Degustacja win
Ogolne

Rodzaje i formy degustacji alkoholi 

Degustacja alkoholi jest wydarzeniem nastawionym głównie na zdobywanie niezbędnej wiedzy. Może ono przybierać formę mniej lub bardziej formalnych spotkań, ale najważniejszym celem jest wprowadzenie każdego uczestnika w temat smaków i aromatów alkoholi. Degustacje stały się bardzo popularne, stanowią ciekawą odmianę rozrywki, dla niektórych stanowi niemałą innowację.

Organizacja idealnej degustacji

Za organizację profesjonalnej degustacji odpowiadają zawodowi testerzy, którzy chcą przekazać choćby podstawową wiedzę wszystkim zgromadzonym. Ciekawym jest fakt, że wszyscy uczestnicy mogą aktywnie uczestniczyć w wydarzeniu, ponieważ chodzi w nim o to, aby każdy czerpał z tego najwięcej przyjemności. Przeniesienie ludzi w zupełnie inny świat powoduje, że doznania smakowe są maksymalnie zróżnicowane, podobnie jak czerpanie aromatów. Podczas degustacji alkoholi zyskuje się wiedzę o procesie powstawania poszczególnych trunków i umiejętności łączenia ich z rodzajem serwowanych dań. Funkcjonuje wiele firm, które specjalizują się w organizacji tego rodzaju imprez, zarówno towarzyskich, jak i biznesowych. Niektóre z nich przyjmują postać prezentacji multimedialnych, na które składają się część merytoryczna i degustacyjna. Mile widziane są także otwarte spotkania na specjalnie przygotowanej przestrzeni. W celu wyboru odpowiedniego dla siebie rozwiązania warto odwiedzić stronę Pick and Taste, gdzie znajduje się szereg propozycji.

Co można degustować?

Degustacja win wybierana jest zdecydowanie najczęściej, chociaż ma to niewiele wspólnego z samym piciem. Wśród wymagań od uczestników znajdują się możliwie najlepsze wyczulenie trzech zmysłów, zaufanie im i oczywiście posiadanie niemałej wiedzy. Profesjonalny sommelier jest w stanie odkrywać najmniejsze szczegóły, nie tylko sam rodzaj trunku, ale także region, w którym powstaje wino i szczepy owoców, z których powstaje. Niezależnie od rodzaju degustacji na pierwszy plan wysuwają się trzy etapy poznawania alkoholu, czyli wrażenie wizualne, degustacja na podstawie zapachu i dopiero na końcu smakowanie. Jednak to nie koniec, ponieważ istnieją jeszcze podrodzaje degustacji: pozioma, pionowa i ślepa. Przedmiotem pierwszej są wina pochodzące z różnych stron świata, drugiej ten sam gatunek, ale odmienne jego roczniki. Natomiast trzeci rodzaj degustacji to nic innego, jak smakowanie przypadkowo wybieranych win.

Przeczytaj również:  Kiedy adwokaci nie muszą mieć kasy fiskalnej?

Jak przebiega degustacja whisky i piwa?

Bardzo podobnie wygląda degustacja whisky i piwa, a jedyną różnicą są zasady smakowania w kolejnych etapach. Podczas degustacji wina nie ma potrzeby jego przełykania, ale już piwo tego wręcz wymaga. Wynika to z faktu, że smak piwa jest skoncentrowany w ostatnich kroplach goryczki, które osadzają się na języku. Natomiast w przypadku whisky zaleca się stopniowe dodawania kilku kropel wody podczas degustacji. Niezależnie od rodzaju kosztowanego trunku ważne jest właściwe dopasowanie rodzajów kieliszków i stworzenie najlepszego klimatu miejsca, w którym ma odbyć się degustacja. Whisky jest trunkiem towarzyskim, dlatego choćby ze względu na to powinien być degustowany w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura od 15 do 26 stopni Celsjusza. Istotną zasadą w odniesieniu do wszystkich gatunków alkoholu jest przystąpienie do degustacji całkowicie na czczo. Wówczas zmysły są najbardziej wyostrzone, podczas degustacji również nie powinno się spożywać posiłków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *