Wymiana walut
Ogolne

Potrzebujesz dolarów? Sprawdź kurs w Internecie, wymieniaj i oszczędzaj!

Moc Ameryki w oczach ludzi nie gaśnie. Wiara w dolara jest ciągle silna i długo jeszcze taka pozostanie. Ani wspólna jednostka monetarna – euro, ani kryptowaluty, nie zdołały go jeszcze zastąpić. Nic dziwnego, w końcu to najważniejsza waluta świata. Jeśli potrzebujesz dolarów, najlepszy kurs znajdziesz w Internecie. Przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić!

Dominacja dolara amerykańskiego zaczęła się od 1944 r., zgodnie z założeniami konferencji z Bretton Woods, gdzie pieniądz USA był jedyną walutą wymienialną na złoto. Stany Zjednoczone spełniały wszystkie warunki, aby ich krajowe banknoty były główną walutą rezerwową. Tak jest do dziś. W Polsce dolar także miał swoją historię. W okresie PRL-u większość Polaków miała schowanych po kilka dolarów „na czarną godzinę”. Oczywiście wtedy dolar amerykański był nielegalny i traktowany był jako „waluta czarnorynkowa”. Tak naprawdę, dopiero w połowie marca 1989 roku zalegalizowano posiadanie obcych walut i handel nimi. Warto wspomnieć, że w tamtych czasach, w Polsce, dolar miał różne kursy. Znany był ten oficjalny, czarnorynkowy, turystyczny oraz dla bonów dolarowych. Dla obywateli liczył się czarnorynkowy, a jego wartość wyznaczała cena pół litra wódki. W latach 70-tcyh było to ok. 100 zł, a na początku 1989 roku, około 3 tysiące zł!

Obecnie wielu Polaków ma oszczędności w dolarach. Jego wartość podlega niewielkim wahaniom, dlatego odkładanie długoterminowe z jego udziałem może okazać się bardzo dobrą decyzją. Ponadto, wiele osób zniechęconych niskim oprocentowaniem depozytów w PLN, postanowiła wymienić oszczędności właśnie na dolary. Pozostaje jednak pytanie: gdzie dokonać zakupu USD najkorzystniej? W dzisiejszych czasach wszechobecnego Internetu odpowiedź wydaje się być prosta: oczywiście w sieci. Bezgotówkowa wymiana pieniędzy w kantorze internetowym to szybki, prosty i bezpieczny sposób na uzyskanie dolarów. Internetowe serwisy wymiany pieniędzy powstały ponad dekadę temu. W tym czasie podążając za rozwijającą się technologią, dostosowały się do wymagań swoich użytkowników, wyposażyły w odpowiednie funkcje i udogodnienia. Dziś są najlepszą metodą na wymianę waluty.

Przeczytaj również:  Czyszczenie dywanów – samodzielnie czy zlecić specjaliście?

Dolar amerykański, jako, że jest podstawową walutą świata, dostępny jest w każdym kantorze internetowym. Jego wartość, tak jak i innych walut, uaktualniana jest co kilka sekund. W praktyce kluczowy wpływ na kurs danej waluty ma kraj, w którym ona obowiązuje. Odbywa się to w ramach polityki pieniężnej. Kantory internetowe poznają wartości dzięki agencjom informacyjnym, które współpracują z największymi instytucjami na świecie zajmującymi się wymianą pieniędzy. To na podstawie tych informacji wylicza się dla każdej sekundy średni kurs ze wszystkich transakcji z danej chwili. W jednej sekundzie może być ich 10, 100 lub 1000. Uśredniony kurs agencja podaje swoim klientom i na jego podstawie powstają wykresy wahań kursowych. W ten sposób kurs dolara oraz wszystkich pozostałych jednostek monetarnych jaki dany serwis obsługuje, trafia do kantoru internetowego. O ostatecznej cenie danej waluty decyduje jednak wolny rynek. Ostateczny koszt dolara dla zwykłego klienta, który chce go kupić zależy od spreadu. Spread to różnica między ceną kupna a sprzedaży waluty, czyli inaczej marża sprzedawcy. W kantorach internetowych takich jak dobrykantor.pl jest mniejszy od tego narzuconego przez bank. Różnica wynosi nawet kilka groszy. To, przy większej ilości USD powoduje, że kupujemy dolara o wiele taniej i oszczędzamy.

Kantory internetowe rozwijają się bardzo prężnie. Obecnie mamy ich na rynku online ponad 50. Bardzo dobrze jest, kiedy platforma do wymiany walut ma status Krajowej Instytucji Płatniczej, co oznacza, że jest nadzorowana przez KNF. To daje gwarancję bezpiecznych transakcji. Korzystanie z Internetowego Centrum Transakcji Walutowych – ictw.pl oraz platform wymiany online jest bezpłatne, a wymiana następuje w kilka minut. Przelewy w kraju do większości banków są z reguły bezpłatne, a zagraniczne w stałych określonych stawkach. Platformy nie mają ukrytych opłat i prowizji, nie płacimy za podwójne przewalutowanie ani za używanie naszego portfela walutowego.

Przeczytaj również:  Rolety dzień noc czy plisy – wady i zalety obu rozwiązań

Dokładnych kursów nie da się przewidzieć. Warto jednak być na bieżąco, czytać komentarze ekspertów i obserwować działania rynku, śledzić notowania. Z dolarów korzystają nie tylko przedsiębiorcy czy freelancerzy, ale także kupujący online na zagranicznych portalach czy osoby prowadzące oszczędności w obcej walucie. Niezależnie od tego, do jakich celów potrzebujemy dolarów, pamiętajmy, że najtańszą opcję wymiany mamy w kantorze internetowym.

Źródło:  https://internetowy-kantorek.pl/

Autor: Katarzyna Zimnowodzka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *