Beton jest materiałem powstającym standardowo z trzech głównych składników – cementu, kruszyw oraz z wody. W roli kruszyw występują piasek oraz żwir o zróżnicowanej frakcji. Czy jednak istnieje możliwość wykonania betonu bez żwiru?
Beton bez żwiru – czy można go wykonać?
Mieszanka betonowa jest używana do wielu celów, między innymi do budowy obiektów jak domy jednorodzinne, ale również w budownictwie infrastrukturalnym, na przykład do mostów czy dróg.
Standardowo do prowadzenia prac budowlanych wykorzystuje się beton produkowany z:
– cementu
– kruszyw – żwiru, piasku
– wody
– ewentualnych dodatków uszlachetniających
Składniki te zmieszane w odpowiednich proporcjach pozwalają na stworzenie konstrukcji wytrzymałych, wysoce odpornych na różne czynniki zewnętrzne.
Istnieje jednak możliwość wykonania betonu z piaskiem oraz małym dodatkiem żwiru. Beton o takim składzie określany jest jako piaskobeton.
Piaskobeton – skład i zastosowanie
Kiedyś piaskobeton był bardzo popularny i używano go powszechnie podczas prac budowlanych. Był on stosowany szczególnie w latach 80. ubiegłego wieku. Wynikało to głównie z braków w żwirze, dlatego rezygnowano z jego dodawania w dużej ilości do mieszanki betonowej.
Beton ten był produkowany z użyciem piasku, zwykle wydobywanego w okolicy budowy, a także cementu lub mieszanki cementowo-popiołowej. W jego składzie powinno znaleźć się też co najmniej 15% żwiru o drobnej frakcji 2-4 mm. Trzeba jednak zaznaczyć, że do jego wykonania zużywa się zwykle około 20-30% więcej cementu w stosunku do standardowego betonu.
Piaskobeton używany był podczas różnych prac, na przykład do wykonania fundamentów, ścian, stropów oraz innych konstrukcji.
Czym może skutkować brak żwiru w betonie?
Niestety, beton zawierający w składzie duży udział piasku nie jest w stanie zapewnić aż tak dobrych parametrów jak beton standardowy.
W takim przypadku trzeba liczyć się z jego większą nasiąkliwością, wyższą podatnością na pękanie oraz zarysowania, a także wyższym ryzykiem kruszenia się. Również jest on w mniejszym stopniu odporny na niskie temperatury, dlatego może szybko niszczeć, gdy wystawiony jest na czynniki zewnętrzne.
Ze względu na konieczność zastosowania większej ilości cementu w mieszance do produkcji piaskobetonu może być on również droższy.
Czy warto korzystać z piaskobetonu?
Nadal można spotkać się z używaniem piaskobetonu, zwłaszcza w przypadku małych budów. Zasadniczo jednak odradza się jego stosowanie, ponieważ jest on mniej wytrzymały od standardowego betonu, a żwiru do jego produkcji obecnie nie brakuje.
Najbezpieczniejszym rozwiązaniem podczas budowy będzie wtedy zamówienie gotowej mieszanki betonowej, którą na miejsce dostarczy betoniarnia. Kraków jest jednym z wielu miast na mapie Polski, gdzie można skorzystać z takiej usługi.
Wykonanie betonu jedynie z niewielką domieszką żwiru oraz z większym udziałem piasku jest zatem możliwe, ale najlepiej z niego nie korzystać, zwłaszcza w przypadku budowy domów jednorodzinnych i innych konstrukcji, których wysoka trwałość jest kluczowa.