Ogolne

Kariera wojskowego – Jak długa droga do zostania zawodowym żołnierzem?

Zawód żołnierza zawodowego jest zawodem wysokiego ryzyka. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że cieszy się on uznaniem w społeczeństwie. Dziś przedstawimy Wam, jak zostać żołnierzem RP i jak wygląda kariera wojskowego. Dowiecie się też jak przedstawiają się zarobki w tym zawodzie.

Droga do armii – jak zostać żołnierzem zawodowym? 

Dostanie się do wojska nie jest takie trudne. Najłatwiej oczywiście ukończyć 27-dniowe szkolenie podstawowe, które kończy się testem teoretyczno-praktycznym oraz przysięgą wojskową. Następnie można rozpocząć trwające do 11 miesięcy szkolenie specjalistyczne. Warto wiedzieć, że w 2022 r. zgłosiło się aż 15 tys. kandydatów. Po dobrowolnej służbie wojskowej można zasilić szeregi rezerwy, ale też zostać żołnierzem zawodowym. Poza odbyciem szkolenia trzeba też przejść badania i testy psychologiczne. Możecie również spróbować innej drogi, a mianowicie zapisać się do Akademii Wojskowej. Już od drugiego roku można zostać w takim przypadku żołnierzem zawodowym. Wojskowe studia oczywiście nie są łatwe, jednak można zdobyć naprawdę duże umiejętności. Żołnierz zawodowy na początek może zarobić 4960 zł. Dla porównania zarobki żołnierzy WOT są zdecydowanie niższe. Od marca 2023 r.  zarobki terytorialsów za dzień wynoszą 141,36 zł. Rzecz jasna, im wyższy stopień, tym dzienna stawka jest wyższa. Kapral w WOT zarabia 150 zł dziennie, natomiast podporucznik 205 zł. Szkolenie podstawowe trwa 16 dni i zakończone jest przysięgą wojskową. Mamy też dobrą informację. Zarobki w korpusie oficerów WOT są zdecydowanie wyższe i np. generał brygady dziennie zarabia 360 zł, zaś generał 615 zł.

Kariera w WOT i w wojsku   

Będąc żołnierzem WOT można zostać żołnierzem zawodowym. Żołnierze, którzy pełnili terytorialną służbę wojskową przez przynajmniej 3 lata mogą zostać powołani do służby zawodowej i to na zasadach pierwszeństwa. Aby awansować w wojsku trzeba spełnić określone warunki, a mianowicie należy mieć bardzo dobrą opinię służbową, a także odpowiedni staż na danym stanowisku. W przypadku żołnierzy szeregowych wynosi on 5 lat, natomiast dla podoficerów i oficerów – przynajmniej 3 lata. Wraz z awansem zwiększają się też zarobki. Starszy szeregowy miesięcznie zarabia 4630 zł, natomiast kapral – 5160 zł. Sierżant może liczyć na miesięczny zarobek na poziomie 5540 zł. Najwięcej zarabiają żołnierze najwyżsi stopniem. W przypadku generała broni zarobek oscyluje na poziomie 14,4- 15,5 tys. Generał może liczyć na zarobek 17 tys. 750 zł.            

Przeczytaj również:  Czego nie może zabraknąć w profesjonalnym laboratorium?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *