aktywnosci dla osob starszych
rozrywka

Jakie aktywności sportowe są najlepsze dla osób starszych?

Siedzący tryb życia i źle zbilansowana dieta sieją spustoszenie w organizmie każdego człowieka. Chcąc zadbać o swoje zdrowie, warto to zmienić i świadomie dokonać zmian w swoim stylu życia. Aktywność sportowa zalecana jest w każdym wieku i wcale nie wyklucza osób starszych. Jedyne czym należy się kierować, to odpowiednim jej rodzajem, dostosowanym do wieku, stanu zdrowia i możliwości, jakie daje nam organizm. Jaki sport będzie odpowiedni dla osób starszych? Których ćwiczeń unikać oraz jak zacząć swoją przygodę z aktywnością?

Możliwości i ograniczenia wynikające z podeszłego wieku

Mówiąc o aktywności fizycznej mamy na myśli bardzo szeroki zakres czynności, takich jak na przykład bieganie, podnoszenie ciężarów, ćwiczenia cardio, pilates, pływanie, jazda na rowerze i wiele innych. Do wyboru jest naprawdę sporo możliwości, jednak musimy rozsądnie dopasować do nas takie, które nam nie zaszkodzą, a wzmocnią cały organizm. Na początku należy określić swoje indywidualne możliwości poprzez analizę stanu zdrowia, kondycji, istniejących chorób i ogólnej wytrzymałości organizmu. Osoby, które od młodych lat uprawiały sport, mogą pozwolić sobie na śmielsze aktywności, ponieważ ich organizm jest wzmocniony i bardziej wytrzymały. Jeżeli jednak nie byliśmy fanami sportu bądź nasza sylwetka, tendencja do częstych urazów albo niska wydajność oddechowa nie pozwala nam na sporty wyczynowe czy siłowe, wcale nie należy się zniechęcać. Każda aktywność poprawia samopoczucie, wzmacnia mięśnie i hartuje organizm. U seniorów zwiększa się ryzyko złamania kości bądź uszkodzenia mięśni, jednak prawidłowo wykonywane sporty, dopasowane do nas indywidualnie przyniosą masę pozytywnych efektów.

Określmy, co lubimy, oraz weźmy pod uwagę wady i zalety każdej aktywności

Chcąc wybrać aktywność sportową idealną dla siebie, musimy skupić się na tym, co możemy bez problemu wykonywać i co nam się podoba. Jeżeli jednak jesteśmy niezdecydowani, warto zacząć od klasycznych form aktywności. Wśród nich rozróżniamy basen (pływanie doskonale wzmacnia układ mięśniowo-szkieletowy i oddechowy, poprawia krążenie i odpręża), regularne spacery (może to być nordic walking, bądź samodzielny spacer), bieganie (ze stałą kontrolą pulsu dzięki przydatnym urządzeniom), pilates czy gimnastyka. Warto rozejrzeć się za organizowanymi zajęciami w grupie pod okiem trenera – już po jednej wizycie możemy podjąć decyzję, czy dana aktywność nam się podoba, czy też nie. Bardzo często niestety ze względu na wiek, osoby starsze są wykluczone ze sportów ekstremalnych, takich jak nurkowanie (zmiany ciśnienia), wspinaczki (ryzyko upadku i urazu) czy skok ze spadochronem. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, kiedy nasza kondycja jest na niskim poziomie, a organizm nie jest przyzwyczajony do ruchu i mamy słabą koordynację. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wpleść w swoje nawyki codzienną dawkę aktywności, ponieważ dzięki temu poprawimy swój stan zdrowia, wzmocnimy mięśnie i kości, wydolność krążeniową oraz samopoczucie. Strona https://panobeauty.com/ poświęcona jest poradom, ciekawostkom i wskazówkom dla osób w wieku średnim oraz seniorom. Warto dowiedzieć się więcej i mieć świadomość o swoim zdrowiu i krzepkim stylu życia.

Przeczytaj również:  Taniec Kraków – gdzie się uczyć i gdzie tańczyć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *