Certyfikat SSL
Technologia

Certyfikat SSL – bezpieczeństwo i wiarygodność

Certyfikat SSL to narzędzie, które nie tylko gwarantuje bezpieczeństwo danych w sieci, ale również zapewnia wiarygodność certyfikowanej domeny. Jak działają zabezpieczenia i jakie są rodzaje SSL?

Jak działa certyfikat SSL?

SSL (ang. Secure Socket Layer) to protokół sieciowy działający w oparciu o zasadę klucza publicznego. Ta metoda gwarantuje bardzo wysoki stopień ochrony danych i umożliwia bezpieczne połączenie między przeglądarką internetową a domeną z jakiej korzysta użytkownik. Certyfikat SSL to najczęściej specjalny plik komputerowy lub fragment kodu. Szyfrowanie danych sprawia, że w procesie przesyłania nie zostaną one odczytane przez nieuprawnioną osobę. Obecnie coraz częściej stosuje się też metodą kodowania z zastosowaniem efektywniejszej kryptografii krzywych eliptycznych.  Z tak zaszyfrowanych SSL można korzystać m.in. na serwerach w domeny.pl

SSL ma na celu autoryzację oraz weryfikację właściciela domeny. Certyfikat zawiera więc pewne szczegółowe informacje o firmie czy witrynie internetowej, a jej użytkownicy mają możliwość ich podejrzenia poprzez kliknięcie symbolu kłódki przeglądarki. Certyfikat nie jest wydawany z automatu – urzędy certyfikacji dokonują wnikliwej analizy według rygorystycznych kryteriów.

Korzyści ze stosowania certyfikatów SSL

Oprócz większego bezpieczeństwa danych certyfikat SSL ma też wiele innych zalet. Przede wszystkim witryny posiadające SSL zyskują na wiarygodności w wyszukiwarkach takich, jak google, które znacznie wyżej je pozycjonuje. Większość przeglądarek wyświetla ostrzeżenia przed wejściem na stronę niezabezpieczoną, co z pewnością dla firmy czy sklepu internetowego jest niekorzystne wizerunkowo. Dodatkowo przeglądarki wymagają certyfikatu SSL, jeśli chcesz włączyć protokół HTTP/2 gwarantujący szybsze ładowanie się witryny.

Posiadając certyfikat SSL nie musisz też podejmować żadnych dalszych kroków związanych z ochroną danych osobowych, ponieważ spełnia on wszystkie wymagania RODO.

Jaki certyfikat SSL wybrać?

Istnieje kilka rodzajów certyfikatów SSL o różnej walidacji. Podstawowym jest Domain Validated (DV), który właściciel domeny otrzymuje po szybkim uwiarygodnieniu. Choć bezpłatne, to wymagają częstej aktualizacji, a w przypadku złamania kodu nie gwarantują żadnej rekompensaty finansowej.

Przeczytaj również:  Samodzielne pozycjonowanie, samodzielna optymalizacja Google Ads? Poradniki, które warto przeczytać

Certyfikaty typu OV (Organization Validation) oraz EV (Extended Validation) są wnikliwiej weryfikowane, a więc dają lepsze uwiarygodnienie strony. Rozszyfrowanie danych przez hakera wiąże się też z otrzymaniem odszkodowania przez właściciela witryny.

Jeśli Twoja strona jest rozbudowana powinieneś rozważyć certyfikat Wildcard. Chroni on zarówno domenę główną, jak i nielimitowaną ilość subdomen. Certyfikaty SSL o odpowiedniej walidacji dostępne są na domeny.pl. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *