Stopy dziecka w pierwszych latach jego życia są delikatne i plastyczne, dlatego są one w wyższym stopniu narażone na powstawanie różnych wad. Jak rozwijają się stopy dziecka i jakie nieprawidłowości powinny przyciągnąć naszą uwagę?
Jak zbudowane są stopy dziecka?
Stopa jest zbudowana łącznie z 26 kości oraz z 33 stawów. Jej pracę reguluje również 19 mięśni oraz 107 więzadeł. Wspólnie pozwalają one chód, utrzymanie równowagi oraz stabilizację całego ciała.
W początkowych latach życia dziecka budowa jego stóp jest zupełnie inna niż u osoby dorosłej. Początkowo nie obserwuje się w niej twardych kości, natomiast zamiast nich widoczna jest głównie chrząstka. Następnie, wraz z postępem wieku, dochodzi do powolnej zmiany stóp u dziecka. Zaczynają one przypominać stopy osoby dorosłej około 7-8 roku życia, natomiast rozwijają się aż do 18-21 roku życia!
Etapy rozwoju stóp u dzieci
Stopy dziecka rozwijają się etapami, podczas których dochodzi do formowania się w nich nowych struktur oraz do zmiany ich ustawienia. Jak powinny wyglądać stópki dziecka w poszczególnych latach?
1 rok życia
W tym czasie stopy dziecka zbudowane są między innymi z miękkich chrząstek i poduszki tłuszczowej. Stópki nie mają jeszcze widocznych sklepień jak w późniejszym wieku. Widoczna jest też fizjologiczna szpotawość kolan.
2-4 rok życia
Dochodzi do zanikania poduszek tłuszczowych. Nóżki mogą być koślawe, dziecko często kieruje również stopy do wewnątrz (pronacja) oraz może występować u niego płaskostopie, co na tym etapie nie jest wadą.
5-6 rok życia
Wtedy nóżki dziecka bardzo intensywnie pracują, dlatego należy bacznie je obserwować. Dochodzi wtedy do wykształcania się łuków stopy, zmniejszenia koślawości.
7-8 rok życia
Zazwyczaj w tym okresie stopy i nogi są już ukształtowane, chociaż u niektórych dzieci może trwać to do 10 roku życia. Dziecko powinno chodzić jak dorosły. Gdy na tym etapie obserwowane są wady stóp, należy rozpocząć jak najszybciej ich leczenie.
14-15 rok życia
Zwykle na tym etapie dochodzi do pełnego wykształcenia się kości w stopach.
Jak zadbać o stopy u dziecka?
Aby wspierać prawidłowy rozwój oraz zapobiegać wadom stóp u dzieci, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jak dbać o stopy dziecka?
1. Chodzenie boso
Zaleca się, aby dziecko jak najczęściej chodziło boso, również po różnych podłożach na przykład po piasku, trawie, kamykach, co wspiera naturalne procesy rozwoju stóp.
2. Odpowiednio dopasowane obuwie
Bardzo duże znaczenie mają buty dziecięce, które należy również regularnie wymieniać na nowe wraz ze wzrostem stópek dziecka.
Obuwie powinno być dobrze dopasowane, nie uciskać, stabilizować piętę, a także powinno być wykonane z przyjemnych w dotyku i oddychających materiałów.
Nie należy stosować używanego już obuwia, na przykład po starszym rodzeństwie, co może nie tylko powodować dyskomfort ze względu na jego niedopasowanie, ale również sprzyjać powstawaniu wad stóp.
3. Unikanie chodzików, leżaczków
Stosowanie tego typu sprzętu może spowodować zaburzenie rozwoju dziecka, w tym kręgosłupa oraz stóp.
Chodziki, leżaczki wymuszają nieprawidłową postawę i w związku z tym mogą również przyczyniać się do deformacji.