Ogolne

Spawanie metali przy użyciu palników – czy to możliwe?

Spawanie i cięcie metali to zadanie, które można wykonać różnymi metodami. Zdecydowanie najłatwiej można uzyskać pożądany efekt dzięki zastosowaniu specjalnych palników. Zobacz, czym ciąć i spawać metale, a także jak działają palniki acetylenowo-tlenowe!

Czy można spawać i ciąć metal przy pomocy palnika acetylenowego?

Spawanie metali przy użyciu palników jest nie tylko możliwe, ale także zalecane. Jest to bowiem jedna z najłatwiejszych metod umożliwiających dość swobodne cięcie metalu zgodnie z pożądanym kierunkiem. Aby jednak było to możliwe, należy sięgnąć po narzędzia specjalistyczne, które zapewniają powstanie niezwykle wysokiej temperatury zdolnej do topienia metali. 

Najpopularniejszym narzędziem tego typu są palniki acetylenowo-tlenowe. Główne elementy konstrukcyjne to dwie dysze: jedna służy do podawania tlenu, druga – acetylenu. Wysokiej jakości palnik wytwarza wiązkę tnącą o temperaturze przekraczającej 3000 ℃. Temperatura ta umożliwia przecinanie wszystkich metali miękkich, ale również efektywne cięcie stali niskowęglowej (posiadającej w składzie poniżej 0,3% węgla). 

Efektywność zastosowania takich palników wynika z tego, że działają one na dwa sposoby. Z jednej strony wysoka temperatura pozwala stopić stal, dzięki czemu staje się ona ciekła. Z drugiej zaś doprowadzany przez drugą dyszę tlen sprzyja utlenianiu ciekłej stali. W ten sposób wiązka jest w stanie docierać głębiej i nie jest hamowana przez już stopiony surowiec. 

Jaki palnik acetylenowy wybrać i gdzie kupić?

Narzędzia te różnią się wieloma parametrami. Z perspektywy użytkowej najbardziej istotna jest szerokość spawania. W sklepie internetowym Perun – producenta zajmującego się produkcją sprzętu spawalniczego od 1910 roku – znajdziesz różne nowoczesne wersje urządzeń przeznaczonych do zastosowaniach profesjonalnych, w sektorze produkcyjnym i przemyśle ciężkim, jak i hobbystycznym, np. do prac we własnym warsztacie. Palnik Perun, który znajdziesz w oficjalnym sklepie: https://perun.pl/palniki-uniwersalne/, charakteryzować się będzie najwyższą jakością wykonania i przystępną ceną. 

Przeczytaj również:  Idealne sukienki na imprezę w klubie - propozycje

Do czego jeszcze można używać palników acetylenowych?

Palniki acetylenowe to wbrew pozorom bardzo uniwersalne narzędzia, które mogą być przydatne zarówno w spawaniu, cięciu, jak i podgrzewaniu metali. Wykorzystuje się je zarówno do pracy z prętami stalowymi i różnymi materiałami budowlanymi, jak i do cięcia lub modyfikowania miękkich metali, np. aluminium czy miedzi. Narzędzie te świetnie sprawdzają się także w obróbce mosiądzu, umożliwiając wygodne kształtowanie powłoki podług potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *