Jak leczono zęby w przeszłości?
Ogolne

Jak leczono zęby w przeszłości?

Historia stomatologii jest bardzo długa i sięga czasów starożytnych cywilizacji. W przeszłości leczenie zębów było dużo mniej skuteczne niż obecnie, a wiele metod stosowanych wtedy było bardzo bolesnych i niebezpiecznych dla zdrowia pacjentów. Sprawdźmy, jak dawniej radził sobie dentysta, choć w wielu przypadkach nie był jeszcze tak nazywany.

Jak radzono sobie tysiące lat temu

Jedną z najwcześniejszych metod leczenia zębów było ich wyrywanie za pomocą narzędzi, takich jak np. kamienie, kości czy muszle. Taka metoda była bardzo bolesna i niebezpieczna, a często prowadziła do zakażeń i powikłań. Stosowano j głównie w czasach prehistorycznych, choć pojawiała się też później.

W czasach starożytnych stosowano różnego rodzaju mikstury, zioła i okłady na chore zęby. W Egipcie już w 2600 r. p.n.e. używano między innymi roztworu soku z grzyba, który miał znieczulać przed wyrwaniem zęba. W Starożytnej Grecji stosowano okłady z gałki muszkatołowej, które miały łagodzić ból zęba.

Średniowieczny regres i pierwszy dentysta

W średniowieczu nastąpił pewien regres w rozwoju stomatologii. Powrócono do wyrywania i wybijania zębów najbardziej prymitywnymi metodami. Często prowadziły one do infekcji i powikłań.

W XVIII i XIX wieku pojawiły się pierwsze narzędzia dentystyczne, takie jak wiertła, pęsety czy kleszcze. Zaczęto również stosować znieczulenia miejscowe, takie jak np. wstrzyknięcie kokainy. Można powiedzieć, że w tamtym okresie zrodziła się stomatologia, jednak dentysta tamtych czasach działał zupełnie inaczej niż ten nowoczesny.

Postęp w dziedzinie stomatologii

W XX wieku nastąpił ogromny postęp w dziedzinie stomatologii. Zaczęto stosować zaawansowane technologie i metody leczenia zębów, takie jak np. wypełnienia, korony czy protezy. Wprowadzono również skuteczne i bezpieczne metody znieczulania, takie jak np. znieczulenie miejscowe za pomocą lidokainy.

Leczenie zębów w przeszłości było bardzo bolesne i niebezpieczne. Na przestrzeni wieków pojawiały się różne metody leczenia i znieczulania, które były coraz skuteczniejsze i bezpieczniejsze. Obecnie dentysta ma wiele możliwości leczenie zębów i to w sposób całkowicie bezbolesny lub też maksymalnie redukując odczuwany ból.

Przeczytaj również:  Zyskaj popularność jednym kliknięciem - Kup lajki do zdjęcia na Facebooku

Zapraszamy: Primadent – dentysta Poznań

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *