Ogolne

Czy można zrobić beton bez żwiru?

Beton jest materiałem powstającym standardowo z trzech głównych składników – cementu, kruszyw oraz z wody. W roli kruszyw występują piasek oraz żwir o zróżnicowanej frakcji. Czy jednak istnieje możliwość wykonania betonu bez żwiru?

Beton bez żwiru – czy można go wykonać?

Mieszanka betonowa jest używana do wielu celów, między innymi do budowy obiektów jak domy jednorodzinne, ale również w budownictwie infrastrukturalnym, na przykład do mostów czy dróg.

Standardowo do prowadzenia prac budowlanych wykorzystuje się beton produkowany z:

– cementu

– kruszyw – żwiru, piasku

– wody

– ewentualnych dodatków uszlachetniających

Składniki te zmieszane w odpowiednich proporcjach pozwalają na stworzenie konstrukcji wytrzymałych, wysoce odpornych na różne czynniki zewnętrzne.

Istnieje jednak możliwość wykonania betonu z piaskiem oraz małym dodatkiem żwiru. Beton o takim składzie określany jest jako piaskobeton.

Piaskobeton – skład i zastosowanie

Kiedyś piaskobeton był bardzo popularny i używano go powszechnie podczas prac budowlanych. Był on stosowany szczególnie w latach 80. ubiegłego wieku. Wynikało to głównie z braków w żwirze, dlatego rezygnowano z jego dodawania w dużej ilości do mieszanki betonowej.

Beton ten był produkowany z użyciem piasku, zwykle wydobywanego w okolicy budowy, a także cementu lub mieszanki cementowo-popiołowej. W jego składzie powinno znaleźć się też co najmniej 15% żwiru o drobnej frakcji 2-4 mm. Trzeba jednak zaznaczyć, że do jego wykonania zużywa się zwykle około 20-30% więcej cementu w stosunku do standardowego betonu.

Piaskobeton używany był podczas różnych prac, na przykład do wykonania fundamentów, ścian, stropów oraz innych konstrukcji.

Czym może skutkować brak żwiru w betonie?

Niestety, beton zawierający w składzie duży udział piasku nie jest w stanie zapewnić aż tak dobrych parametrów jak beton standardowy. 

W takim przypadku trzeba liczyć się z jego większą nasiąkliwością, wyższą podatnością na pękanie oraz zarysowania, a także wyższym ryzykiem kruszenia się. Również jest on w mniejszym stopniu odporny na niskie temperatury, dlatego może szybko niszczeć, gdy wystawiony jest na czynniki zewnętrzne.

Przeczytaj również:  Kiedy warto skorzystać z usług trenera personalnego?

Ze względu na konieczność zastosowania większej ilości cementu w mieszance do produkcji piaskobetonu może być on również droższy.

Czy warto korzystać z piaskobetonu?

Nadal można spotkać się z używaniem piaskobetonu, zwłaszcza w przypadku małych budów. Zasadniczo jednak odradza się jego stosowanie, ponieważ jest on mniej wytrzymały od standardowego betonu, a żwiru do jego produkcji obecnie nie brakuje.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem podczas budowy będzie wtedy zamówienie gotowej mieszanki betonowej, którą na miejsce dostarczy betoniarnia. Kraków jest jednym z wielu miast na mapie Polski, gdzie można skorzystać z takiej usługi.

Wykonanie betonu jedynie z niewielką domieszką żwiru oraz z większym udziałem piasku jest zatem możliwe, ale najlepiej z niego nie korzystać, zwłaszcza w przypadku budowy domów jednorodzinnych i innych konstrukcji, których wysoka trwałość jest kluczowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *