Ogolne

Kiedy adwokaci nie muszą mieć kasy fiskalnej?

Kasy fiskalne to nieodłączny element wielu sklepów czy punktów usługowych. Mogą jednak nie kojarzyć się z takim miejscem jak kancelaria adwokacka. Czy adwokat jest zobligowany do ewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej? W jakich sytuacjach to urządzenie nie będzie mu potrzebne? O tym w poniższym artykule.

Zwolnienie z konieczności ewidencji sprzedaży a adwokaci

Polskie prawo zwalnia przedsiębiorców z obowiązku korzystania z kasy fiskalnej, gdy ich roczny obrót nie przekracza 20 000 zł. Mówi o tym Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. 2021 poz. 2442). Niestety w tym akcie prawnym wyszczególniono też branże, które temu zwolnieniu nie podlegają, a wśród nich znaleźli się także adwokaci. Oznacza to, że prowadząc kancelarię adwokacką, należy wyposażyć ją w kasę fiskalną oraz za jej pomocą ewidencjonować sprzedaż. Istnieją jednak dwie sytuacje, gdy wydawanie paragonów fiskalnych przez adwokata nie będzie konieczne.

Kiedy adwokat nie musi wydawać paragonu fiskalnego?

Mimo że prawo dotyczące ewidencji sprzedaży jest dla adwokatów dość restrykcyjne, nie zawsze muszą oni używać kasy fiskalnej, a niektórzy z nich nie będą musieli w ogóle się w nią wyposażać. Wszystko zależy od typu klientów, jakich obsługuje prawnik, a także od tego, czy świadczy usługi bezpośrednio, czy też współpracuje z inną kancelarią. Adwokat, którego klientami są wyłącznie firmy, nie musi korzystać z kasy fiskalnej. Oznacza to, że nawet prowadząc własną kancelarię, w takim przypadku nie jest zobligowany do zakupu urządzenia rejestrującego. Podobnie w sytuacji, gdy świadczy usługi dla innej kancelarii, z którą współpracuje. Jest ona firmą, dlatego kasa fiskalna również nie będzie konieczna.

Trudno byłoby jednak obsługiwać wyłącznie firmy – to zazwyczaj osoby fizyczne nieprowadzące własnej działalności gospodarczej udają się do kancelarii adwokackiej. W takim wypadku wydawanie paragonów fiskalnych będzie już konieczne. Inaczej jednak sytuacja wygląda, gdy usługa udzielana jest nie w kancelarii, lecz przybiera formę zdalną. Wspomniane wyżej Rozporządzenie Ministra Finansów dopuszcza zwolnienie z użycia kasy fiskalnej, gdy:

  1. usługa, np. porada prawna, zostanie udzielona przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość (telefonicznie, mailowo, przez komunikator internetowy);
  2. zapłata za taką zdalną usługę zostanie przekazana za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, a jej opis będzie jednoznacznie określał czynność, jaka była przedmiotem usługi.
Przeczytaj również:  Szukasz odzieży, która sprosta Twoim wymaganiom?

W takim przypadku adwokat nie ma obowiązku wystawiania paragonu fiskalnego. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to zasada obowiązująca tylko wtedy, gdy adwokat świadczy porady prawne wyłącznie zdalnie. Jakiekolwiek spotkanie z klientem twarzą w twarz, będzie musiało być zarejestrowane na kasie fiskalnej.

Adwokaci a kasy fiskalne online

Od 2020 r. pierwsze branże zostały zobligowane do korzystania z nowego rodzaju kas fiskalnych online, a od początku 2023 r. w sklepach nie można już kupić urządzeń tradycyjnych z kopią elektroniczną paragonu. Kasy fiskalne online wysyłają informacje o wszystkich wystawionych paragonach fiskalnych do Centralnego Repozytorium Kas, czyli bazy danych Krajowej Administracji Skarbowej. Pozwala to na bieżącą kontrolę poprawności ewidencjonowania sprzedaży oraz brak konieczności wizyty urzędników w sklepach lub punktach usługowych.

Od początku lipca 2021 r. także adwokaci muszą korzystać z kas fiskalnych online. Oznacza to, że wszyscy prawnicy, którzy dotychczas posługiwali się standardowymi kasami tradycyjnymi, musieli wymienić urządzenia na nowe. Taka kasa fiskalna online kosztuje od tysiąca do trzech tysięcy złotych. Wprowadzono jednak specjalną ulgę na zakup tego sprzętu – każdy przedsiębiorca objęty obowiązkiem wymiany kasy na nową może uzyskać zwrot poniesionych kosztów wynoszący nawet 90% ceny brutto urządzenia. Maksymalna kwota ulgi nie może jednak przewyższyć 700 złotych. Zwrot uzyskiwany jest po złożeniu wniosku w Urzędzie Skarbowym.

W jaki sposób uzyskać ulgę na zakup kasy fiskalnej online?

Część kwoty, jaką przedsiębiorca wydał na zakup kasy fiskalnej online, można odliczyć od należnego podatku VAT najwcześniej w pierwszym okresie rozliczeniowym, w którym rozpoczęto prowadzenie ewidencji sprzedaży z pomocą nowej kasy. Zdarza się jednak, że należny podatek jest niższy od kwoty zwrotu – w takim wypadku można odliczyć brakującą kwotę w kolejnym okresie rozliczeniowym lub zdecydować się na zwrot na rachunek bankowy. Warto pamiętać, że prawo do tego zwrotu nie wygasa i można z niego skorzystać nawet po kilku miesiącach od zakupu nowego urządzenia.

Przeczytaj również:  Bransoletki personalizowane - jak stworzyć biżuterię z własnymi sentymentami

Jaką wybrać kasę fiskalną dla adwokata?

Kasy fiskalne dla adwokatów nie muszą mieć dużego ekranu ani wielu opcji do wyboru – zazwyczaj oferta prawników obejmuje przecież jedynie kilka typów usług. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na niewielkie i poręczne modele takie jak Posnet Ergo Online czy Novitus Nano Online. Dobrą opcją dla adwokata może być także kasa fiskalna online z wbudowanym terminalem płatniczym, czyli tzw. kasoterminal. W kancelarii adwokackiej należy też zadbać o stały dostęp do internetu, aby kasa mogła na bieżąco wysyłać dane do CRK. 

Takie kasy dostępne pod adresem: https://mico.pl/sklep/branza/prawnicze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *