnych.
Najczęściej zdarza się, że wzdęcia pojawiają się u osób zmagających się z zespołem jelita drażliwego, czy niestrawnością czynnościową. Różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym wzdęcia, ale również zaparcia, biegunki, czy bóle brzucha mogą być jednym z nieoczywistych objawów choroby, jaką jest bezsenność (zob. https://www.wapteka.pl/bezsennosc,248.html). Zaskakiwać może fakt, że wzdęcia mogą wystąpić w przypadku rozlanego zapalenia otrzewnej, czyli choroby układu nerwowego. Wystąpienie tego objawu może być również powiązane z utrudniającą pozbywanie się gazów z organizmu niedrożnością jelit. W tym wypadku objawami współtowarzyszącymi będą nudności, wymioty, czy zaparcia. Oprócz tego może to być dolegliwość współtowarzysząca w przypadku chorób wątroby, dróg żółciowych, trzustki, czy jelita grubego. Przyczyną wystąpienia wzdęć brzucha może być również wcześniej przeprowadzona operacja w obrębie jamy brzusznej.