stres w ciazy
Poradniki

Stres w ciąży – jak sobie z nim radzić?

Trudno wyeliminować go z naszego życia – codziennie zdarzają się sytuacje, które wywołują złość, frustrację i smutek. Długotrwały stres ma zawsze negatywny wpływ na naszą kondycję fizyczną oraz psychiczną i nie inaczej jest również w ciąży – może on zaszkodzić matce, a także dziecku, które rozwija się w naszym organizmie. Zdecydowanie należy go unikać – jak w takim razie sobie z nim radzić?

Znajdź źródło stresu!

Kobiety w ciąży mają zdecydowanie gorzej, ponieważ oprócz codziennych stresujących sytuacji mamy jeszcze do czynienia z obawą o zdrowie dziecka, a do tego nasze hormony w ciąży dosłownie szaleją i znacznie częściej dotyczą nas huśtawki nastroju – zwykły problem zupełnie bez przyczyny może urosnąć do rangi wielkiego problemu, który spędzi nam sen z powiek i wywoła smutek, płacz i niepotrzebne nerwy. Najlepszym sposobem jest znalezienie źródła stresu – wtedy jeśli to możliwe, najlepiej go wyeliminować. Jeśli długotrwały i dokuczliwy stres związany jest z naszą pracą, to może nie warto upierać się u lekarza, tylko wziąć zwolnienie, które chce nam zaordynować? 

Unikaj stresujących sytuacji!

Może to być trudne, ale nie znaczy, że niemożliwe! Stresują Cię zakupy i załatwianie spraw urzędowych? – Przerzuć je na kogoś innego, np. męża. Ciąża to okres ochronny i kobiecie w ciąży należy się szczególna troska. Jeśli partner przejmie choć część Twoich obowiązków, to na pewno nic mu się nie stanie, a Ty unikniesz nerwowych sytuacji, które mogą zaszkodzić Tobie i dziecku. 

Odżywiaj się zdrowo!

Dieta ma duży wpływ na nasze samopoczucie, dlatego w ciąży trzeba szczególnie o nią zadbać w prawidłowy sposób. Zdrowa dieta obfitująca w lekkostrawne posiłki i składniki, które dostarczą niezbędnych makro i mikroelementów sprawi, że będziemy mieć więcej energii i lepsze samopoczucie – warto więc zwrócić uwagę również na ten ważny aspekt codziennego życia. 

Przeczytaj również:  Jak zrobić terakotę w Minecrafcie: co to jest terakota?

Wysypiaj się!

Im bardziej zaawansowana ciąża, tym trudniej znaleźć wygodną pozycję, ale długi i efektywny sen ma bardzo duże znaczenie dla naszego samopoczucia w ciągu dnia. Można pomóc sobie inwestując na przykład w specjalne poduszki, które sprawią, że łatwiej będzie nam znaleźć wygodną pozycję w łóżku i tym samym lepiej się wyspać. Tym samym również pozytywnie wpłyniemy na kondycję naszego kręgosłupa, który w czasie ciąży jest szczególnie przeciążony. Jak radzić sobie z bólem kręgosłupa w ciąży? – Przeczytaj na stronie mediprint.pl

Zapoznaj się z technikami relaksacyjnymi dla kobiet w ciąży!

Techniki relaksacyjne mogą być bardzo skuteczne w walce ze stresem, a te przewidziane dla kobiet w ciąży mogą przynieść nam jeszcze więcej korzyści. Specjalne medytacje i ćwiczenia pomogą nam rozładować napięcie, dodadzą energii, a wyciszony organizm znacznie łatwiej pogrąży się w zdrowy sen. Są to lekkie ćwiczenia, które uczą prawidłowego oddychania i mogą być również przydatne w czasie porodu. Na pewno pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie także uprawianie swojego hobby, słuchanie relaksacyjnej muzyki oraz ciepła kąpiel i masaż – w ciąży warto się rozpieszczać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *