Jakie panele podogowe wybrać?
Poradniki

Jakie panele podogowe wybrać?

Wybór paneli podłogowych bywa sporym wyzwaniem, zwłaszcza biorąc pod uwagę szeroką gamę dostępnych rodzajów paneli. Producenci, oprócz najpopularniejszych paneli drewnopodobnych i drewnianych, oferują także podłogi wykonane z innych materiałów. Możemy zdecydować się na podłogę z paneli korkowych czy winylowych. Jakie atuty posiadają panele drewnopodobne, drewniane, korkowe i winylowe? Odpowiedź na to pytanie przeczytasz w poniższym artykule.

Panele podłogowe – jakie wybrać?

Jakie panele podłogowe wybrać? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które jest na etapie urządzania swojego mieszkania lub domu. Dobierając odpowiednie materiały wykończeniowe, możemy cieszyć się ich estetyką przez długie lata. Wybierając podłogę możemy zdecydować się na podłogę z naturalnego drewna lub na panele podłogowe imitujące drewno. Nikogo nie dziwi, że panele podłogowe są tak często wybierane przez klientów. Przyczyniają się do tego liczne zalety tego rodzaju podłóg.

Podłoga z paneli charakteryzuje się trwałością, atrakcyjnym wyglądem oraz łatwością utrzymania czystości. Dodatkowo, montaż i demontaż paneli podłogowych nie sprawia trudności, co umożliwia samodzielne wykonanie prac. Warto również zwrócić uwagę na dostępność różnych wzorów i kolorów paneli, co pozwala na dostosowanie ich do indywidualnych preferencji i wystroju wnętrza. W przypadku większości modeli, montaż paneli podłogowych odbywa się na zasadzie systemu łączenia na pióro i wpust, co sprawia, że ich układanie jest szybkie i bezproblemowe.

Podłogi z paneli, dzięki swoim zaletom, są doskonałym wyborem dla osób, które cenią sobie trwałość, estetykę oraz łatwość pielęgnacji. To również świetna propozycja dla osób, które chcą zaoszczędzić na kosztach wykończenia wnętrz, nie rezygnując przy tym z doskonałego wyglądu swojej podłogi.

Panele laminowane

Panele laminowane to podłogi, które przyciągają największą liczbę zainteresowanych na rynku podłóg. Cechują się one licznymi korzyściami, takimi jak przystępna cena w porównaniu z szerokim spektrum estetycznych możliwości. Ich powierzchnia, wykonana z określonego rodzaju papieru laminowanego, jest tłoczona, co pozwala na jeszcze większe oddanie struktury i rysunku słojów charakterystycznych dla naturalnego drewna. Warstwa wierzchnia pokryta jest specjalnymi substancjami żywiczymi, które odpowiadają za kolor i połysk, a także chronią przed mikroorganizmami. Spód paneli z kolei wykończony jest melaminą, zabezpieczającą przed wilgocią. Wewnątrz paneli umieszczona jest płyta wiórowa, MDF lub HDF. Panele laminowane nie tylko wiernie odwzorowują wygląd naturalnego drewna, ale mogą także imitować powierzchnie wykonane z kamienia, glazury lub metalu. Niestety, największą ich wadą jest dźwięk wydawany podczas chodzenia po nich, który może być uciążliwy zarówno dla ludzi, jak i zwierząt domowych.

Przeczytaj również:  Gdzie i jak sprawdzić historię samochodu po VIN-ie za darmo?

Zobacz również: Idealne sukienki na imprezę w klubie – propozycje

Panele drewniane

Panele drewniane to najbliższe odpowiedniki podłóg wykonanych z naturalnego drewna. Charakterystyczny drewniany wygląd osiągany jest dzięki zastosowaniu warstwy z prawdziwego drewna, która pokrywa powierzchnię paneli. Warto zaznaczyć, że ich grubość przekracza 4 mm, co pozwala na cyklinowanie oraz malowanie lakierem w wybranej barwie. Oprócz tego, panele drewniane wyróżniają się swoją trwałością i stabilnością, za co odpowiedzialne są dwie kolejne warstwy – wewnętrzna z cienkich listewek oraz warstwa spodnia wykonana z drewna lub jego odpowiednika. Dzięki wysokiej jakości wykonania oraz sztywności, panele te mogą mieć długość nawet powyżej 2 metrów, co wpływa na ich szybki montaż oraz estetyczny design w dużych pomieszczeniach. Co ważne, panele drewniane znacznie lepiej niwelują dźwięki wydawane podczas poruszania się po nich w porównaniu do paneli laminowanych. Jednakże, jedynie ich zewnętrzna warstwa może imitować różne gatunki drewna, z którego została wykonana.

Panele korkowe

Panele korkowe są często kojarzone z charakterystyczną, chropowatą fakturą korkową, ale w rzeczywistości ich wygląd może przypominać różne gatunki drzew – zarówno rodzime, jak i egzotyczne. Składają się one z trzech warstw korka, co zapewnia im wyjątkowe właściwości. Jeśli wybieramy panele o grubości poniżej 5 mm, to pod ich powierzchnią mamy możliwość zainstalowania ogrzewania podłogowego. Jednak w przypadku grubszych modeli zastosowanie podłogówki będzie niewystarczające i mało ekonomiczne. Panele korkowe to idealne rozwiązanie dla osób cierpiących na alergie na kurz, ponieważ posiadają właściwości antyelektrostatyczne. W porównaniu do wcześniejszych typów paneli podłogowych, korkowa podłoga wykonana ze sprasowanych drobin korkowych w lepszy sposób redukuje hałas podczas jej użytkowania. Dodatkowo, są one bardzo odporne na ścieranie dzięki zastosowaniu lakierowanego forniru lub powłoki winylowej na powierzchni. Panele korkowe układa się metodą pływającą na klik, ale można również zakupić podłogę z korka klejoną do posadzki.

Przeczytaj również:  Komenda na pieniądze cs go - Jak aktywować nieograniczone pieniądze w CS:GO

Ważne jest, aby regularnie uzupełniać lakier na powierzchni paneli korkowych w miarę ich użytkowania. W przypadku startego lakieru, który odsłania naturalny materiał, istnieje ryzyko jego kruszenia, co wymaga skrupulatnego oczyszczenia i uzupełnienia. Jeśli zauważymy ubytki lakieru na powierzchni, należy usunąć pozostałą warstwę i nałożyć nową powłokę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *