Rodzaje pił wykorzystywane w nowoczesnych zakładach stolarskich
Ogolne

Rodzaje pił wykorzystywane w nowoczesnych zakładach stolarskich

Piła to podstawowe narzędzie znajdujące się w każdym zakładzie stolarskim. Dzięki niej można podzielić materiał na mniejsze części w zależności od tego jakie będzie ich przeznaczenie. Piły różnią się między sobą m.in. rodzajem ostrza. Warto zapoznać się z najważniejszymi rodzajami pił wykorzystywanych w nowoczesnych zakładach stolarskich.

Piły formatowe

Jednym z podstawowych rodzajów pił wykorzystywanych w zakładach stolarskich są piły formatowe. Są to urządzenia tnące, które zaliczają się do tarczowych. Mają one specjalną, poziomą konstrukcję z dodatkowym bocznym wózkiem. 

Zwykle piła formatowa dodatkowo posiada podcinak, czyli małą piłę, która sprawia, że krawędzie materiału nie strzępią się w trakcie przecinania. Pilarki formatowe pozwalają na przecinanie litego drewna oraz płyt wiórowych, laminowanych i fornirowanych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań materiał można bardzo precyzyjnie prowadzić. Warto zaznaczyć, że najbardziej nowoczesne modele posiadają wiele dodatkowych udogodnień jak np. systemy regulacji kąta oraz wysokości tarczy czy sterowanie numeryczne. 

Piły panelowe 

Kolejną propozycją są piły panelowe. Są one wykorzystywane głównie do formowania płyt wiórowych przeznaczonych do produkcji mebli. Maszyny te są bardzo zautomatyzowane i zwykle sterowane elektronicznie. Dzięki temu ich działanie pozwala na dokładne odwzorowanie elementów, które zostały wcześniej zaprogramowane. 

Wykorzystując piły panelowe w codziennej pracy układa się płyty na specjalnym stole i wprowadza dokładne wymiary do urządzenia. Maszyną steruje się panelem, można uzyskać bardzo precyzyjne i dokładne cięcia, a także zaoszczędzić sporo materiału. 

Inne rodzaje pił 

Ponadto w zakładach stolarskich wykorzystuje się także wiele innych modeli pił. Jednym z rozwiązań są piły radialne, które pozwalają na przecinanie materiału pod konkretnym kątem. Przeznaczone są głównie do nacinania belek lub desek. 

Kolejnym rodzajem są piły kątowe, które wyróżniają się niezwykle wysoką precyzją cięcia i świetnie się sprawdzają, zarówno w przypadku materiałów drewnianych jak i drewnopochodnych. Ich ostrza mogą się poruszać tylko w dwóch płaszczyznach. 

Przeczytaj również:  Piękna przyroda, liczne muzea i komfortowe noclegi – Szklarska Poręba idealna na urlop!

W zakładzie stolarskim sprawdzą się też piły taśmowe. Ich konstrukcja jest tak zaprojektowana, że taśma może się przesuwać na zespole współbieżnych kół. Pilarki tego typu pozwalają zarówno na cięcie po linii prostej jak i wycinanie bardziej skomplikowanych kształtów. 

W nowoczesnych zakładach stolarskich można natrafić na bardzo wiele modeli pił. Dzięki ich zastosowaniu możliwa jest obróbka drewna na najwyższym poziomie i wykonanie prostych oraz naprawdę skomplikowanych nacięć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *