Lokata długoterminowa pozwala na pomnażanie zysków w okresie trwania umowy. Po jej zakończeniu bank zobligowany jest do wypłaty kapitału powiększonego o wypracowane odsetki. Sprawdź, jak ten proces wygląda w praktyce.
Lokata długoterminowa cieszy się popularnością nie tylko wśród klientów indywidualnych, ale również przedsiębiorców. Dobrze zarządzane firmy dysponują nadwyżkami finansowymi, które zamiast leżeć bezczynnie na nieoprocentowanym rachunku, mogą pracować na zysk.
Zakończenie lokaty długoterminowej a wypłata środków
Lokata długoterminowa zakładana jest na konkretny czas – zwykle nie krótszy niż 12 miesięcy. W tym czasie ulokowane środki pracują na zysk.
Gdy upłynie termin trwania umowy, możliwe są trzy scenariusze zakończenia lokaty:
- wypłata środków wraz z odsetkami na wskazany rachunek bankowy – ma to miejsce wtedy, gdy lokata jest nieodnawialna;
- pozostanie środków na lokacie i ponowne naliczanie odsetek – ma to miejsce wtedy, gdy lokata jest odnawialna wraz z odsetkami;
- pozostanie środków na lokacie i wypłata należnych odsetek – ma to miejsce wtedy, gdy lokata jest odnawialna bez odsetek.
W takich wariantach może występować Lokata Długoterminowa dostępna w ofercie Toyota Banku – z oprocentowaniem na poziomie 0,35% w skali roku (umowa na okres 12 miesięcy).
To, co stanie się z wpłaconym kapitałem oraz wypracowanymi zyskami, zależy zatem od wybranego trybu jej rozliczenia. Klient podejmuje decyzję w momencie zawierania umowy o otwarcie depozytu.
Lokata odnawialna czy lokata nieodnawialna?
Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad wyborem między długoterminową lokatą odnawialną a długoterminową lokatą nieodnawialną. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego należy rozważać te opcje w odniesieniu do swoich oczekiwań i sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.
Lokata odnawialna to dobre rozwiązanie, jeśli:
- lokata długoterminowa dostępna jest na bardzo korzystnych warunkach, które nie zmienią się przez kolejny okres trwania depozytu;
- przez następne miesiące przedsiębiorstwo nie będzie potrzebować ulokowanych środków.
Lokatę nieodnawialną warto rozważyć wówczas, gdy:
- firma będzie potrzebować ulokowanych pieniędzy na zbliżającą się inwestycję;
- istnieje prawdopodobieństwo, że oprocentowanie depozytów w najbliższym czasie wzrośnie.
Wiele zatem zależy od obecnej sytuacji na rynku finansowym oraz prognoz związanych z podwyżkami/obniżkami oprocentowania depozytów.
Na co zwrócić uwagę, wybierając lokatę długoterminową?
Wybór lokaty długoterminowej, z uwagi na czas trwania umowy, powinien być dokładnie przemyślany. Warto porównać dostępne oferty, uwzględniając aspekty, takie jak:
- wysokość oprocentowania,
- możliwość zerwania lokaty bez utraty odsetek,
- tryb rozliczenia lokaty,
- minimalna i maksymalna kwota wpłacanych środków,
- opcja zarządzania lokatą online.
Im więcej parametrów porównasz, tym bardziej dopasowaną lokatę wybierzesz. To przełoży się na maksymalizację zysków, którą wypracuje osiągnięta nadwyżka finansowa.