Jak bezpiecznie wymienić dysk w MacBooku
Technologia

Jak bezpiecznie wymienić dysk w MacBooku?

Pamięć masowa w postaci dysku SSD mocno determinuje funkcjonalność każdego komputera. Po pierwsze, służy do przechowywania plików systemowych i danych zgromadzonych przez użytkownika. Po drugie, szybkość zapisu i odczytu danych decyduje o wydajnej pracy komputera.

Laptopy MacBook Pro i MacBook Air wyróżniają się spośród większości konkurentów dostępnych w sprzedaży tym, że dzięki doskonałemu wykonaniu i mocnym podzespołom mogę służyć swoim użytkownikom przez wiele lat, tym bardziej, gdy właściciel sprzętu z czasem zdecyduje się na jego modernizację. Jednym z rozsądnych kroków przywracający laptopowi dawną świetność jest wymiana dysku w MacBooku Air. Jak przeprowadzić ją bezpiecznie?

Kiedy warto przeprowadzić wymianę dysku w MacBooku Air?

Nawet kilkuletni laptop od Apple może być doskonałym narzędziem pracy i urządzeniem multimedialnym, które w zupełności wypełni wszystkie potrzeby użytkownika. Po latach słabym punktem sprzętu w naturalny sposób staje się dysk SSD. Oto okoliczności, w których warto rozważyć jego wymianę:

  • Ograniczona przestrzeń na dysku – obecnie w najprostszej konfiguracji nowy MacBook Air jest dostępny z 256 GB pamięci masowej SSD. Poprzednie generacje tego komputera bywały wyposażone w zaledwie 128 GB. To zdecydowanie za mało jak na dzisiejsze standardy, bo po zainstalowaniu systemu operacyjnego na dodatkowe oprogramowanie i gromadzone na dysku dane zaczyna brakować miejsca. Wymiana dysku w MacBook Air stanowi wygodniejszą alternatywę od gromadzenia danych w chmurze lub korzystania z dysku zewnętrznego;
  • Spadek wydajności komputera – przestarzały dysk HDD, a nawet pierwsze generacje dysków SSD znacząca ustępują współczesnym modelem pod względem szybkości zapisu i odczytu danych. Jeśli laptop regularnie się zawiesza, pojawiają się problemy z jego uruchomieniem, znacząco spadła jego wydajność, a system pozostaje przeciążony, oznacza to, że prawdopodobnie dysk nie nadąża za wymaganiami stawianymi przez używane dziś oprogramowanie;
  • Uszkodzenie dysku – w przypadku pamięci SSD zdarza się sporadycznie, ale jeśli do niego dojdzie, dysk wymaga wymiany.

Czy wymianę dysku w MacBook Air można przeprowadzić samodzielnie?

Wymiana dysku w MacBooku Air lub MacBooku Pro teoretycznie jest możliwa samodzielnie, ale takie rozwiązanie nie jest bezpieczne. W urządzeniach Apple to dość skomplikowany proces, który wymaga ogromnej precyzji i znajomości budowy komputera. Dla niedoświadczonego użytkownika problemem bywa diagnoza, a także wybór oryginalnego dysku, który w przyszłości stanie na wysokości zadania.

Przeczytaj również:  Od ilu lat jest Discord w Polsce?

Dlaczego wymianę dysku warto powierzyć ekspertom?

Z tych powodów wymianę dysku w MacBook Air lub MacBook Pro warto powierzyć profesjonalistom, na przykład w renomowanym warszawskim serwisie urządzeń Apple – MacForce. Odwiedzający serwis użytkownik może liczyć na pełną diagnozę dzięki której dowie się, czy problem z jego komputerem rzeczywiście leży w przestarzałym lub uszkodzonym dysku. Pomoc ekspertów stanowi również gwarancję, że do modernizacji komputera zostanie użyty oryginalny dysk, a nie wątpliwej jakości chiński zamiennik.

Sama wymiana nie trwa długo, a w razie potrzeby klienci mogą także liczyć na sprzęt zastępczy udostępniany na czas wykonania naprawy. Nie warto ponosić zbędnego ryzyka przeprowadzając wymianę dysku w MacBooku na własną rękę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *