Chcesz popracować nad charakterem, produktywnością, a może zależy Ci na jeszcze lepszym wykorzystaniu swojego talentu? W tym wszystkim pomoże Ci rozwój osobisty. Książki o tej tematyce w połączeniu z pracą nad sobą i zmianą nawyków to tylko początek tej drogi. Poznaj najskuteczniejsze sposoby samodoskonalenia, a przekonasz się, ile tak naprawdę masz możliwości.
Sprawdzone sposoby na rozwój osobisty
Czytaj tematyczne książki
Korzystaj z wiedzy innych ludzi i czerp garściami z ich doświadczenia. Dzięki temu jeszcze lepiej zadbasz o swój rozwój osobisty. Książki to najlepszy sposób na to, ponieważ z ich pomocą poznasz wiele metod i technik, które zmienią Twój tok myślenia. Tym samym będziesz w stanie myśleć, jak przedsiębiorca, zaczniesz lepiej organizować swoją codzienność bądź po prostu nauczysz się zarządzać czasem. Z pewnością odpowiednie książki pokażą Ci, jak wykorzystać swoje mocne strony, aby być jeszcze lepszym. Jednocześnie nie zatracisz balansu między życiem zawodowym a prywatnym.
Poznaj najpopularniejsze książki o rozwoju osobistym:
- „Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty” – James Clear,
- „Nawyki warte miliony. Jak nauczyć się zachowań przynoszących bogactwo” – Brian Tracy,
- „Cztery tysiące tygodni” – Olivier Burkeman,
- „Jak mniej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych” – Christel Petitcollin,
- „Jestem dość” – Magdalena Mikołajczyk,
- „Potęga podświadomości” – Joseph Murphy.
Zobacz: Jak zrobić udane zdjęcie z lustrem?
Poznaj samego siebie
Zastanawiasz się, co zrobić, żeby zadbać o rozwój osobisty? Książki to dobra podstawa, ale kluczowe znaczenie ma też praca nad sobą. Dlatego zacznij od regularnego poznawania siebie samego i określ swoje mocne i słabe strony, a także wady oraz zalety. Dzięki temu dowiesz się, jakie elementy należy utrwalać, wzmacniać i wykorzystywać w swojej codzienności. Poza tym zyskasz też wiedzę na temat zachowań bądź cech, z którymi należy walczyć – bez szukania wymówek czy usprawiedliwiania swoich porażek.
Zdobywaj wiedzę na temat kompetencji komunikacyjnych
O Twojej roli społecznej bardzo często decydują posiadane kompetencje komunikacyjne. Dlatego tak ważne jest to, żebyś zaczął je ćwiczyć i regularnie udoskonalać. Dzięki temu zaczniesz stosować język dopasowany do odbiorcy. Poza tym zbudujesz swoją pewność siebie, bo nareszcie wypowiadane przez Ciebie zdania będą zgodne z zasadami języka polskiego, a do tego celne i logiczne. Przede wszystkim jednak przestaniesz obawiać się publicznych wystąpień, zaczniesz dzielić się swoją wiedzą i nauczysz się rozwiązywać problemy.
Walcz z rutyną
Rutyna tworzy pozorne poczucie bezpieczeństwa, które może sprawić, że z czasem zabraknie Ci bodźców do zmian. Dlatego tak ważne jest to, żebyś do zadań związanych z rozwojem osobistym włączył także wyzwania. Zacznij od stworzenia własnego projektu, a później podziel się efektami w mediach społecznościowych. Wsparcie innych osób zapewni Ci motywację do dalszej aktywności oraz realizacji kolejnych celów. Postaraj się też w zupełnie inny sposób wykonywać niektóre czynności, aby zapewnić sobie jeszcze większą efektywność.
Gdy już przeczytasz książki o rozwoju osobistym, to przekonasz się także, jak ważne są pomyłki i błędy podczas walki z rutyną. Istotne jest tylko to, żebyś się nie poddawał, modyfikował swoje działania i uczył się przeobrażania błędów w możliwości.
Pamiętaj o nagradzaniu
Praca nad sobą bywa wyczerpująca, dlatego pamiętaj o tym, żeby nagradzać się za włożony wysiłek. W ten sposób wykorzystasz technikę tzw. pozytywnego wzmacniania. Sprawi to, że podjęte działania będą miały duże większe szanse na powodzenie. Kluczowe znaczenie ma tylko to, żebyś zachował umiar. Po prostu nagradzaj ważne zmiany, realizację dużych projektów itp.