testy poziomujace z jezyka obcego
Ogolne

Testy poziomujące z języka obcego – dlaczego warto?

Stopień znajomości danego języka obcego zwykle potwierdzają certyfikaty, które zdobywa się po zdaniu specjalnego egzaminu. W innych przypadkach można tylko oszacować swoje umiejętności. Jeśli jednak chce się nieco dokładniej je dookreślić, dobrze jest skorzystać ze specjalnego narzędzia. Omawiamy, jak wyglądają testy poziomujące z języka obcego oraz kiedy i dlaczego warto je robić!

Co pozwala sprawdzić test poziomujący z języka obcego?

Testy poziomujące z języka angielskiego zwykle składają się z od kilkunastu do kilkudziesięciu krótkich zadań. Najczęściej z ich pomocą sprawdza się znajomość zasad gramatycznych oraz przydatnych słów i zwrotów. W przypadku bardziej rozbudowanych testów pojawiają się również zadania sprawdzające umiejętność rozumienia tekstu czytanego i słuchanego.

W taki sposób można w pewnym stopniu ocenić stopień opanowania danego języka obcego, ale nie jest to bardzo miarodajny wynik. Duże znaczenie mają jeszcze przecież umiejętności związane ze zdolnością do komunikacji i tworzenia wypowiedzi ustnych oraz pisemnych. Test poziomujący jest zazwyczaj dość prosty i krótki. Znajomość słownictwa i gramatyki jest mimo wszystko podstawą, dlatego jeśli ma się w tym względzie pewne braki, na pewno trzeba je nadrobić.

Testy poziomujące z języka obcego – czy warto je robić?

Skoro testy poziomujące z języków obcych są raczej dość uogólniające, czy na pewno warto je robić? Jak najbardziej. Z ich pomocą można szybko sprawdzić, czy dobrze opanowało się podstawy, czy może wskazana byłyby powtórka albo nawet dodatkowy kurs. Drobne odchylenia są jak najbardziej prawdopodobne, ale jeśli wynik drastycznie różni się od oczekiwanego, koniecznie trzeba to wziąć pod uwagę.

Badania wykazują, że wiele osób nieprawidłowo ocenia swoje umiejętności językowe. Większość jest przesadnie z siebie zadowolona, ale zdarzają się też jednostki, które nie doceniają swoich możliwości. Obie postawy są niewskazane. Szybki test pozwala zdobyć nieco bardziej realistyczne spojrzenie.

Przeczytaj również:  Łóżko tapicerowane czy drewniane – jakie wybrać?

Kiedy zrobić test poziomujący z języka obcego?

Test poziomujący z języka obcego zwykle wykonuje się w momencie, gdy z jakiegoś powodu trzeba dookreślić swoje umiejętności. Wiele osób wykonuje go, gdy np. szuka pracy i chce odpowiednio wypełnić CV. Niektórzy robią go także przed wyjazdem za granicę, w celach turystycznych, ale też zawodowych czy edukacyjnych. Kiedy okaże się, że ma się jednak pewne braki, można zawczasu nadrobić.

Takie narzędzia są również oczywiście powszechnie wykorzystywane przed zapisem na kurs czy na lektoraty. Jeśli nie ma się pewności, jaki poziom się reprezentuje, warto się sprawdzić. Osoba o podstawowych umiejętnościach nie może uczyć się w grupie dla zaawansowanych i odwrotnie.

Zastanawiasz się, czy na pewno dobrze znasz angielski? Szukasz pracy, chcesz zapisać się na kurs albo z innych powodów powinieneś lepiej określić swoje umiejętności? Zrób test poziomujący z angielskiego online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *